İsrail'den suikast itirafı

İsrail, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün iki numaralı ismi Ebu Cihad suikastinden sorumlu olduğunu 25 yıl sonra ilk kez kabul etti.İsrail'de yayınlanan Yediot Aharonot gazetesinin haberine göre, istihbarat bilgisi İsrail gizli servisi MOSSAD tarafından sağlan

İsrail'den suikast itirafı

İsrail, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün iki numaralı ismi Ebu Cihad suikastinden sorumlu olduğunu 25 yıl sonra ilk kez kabul etti.

İsrail'de yayınlanan Yediot Aharonot gazetesinin haberine göre, istihbarat bilgisi İsrail gizli servisi MOSSAD tarafından sağlanan suikast, Sayeret Matkal adlı komando birliği tarafından gerçekleştirildi. 
 
Operasyonel birliğin komutanı Nahum Lev, Ebu Cihad'ı bizzat kendisinin öldürdüğünü 2000 yılında verdiği bir ropörtajda itiraf etti ama bu itiraf yıllarca açıklanmadı.
İsrail nihayet suikastçi Nahum Lev'in itiraflarına ilişkin haberin yayınlanmasına izin verdi.
 
Dünya basınına bomba gibi düşen haberde suikastin ayrıntıları dikkat çekiyor.
Buna göre operasyona özel eğitilmiş 26 komando katıldı.
 
Nahum Lev ile kadın kılığında bir başka komando, akşam gezmesine çıkmış bir çift gibi rol yaparak Cihad'ın evine yaklaştı; korumaları teker teker öldürerek içeri sızdı.
Cihad'ın odasına giren komandolar, karısına zarar vermemeye dikkat ederek, operasyonu tamamladı.
 
Filistin Kurtuluş Örgütü'nün, Yaser Arafat'tan sonraki ikinci ismi olan Ebu Cihad,1988 yılında Tunus'ta düzenlenen suikastte öldürüldü.
 
Cihad, İsrail işgaline karşı 1987 yılında başlatılan İntifada'nın başını çekmişti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner513