banner491

İsrail bu haberle yankılanıyor

Heron yapımcısı İsrailli İAİ şirketi ise, araçların tamiratına ilişkin tüm yükümlülüklerine bağlı olduğunu bildirirken sorunun ne olduğunu bilmediğini de belirtti.Ankara'nın, teknik sorunları yaşanan üç Heron hava aracını yapımcısı İsrailli şirketi İAİ'ni

İsrail bu haberle yankılanıyor

Heron yapımcısı İsrailli İAİ şirketi ise, araçların tamiratına ilişkin tüm yükümlülüklerine bağlı olduğunu bildirirken sorunun ne olduğunu bilmediğini de belirtti.

Ankara'nın, teknik sorunları yaşanan üç Heron hava aracını yapımcısı İsrailli şirketi İAİ'nin anlaşma yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddetmesi üzerine iade edeceği haberleri yansıtan İsrailli medyaya göre İAİ, yükümlülüklerine bağlı olduğunu belirtirken sorunların ne olduğunu bilmediğini söyledi.

Times of Israel, bu konudaki haberinde "İsrail'e iade edilmekte olan Heronlar'ın, 2011'de tamirata ihtiyacı duyanların olup olmadığı belli değil" dedi.

Haberde Türk basınına dayanılarak geçen yıl bazı Heronlar'ın, motorlarına ilişkin problemler gibi sorunlar nedeniyle onarım için İsrail'e gönderildiğini, iadesindeki gecikmeler yüzünden de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kamu oyu önünde yakınmasından sonra İsrail'in Heronları iade ettiğini ve onları onarmak amacıyla teknisyenleri gönderdiği kaydedildi.

Terörle mücadelede hayati önem taşıyan insansız hava araçlarında (İHA) Türkiye'nin yüzü bir türlü gülmüyor. Heron'lardan yeterli verim alınamamış, ANKA projesindeki gecikme ise Ankara'yı zor duruma düşürmüştü.

İSRAİL'DEN ALINAN 3 İHA GERİ GÖNDERİLİYOR

Şimdi de İsrail'den 2008'de alınan 3 Aerostar geri gönderilecek. İsrail'in yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle 3 aracın sözleşmesi feshedilecek.

Aerostar'lardan biri daha önce düşmüştü. Diğer ikisi ise teknik sorunlardan dolayı terörle mücadelede etkin biçimde kullanılamıyor.

Zaman gazetesinden Emre Soncan'ın haberine göre; iç güvelik harekât bölgesinde şu anda terör örgütüne yönelik operasyonlarda istihbarat toplamak için Heron, Aerostar ve Türk yapımı mini İHA'lar kullanılıyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından üretilen ANKA projesinde ise seri üretimin tamamlanmasının 2 yılı bulacağı kaydediliyor.

 Fakat TUSAŞ'ın elindeki prototiplerin acil ihtiyaç nedeniyle deneme uçuşlarını Batman'da yaparak operasyonlara katılabileceği ifade ediliyor.

İLİŞKİLER ZATEN GERGİNDİ

Yine İsrail'den alınan 10 adet Heron'dan ise yalnızca 3'ü aynı anda uçabiliyor. Çünkü Türkiye'nin elinde yalnızca bir yer kontrol istasyonu var.

 İsrail'den yenileri talep edildi ancak Mavi Marmara krizinin ardından gerilen ilişkiler, bu isteğin reddedilmesine sebep oldu.

Türkiye, Heron'ları almadan önce 2008 yılında İsrail'den 'taktik' kategorisinde üç adet insansız hava aracı istedi. Bu araçlara 15 milyon dolar ödendi.

Terörle mücadele için Batman'da konuşlandırılan Aerostar adlı bu araçlar, 18 bin feet (5400 metre) irtifada görev yapıyor, saatte 100 kilometre hıza ulaşabiliyordu.

Aerostar, üzerindeki data link aracılığıyla 200 kilometre uzaklıktaki komuta kontrol merkezine anında görüntü aktarabiliyordu.

Fakat bu araçlardan verim alınamıyor. İsrail'den yeterli teknik desteğin gelmediği belirtiliyor. Sözleşmenin feshedilmesi ve İHA'ların İsrail'e geri gönderilmesinin ardından ödenecek cezalarla ilgili henüz net bir bilgi yok.

    

 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
ERTUĞRUL SAĞLAM
ERTUĞRUL SAĞLAM - 7 yıl Önce

bırakın israili ya, israil kim. bizim gibi güzel , şirin ve sevimli olmaz. israil kim,lanet gelsin onlara kötü insanlar......

SIRADAKİ HABER

banner441