banner526

banner533

banner513

Irak'tan 'Musul' açıklaması

Irak'ta eski Musul valisi Etil El Nuceyfi, Türk askerinin eğitim amacıyla Musul'a gelmesinin Başbakan Hayder El İbadi ve parlamento başkanı Selim El Cuburi'nin haberi doğrultusunda gerçekleştiğini belirtti. Öte yandan Irak Savunma Bakanı ise yaptığı açıkl

Gündem 06.12.2015, 17:32
Irak'tan 'Musul' açıklaması

Irak'ta eski Musul valisi Etil El Nuceyfi, Türk askerinin eğitim amacıyla Musul'a gelmesinin Başbakan Hayder El İbadi ve parlamento başkanı Selim El Cuburi'nin haberi doğrultusunda gerçekleştiğini belirtti. Öte yandan Irak Savunma Bakanı ise yaptığı açıklamada Irak'ın Türk askerlerinin gelişinden haberleri olmadığını söyledi

Eski Musul valisi Etil El Nüceyfi sosyal medyada yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Başbakan Hayder El İbadi, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldiğinde, Türk askerinin eğitim amacıyla Musul'a gelmeleri için talepte bulunduğunu açıklamıştı. Başbakan El İbadi'nin Türkiye'ye bulunduğu talep doğrultusunda Ankara Bağdat havaalanına askeri mühimmat göndermişti. Aynı doğrultuda Ankara, sekiz aydan beri Zelikan kampında Musullulardan oluşan gönüllü Haşd El Vatani'ye eğitim vermek için eğitmenlerini bu kampa gönderdi."

Eski Musul valisi Etil El Nüceyfi, resmi bir unvana sahip olmaması nedeniyle bir Musullu vatandaş olarak "Türkiye devletinin Irak'a sunduğu destek karşısında memnuniyetimizi dile getirmek istiyoruz" ifadesini kullandı.

IRAK SAVUNMA BAKANI: "IRAK'IN BİLGİSİ YOKTU"

Konuyla ilgili Irak Savunma Bakanı'ndan da önemli açıklamalar geldi.

Halid el Obeydi, "Türk mevkidaşım bana Kuzey Irak'a giren askerlerin askeri eğitim verenleri korumak için gönderildiğini söyledi ancak bu askerlerin sayısı böyle bir işlem için çok fazla" ifadelerini kullanırken bu hamleden Irak hükümetinin bir bilgisi olmadığının altını çizdi.

Bakan, Türkiye'den askerleri çekmesini talep ettiğini de duyurdu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@