banner556

İmralı görüşmelerinin ayrıntıları netleşti

İmralı görüşmelerinin ayrıntıları netleşiyor. Oslo’dan ders çıkaran hükümet, artık terör örgütüyle doğrudan görüşmeyecek. Müzakereler siyasi aktörler üzerinden yürütülecek. TBMM’de BDP’lilerin de katıldığı yeni Anayasa çalışmaları, çözüm yolunda önemli ro

Gündem 05.01.2013, 09:03
İmralı görüşmelerinin ayrıntıları netleşti

İmralı görüşmelerinin ayrıntıları netleşiyor. Oslo’dan ders çıkaran hükümet, artık terör örgütüyle doğrudan görüşmeyecek. Müzakereler siyasi aktörler üzerinden yürütülecek. TBMM’de BDP’lilerin de katıldığı yeni Anayasa çalışmaları, çözüm yolunda önemli rol oynayacak

İmralı
ile alt düzeyde başlayan görüşmeler, önce MİT Müsteşarı Hakan Fidan, ardından Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk ile BDP Batman Milletvekili Ayla Akat’ın ziyaretiyle farklı bir boyuta taşındı. Habertürk’ün şu aşamada sır gibi saklanan görüşmelerin içeriğine ilişkin edindiği bilgilere göre; Oslo’dan ders çıkaran hükümet terörün bitirilmesi için müzakere stratejisini değiştirdi. 
 
TERCİH ÖCALAN 
 
2011 Aralık ayında terör zirvesinde ele alınan ve MGK’da gündeme gelen stratejiye göre; artık terör örgütü ve yöneticileri ile doğrudan temas değil, sözü geçen Kürt isimler ve siyasi aktörler üzerinden müzakere yürütülmesi kararlaştırıldı. Ahmet Türk ve Ayla Akat da bu nedenle seçildi. Bu isimlerin seçilmesinde sorunun çözümüne yönelik iradeleri ve ılımlı tavırları da etkili oldu.
 
Terör örgütü içinde çok parçalı yapı ve farklı grupların oluşu, devletin zirvesinde de değerlendirildi. Abdullah Öcalan ismi, Kürt halkı nezdinde gördüğü değer ve halkın sevgisi nedeniyle seçildi. Öcalan’ın yapacağı “Silahı bırakın” çağrısına PKK’nın tümüyle uymayabileceği ancak halkın iradesine ve baskısına direnemeyeceği tespit edildi.
 
Bu nedenle Öcalan üzerinden halkı ve sonrasında terör örgütü militanlarını etkilemek amaçlandı. Sorunun çözümü için BDP’lilerin de içinde yer alacağı yeni Anayasa çalışmaları da önemli bir adres olarak gösterildi. Kürt halkının taleplerinin altyapısı bire bir görüşmelerde hazırlanacak ve uzlaşılan maddeler parlamentoda gündeme getirilecek. 
 
DAR EKİP YÜRÜTTÜ 
 
İmralı ile müzakereler, Hakan Fidan’ın ve BDP’li vekillerin ziyareti MGK toplantısında hiçbir şekilde gündeme gelmedi. Bu süreç dar bir ekip tarafından, gizli ve titiz bir şekilde yürütüldü. MGK toplantılarında; ilkesel olarak bazı konular konuşuldu, sunumlar yapıldı. Öte yandan PKK’nın mali kaynaklarının kesilmesine yönelik çalışmalar da sürüyor.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@