İlk kuyu Akdeniz'e sonra da Karadeniz...

Bakan Albayrak ilk kuyunun Akdeniz'e açılacağını sonrasında Karadeniz'in de taranacağını açıkladı

İlk kuyu Akdeniz'e sonra da Karadeniz...
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak,  Türkiye'nin sismik arama ve sondaj faaliyetleri için yatırımlarını artıracağını  belirterek, "İnşallah, bu yıl içinde kendi gemimizi alarak artık Akdeniz ve  Karadeniz'de sondajlarımıza başlayacağız. Buna bağlı olarak tahminim odur ki  üçüncü çeyrek sonu veya dördüncü çeyrek gibi inşallah bu yıl bitmeden Akdeniz'de  ilk kuyumuzu kazacağız." dedi. 

Bakan Albayrak, Kıbrıs açıklarında sismik araştırma yapan TPAO  Barbaros Hayrettin Paşa gemisine bir ziyaret gerçekleştirdi. Gemide Kuzey Kıbrıs  Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Enerji ve Tabii  Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ve personelle birlikte iftar yapan  Albayrak, daha sonra geminin faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Geminin bugün itibarıyla Magosa'da yaklaşık bin 695 metrekarelik üç  boyutlu sismik çalışmalarının üçte ikisini tamamladığını ifade eden Albayrak,  "Yeni aldığım bilgilerle birlikte tahminimiz, 10 Temmuz olarak planlamamıza  rağmen, şu an hızımız gayet iyi gidiyor ve bu ay sonu itibarıyla bu bölgedeki üç  boyutlu sismiğimizi tamamlayacağız. Akabinde inşallah Akdeniz'de bir sonraki  bölgemiz olan Orta Akdeniz bölgesi için buradan Barbaros Hayrettin Paşa gemimiz  yeni bir üç boyutlu sismikle ilgili çalışmalara devam edecek ve tahmin ediyorum  bu yıl sonuna kadar en az iki veya üç bölgenin sismik çalışmalarını  tamamlayacak." diye konuştu.

Albayrak, Türkiye'nin Milli Enerji ve Maden Stratejisi kapsamında  sondaj ve arama noktasında da kendi yatırımlarını yapacağını vurgulayarak, şöyle  devam etti:

"İnşallah bu müzakereler tamamlanıyor, son rötuşlara da baktık.  İnşallah, bu yıl içinde kendi gemimizi alarak artık Akdeniz ve Karadeniz'de  sondajlarımıza başlayacağız. Buna bağlı olarak tahminim odur ki üçüncü çeyrek  sonu veya dördüncü çeyrek gibi inşallah bu yıl bitmeden Akdeniz'de ilk kuyumuzu  kazacağız. Bunun raporlarına baktık, çalışmalarını yerinde inceledik, üç dört  tane belirlediğimiz bölge var sondaj yapmak için. Hakeza, Barbaros Hayrettin  Paşa'nın iki üç tane bölgesi var yol üzerinde üç boyutlu sismiği yapmak için. Bu  süreç böyle devam edecek. Burada maceracılık üzerine değil, tamamen bilimsellik  üzerine çalışacağız. Burada bu gemi iki boyutlu üç boyutlu aramacılık yapacak ki  bu raporlar bu datalar analiz edilecek ve konunun uzmanlarıyla en doğru noktalar  değerlendirilecek ki ondan sonra kazacağınız kuyularla bu potansiyelin petrol  veya gaz noktasında hayata geçirilmesi için uğraşılacak. Bu iş biraz istatistik  işi, nasip işi, biraz arama işi. Biz tüm bunların hepsini bir potada  birleştireceğiz ve önümüzdeki 5 ila 10 yıllık hem arama hem de sondaj noktasında  sismik aramaların dışında kuyu kazma noktasında da çok daha fazla ve etkin  yatırım yapacağız."

Karadeniz de taranacak

Gemideki ziyarete KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun'un da eşlik  ettiğini anımsatan Albayrak, "Tabii bu sürecin güzel tarafı da şu, Kuzey Kıbrıs  Türk Cumhuriyeti Enerji Bakanımız da teşrif ettiler. Türkiye, Kuzey Kıbrıs  ittifakında ve işbirliğinde güzel bir netice olacak olan sadece Türkiye'nin  sularında değil Kuzey Kıbrıs sularında da bu arama faaliyetlerini ve sondaj  faaliyetlerinde de aktif olacak." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin artık Akdeniz'de daha etkin bir süreç yürütmek zorunda  olduğunu çünkü Akdeniz'in bir potansiyelinin bulunduğunu dile getiren Albayrak,  bu potansiyelin son 15-20 yılda özellikle dünya petrol ve gaz piyasalarında yeni  bir süreci ortaya koyduğunu aktardı.

Büyük ve güçlü Türkiye için, Türkiye'nin de bu alanda kendi  mühendisleri ve platformlarına sahip olarak hareket etmek zorunda olduğunu  vurgulayan Albayrak, şunları kaydetti:

"Özellikle kara ve deniz aramacılığında dünyadaki yeni teknikler, yeni  yatırımlar ve sektörün dönüşümüne dayalı maliyetlerde ciddi dalgalanmalı bir  süreç yaşandı. Biz bu noktada gelişmekte ve büyüyen bir ülke olarak, tüm bu  fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek ve doğru adımları en doğru zamanda atmak  zorundayız. İşte bunun bir adımı olarak sadece Akdeniz'de değil, Karadeniz'de de  Oruç Reis gemimizle ciddi adımlar atacağız.  Türkiye, her zaman bahsettiğim gibi  enerjiye son 10 yılda yıllık ortalama olarak 44 milyar dolar para ayırmış. Madeni  de eklediğimizde 10,6 milyar dolara yakın, biz yılda yaklaşık 55 milyar dolar  enerjiye ve maden ithalat parası ayırıyoruz."
 

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler