İç Güvenlik paketi Genel Kurul'a gidecek

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, İç Güvenlik Paketi'nin kalan maddelerinin bu hafta Genel Kurul'da ele alınacağını açıkladı.AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "Genel Kurul'daki torba tasarının ardından bu hafta İç Güvenlik Paketi'nin kal

Gündem 25.03.2015, 18:38
İç Güvenlik paketi Genel Kurul'a gidecek

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, İç Güvenlik Paketi'nin kalan maddelerinin bu hafta Genel Kurul'da ele alınacağını açıkladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "Genel Kurul'daki torba tasarının ardından bu hafta İç Güvenlik Paketi'nin kalan maddeleri görüşülecek" dedi.

2 maddenin kabul edilmesi halinde İç Güvenlik Paketi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına gönderilecek.

Elitaş, yaptığı açıklamada, bu hafta, TBMM Genel Kurulu'nda, çocuk yardımı, çeyiz hesaplarına devlet katkısı, 47 bin öğretmen kadrosu gibi düzenlemeleri içeren "Torba Kanun Teklifi'nin görüşmelerinin tamamlanmasının ardından İç Güvenlik Paketi'ne geçileceğini söyledi. Elitaş, "Bu hafta İç Güvenlik Paketi'nin kalan yürütme ve yürürlük maddeleri görüşülecek" diye konuştu.

Daha sonra Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin kalan maddelerinin görüşmelerini bitireceklerini belirten Elitaş, ayrıca birkaç tane uluslararası anlaşmayı görüşeceklerini bildirdi.

Elitaş, gelecek hafta ise Genel Kurul'da siyasi partiler hakkındaki kapatma davasının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın talebi üzerine Meclis'te kurulacak komisyonun izni üzerine açılmasını, siyasi partilerin "temelli" kapatılması hükmünün yürürlükten kaldırılmasını öngören Anayasa değişikliği teklifinin görüşüleceğini ifade etti.

Elitaş, şunları kaydetti:


"CHP ve MHP'nin kapatılma endişelerinin var olduğunu kamuoyuna deklare ettiklerinden sonra 'hiçbir siyasi partinin korku duymasına, endişe etmesine gerek yok. Biz AK Parti olarak siyasi partilerin kapatılmasının önüne geçecek bir kanun teklifi veriyoruz, destekleyin' dedik. Ama korktuğunu ifade eden, kendileriyle ilgili senaryo yazıldığını söyleyen, mağdur olabileceklerini ve seçim öncesinde böyle bir olayla karşılaşacaklarını kamuoyuna yaygınlaştırmaya çalışan hem MHP hem CHP geri adım attılar. Önümüzdeki hafta onların bu konuyla ilgili düşüncelerini tüm kamuoyu öğrenmiş olacak."

"YARDIMCI OLMALARI LAZIM"

Genel Kurul'un haftasonu çalışıp çalışmayacağına ilişkin soruya Elitaş, "Bu haftaki program belli. O program biterse haftasonu çalışmayız, bitmezse devam" karşılığını verdi.

Haftasonu CHP'nin önseçimlerinin olduğunun belirtilmesi üzerine Elitaş, şunları söyledi:

"Yardımcı olmaları lazım. Bizim programımız belli. Muhalefetin partileri 'bizim ön seçimimiz var, onun için olamayacağız, Genel Kurul'u kapatın' deme hakkına sahip olabilmeleri için bizim programımıza yardımcı, destek olmaları lazım. Genel Kurulu tıkayıp bizden yardım bekleme haklarına sahip olduklarını düşünmüyorum."

TBMM Meclis Üyeliği ve Siyasi Etik Kanunu Teklifi'nin Genel Kurul'a gelip gelmeyeceği yönündeki soru üzerine Elitaş, "Sayın Meclis Başkanı Cemil Çiçek, teklifi tüm siyasi parti grup başkanvekilleriyle görüşerek kendi imzasıyla verdi ama maalesef MHP muhalefet şerhi yazmış. MHP'nin yazdığı muhalefet şerhi etik bir davranış şekli değildir. Meclis Başkanı'nın bunu görüşmesi gerekir" dedi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@