kebir reklamı

Hükümet halk haklı dedi

Cumhurbaşkanı Gül'le Taksim Gezi Parkı'da yaşanan olayları görüşen Başbakan Vekili Bülent Arınç, düzenlediği basın toplantısında gündeme dair açıklama yapıyor... HALKIMIZ HAKLI TEPKİLERİNİ ORTAYA KOYMUŞTUR Başbakan Vekili Bülent Arınç, düzenlediği basın t

Hükümet halk haklı dedi

banner197
Cumhurbaşkanı Gül'le Taksim Gezi Parkı'da yaşanan olayları görüşen Başbakan Vekili Bülent Arınç, düzenlediği basın toplantısında gündeme dair açıklama yapıyor...
 
HALKIMIZ HAKLI TEPKİLERİNİ ORTAYA KOYMUŞTUR
 
Başbakan Vekili Bülent Arınç, düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
 
"Cumhurbaşkanımıza son gelişmeleri aktardım. Görüş ve önerilerini aldım. Görüşmeye olaağnüstülük yüklememek gerekir.
 
Hükümetimizin tavrını netleştiriyorum. Görüşmeni bugün olmasının temelinde bazı sebepler var.
 
Yaşam tarzımız nedeniyle ağır baskılar gören bir kadro olarak, yaşam tarzlarımızı öne çıkarmak yerine ortak yolu bulmaya vazifemiz olarak gördük.
 
Gezi Parkı'nda halkımız meşru, haklı tepkilerini ortaya koymuştur. Ancak sonrasında vatandaşlarımızın masum tepkleri illegal örgütlerce kullanılmaktadır."
 
Başbakan Vekili Bülent Arınç, "Herkes bizi takdir etmek zorunda elbette değil ancak biz, bizi takdir etmeyenlerin de görüşlerine açığız. Herkes elbette bize oy vermek zorunda değil ama biz bize oy vermeyenlerin de talep ve beklentilerine duyarlıyız. Her bir vatandaşımızın sorumluluğu bizim üzerimizdedir her bir vatandaşımızın en temel insani hakkı, özgürlüğü, yaşam tarzı bizim sorumluluğumuz altındadır. Demokratik bir kültür içinde ve yasalar çerçevesinde ifade edilen tüm tepkilere, bütün taleplere sonuna kadar açığız. Yeter ki şiddet olmasın" dedi.
 
YURTTAŞLARIMIZDAN ÖZÜR DİLİYORUM
 
Başbakan Vekili Bülent Arınç, "O ilk olayda, çevre duyarlılığıyla hareket edenlere karşı yapılan aşırı şiddet gösterisi yanlıştır, haksızdır. O yurttaşlarımdan özür diliyorum. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim ama sokaklarda tahribat yapanlar, sokaklarda insanların özgürlüklerine engel olmaya çalışanlara bir özür borcumuz olduğunu düşünmüyorum" dedi.
 
GEZİ PARKI İÇİN REFERANDUM YAPILABİLİR
 
Arınç, "Gezi Parkı için büyükşehirde referandum bile yapılabilir" dedi.
 
BİZ KENDİMİZİ HESABA ÇEKERİZ
 
Başbakan Vekili Arınç, herkesin Hükümeti olduklarını vurgulayarak, "Bugüne kadar sandıktan çıkan sonuçları doğru okumak için ne kadar büyük bir hassasiyet içinde olduysak bu gösterileri de doğru okumak için o kadar büyük bir hassasiyet içindeyiz. Biz kendimizi hesaba çekeriz ve çekiyoruz, özeleştirimizi yaparız, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın" dedi.
 
BUGÜN VE YARIN GÖRÜŞECEĞİM
 
Başbakan Vekili Bülent Arınç, "Halkımızın kafa karışıklığını gidermek üzere, bu konuda iyi bir bilgilendirmeye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bu konuda dava açan ve yürütmeyi durdurma kararını istihsal eden dernek yetkilileriyle de bugün ve yarın görüşeceğim. Onların taleplerini ve düşüncelerini de alacağım. Yine bu konuda ilk eylemleri başlatan arkadaşlarımızdan talep olursa, onların da olaylara hangi gözle baktıklarını dinleme imkanı bulacağım" dedi.
 
BDP VE MHP'YE TEŞEKKÜR EDİYORUZ
 
Başbakan Vekili Bülent Arınç, "Türkiye'ye, Türkiye ekonomisine, birlik ve dayanışmamıza yönelik tavır ve davranışlardan herkesin özellikle sakınmasını rica ediyoruz. Muhalefet partilerimizin aklı selimi öne çıkararak, yatıştırıcı tavır sergilemelerini arzu ediyoruz ve bunun gerçekleştiğini görmekten de mutluyuz. MHP'nin, olayın başında beri tutumunu takdir ediyor ve kendilerine teşekkür ediyoruz. BDP'nin, olayın ilk anından itibaren takındığı tavrı takdir ediyor ve kendilerine teşekkür ediyoruz" dedi.
 
Başbakan Vekili Bülent Arınç, "KESK ve DİSK gibi fevkalade güçlü sendikalarımızın, bu olaylar karşısındaki tutumlarının Türkiye'nin iç barışını, toplumsal barışı bozmayacak noktada olacağını ben şahsen ümit ediyorum. Elbette düşünceler açıklanabilir. Elbette kanun içerisinde gösteriler yapılabilir. Bir takım eylemler olabilir. Ama illegal örgütlerin ekmeğine yağ sürecek ve ateşi büyütecek davranışlardan ısrarla kaçınmalarını kendilerinden rica ediyorum" dedi.
 
ÇOCUKLARI BU KAOTİK ORTAMA İTMEK İSTEYENLERE KARŞI
 
Başbakan Vekili Bülent Arınç, "Bugüne kadar gösterileri sabırla izleyen vatandaşlarımızdan daha fazla sabır ve sağduyu bekliyoruz. Anne ve babalardan çocuklarını bu kaotik ortama itmek isteyenlere karşı, liseleri ile ilköğretim okulları ile üniversite gençliğimizi bu kaotik ortamın birer aktörü haline getirmek isteyenlere karşı üniversite rektörlerimizi, gençlerimizi ve anne ve babalarını, Türkiye'de yaşayan herkesi olayların asıl varmak istediği noktada karışık, kaotik ve Türkiye'nin tüm zarar göreceği bir noktaya getirmemeleri konusunda sağduyu bekliyoruz, ilgi bekliyoruz, fedakarlık bekliyoruz" dedi.
 
TÜRKİYE SENARYOLARI BOŞA ÇIKARACAK GÜCE SAHİPTİR
 
Başbakan Vekili Bülent Arınç, "Elbette düşünceler açıklanabilir. Elbette kanun içerisinde gösteriler yapılabilir, bir takım eylemler olabilir ama illegal örgütlerin ekmeğine yağ sürecek ve ateşi büyütecek davranışlardan ısrarla kaçınmalarını kendilerinden rica ediyorum. Türkiye tüm bu senaryoları boşa çıkaracak güce fazlasıyla sahiptir. Şu anda Türkiye'de her şey devletimizin kontrolü altındadır. Vatandaşlarımızın da katkısıyla, vatandaşlarımızın sağduyu ve sabrıyla, huzur ve güven ortamı çok daha hızlı tesis edilmiş olacaktır" dedi.
 
YURTTAŞLARIMIZDAN ÖZÜR DİLİYORUM
 
Başbakan Vekili Bülent Arınç, "O ilk olayda, çevre duyarlılığıyla hareket edenlere karşı yapılan aşırı şiddet gösterisi yanlıştır, haksızdır. O yurttaşlarımdan özür diliyorum. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim ama sokaklarda tahribat yapanlar, sokaklarda insanların özgürlüklerine engel olmaya çalışanlara bir özür borcumuz olduğunu düşünmüyorum" dedi.
 
GERÇEKTEN ACI VERİCİ
 
Arınç, zarar gören ya da zarar görmesi muhtemel varlıkların, AK Parti'nin ya da Hükümet'in değil Türkiye Cumhuriyeti'nin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının olduğunu belirterek, "90 yılda çok zor şartlar altında, herkesin emeğiyle alın teriyle oluşturulan varlıkların bu şekilde heba edilmek istenmesi gerçekten acı vericidir. Çözüm sürecinde silahlar susmuşken, şiddet ortadan kalkmışken, ekonominin önünde sınırsız bir ufuk açılmışken kazanımlarımızın hedefe alınması oldukça düşündürücüdür" dedi.
 
Başbakan Vekili Bülent Arınç, "Halkımızın kafa karışıklığını gidermek üzere, bu konuda iyi bir bilgilendirmeye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bu konuda dava açan ve yürütmeyi durdurma kararını istihsal eden dernek yetkilileriyle de bugün ve yarın görüşeceğim. Onların taleplerini ve düşüncelerini de alacağım. Yine bu konuda ilk eylemleri başlatan arkadaşlarımızdan talep olursa, onların da olaylara hangi gözle baktıklarını dinleme imkanı bulacağım" dedi.
 
Başbakan Vekili Bülent Arınç, "Elbette burada kamu görevlilerinin kademe kademe veya farklı farklı yanlış anlamaları yanlış hareket etmeleri söz konusu olabilir. Bunu hükümetimiz içinde ilgili bakanlarımızla görüşürüz. Bürokratlar içinde de görevli olanların yaptıkları, görevde sınırı aşıp aşmadığı konusunda da elbette sadece eleştiri değil bir soruşturma da başlatabiliriz" dedi.
 
POLİSLERE TALİMAT VERİLMİŞTİR
 
Başbakan Vekili Bülent Arınç, "Polisler, ağır bir görev yapıyorlar. Bu görevlerini ifa ederken 'olağan dışı hatta orantısız güç kullanmak' diyoruz. Aşırı şiddet de kullanabiliyorlar. Ancak şu karara vardık. Bu karar, eylemlerin o tasvip etmediğimiz noktasından sonra, şu şekilde cereyan ediyor. Pasif durumdalar yani karşı taraftan birşey gelmedikçe oldukları yerde bekliyorlar, saatlerce ve sabırla. Bir fiili saldırı anında sadece kalkanlarını kullanıyorlar, o yetmezse su sıkıyorlar ama kendi canları hayat bahis mevzu olunca, ancak o zaman gaz kullanıyorlar. Kendilerine gaz kullanmamaları, meşru müdaafa durumunda kalmadıkça gaz kullanmamaları talimatı verilmiştir" dedi.
 
GENELKURMAY KENDİ GÖREVİNİN BİLİNCİNDE
 
Başbakan Vekili Bülent Arınç, Genelkurmay Başkanlığı'nın, Irak sınırından taciz ateşi açılmasıyla ilgili açıklamasının hatırlatılması üzerine, çözüm sürecinin sağlıkla yürüdüğünü, ancak Genelkurmay Başkanlığının görevi gereği zaman zaman bu tür açıklamalar yapabileceğini belirterek, "Yani çözüm süreci başladı diye Türkiye'de kurumlar işlerini tatil etmiş durumda değil. Sürecin başarılı şekilde devam etmesi en azından 5-6 aydır Türkiye'de terör eylemlerinin olmaması, silahların bırakılması ve ülke dışına çıkılması bunlar Türkiye'de herkesin beklediği, özlediği bir noktaydı. Ama şüphesiz silahlı eylem yapmak isteyen gruplar, giriş çıkışlar ya da Türkiye'ye zarar verebilecek bir takım hazırlıklar olursa sadece Genelkurmay Başkanlığımız değil bütün kolluk güçlerimiz de kendi görevlerinin bilincindedir'' dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.