7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Hükümet "Başbuğ" kararından memnun

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Anayasa Mahkemesi’nin İlker Başbuğ ile ilgili verdiği kararın olumlu bir karar olduğunu belirtti. Muhtarlar ve STK temsilcileri ile toplantıya katılmak için Ankara’nın Ayaş ilçesine gelen Başbakan Yardımcısı İşler, esna

Gündem 07.03.2014, 12:15
Hükümet
Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Anayasa Mahkemesi’nin İlker Başbuğ ile ilgili verdiği kararın olumlu bir karar olduğunu belirtti.
 
Muhtarlar ve STK temsilcileri ile toplantıya katılmak için Ankara’nın Ayaş ilçesine gelen Başbakan Yardımcısı İşler, esnaf ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin AYM’nin İlker Başbuğ hakkında vermiş olduğu kararla ilgili soru üzerine İşler, “Bu kararı olumlu bir karar olarak değerlendiriyorum. İlker Başbuğ açısından tabi ki Genelkurmay Başkanlığı’nı yapmış bir zat idi kendisi. Devlete hizmeti geçmiş bir zat. Dolayısıyla onun açısından gerçekten sevindirici bir karar. Tabii neticede mahkeme karar verecek. Bildiğiniz gibi özel yetkili mahkemeler kalktı. Dün de sayın Cumhurbaşkanı o yasayı onayladı. Artık ilgili ağır ceza mahkemeleri her halde dosyasını görüşüp ona göre tahliye kararını verecekler diye ben bekliyorum. Bildiğiniz gibi burada şu hususun altının çizilmesi gerekmektedir.
 
Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruyu 2010 referandumunda 26 madde değişikliğini gerçekleştirmiştik. Dolayısıyla o gün yapılan referandumun ne kadar önemli bir adım olduğunu demokrasi açısından, insan hakları açısından ne kadar önemli olduğunu bugün gelişmesini yaşıyoruz. Daha önce de bireysel başvurular oldu. Orada da yine Anayasa Mahkemesi tahliye kararları verdi. Dolayısıyla demokrasi çıtasının standardının yükselmesi açısından bireysel başvurular Anayasa Mahkemesi’ne yapılması önemli bir gelişme oldu. Bu hakkı da milletimiz 2010’da yapılan referandum sayesinde ve anayasa değişikliği sayesinde kazanmış oldu” dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@