banner536

banner526

banner513

Hileli üretime karşı yeni sistem

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda ürünlerinde yapılan taklitlerin önüne geçmek için Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi’ni (UDTS) geliştirdi. Dünyada ilk defa Türkiye’de uygulanacak sistem ile ilk etapta alkollü içkiler, takviye edici gıdalar, enerji

Gündem 23.12.2013, 10:42
Hileli üretime karşı yeni sistem

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda ürünlerinde yapılan taklitlerin önüne geçmek için Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi’ni (UDTS) geliştirdi. Dünyada ilk defa Türkiye’de uygulanacak sistem ile ilk etapta alkollü içkiler, takviye edici gıdalar, enerji içecekleri, bebek mamaları, ek gıdalar, bal, bitkisel sıvı yağlar ve siyah çay  gibi ürün grupları sorgulanacak. 


Ürünün üzerindeki ‘ürün kimlik numarası’ ile internet, mobil uygulamalar, SMS ve otomatik sesli yanıt sisteminden sorgulanabilecek. Uygulamayla, ürünün kim tarafından üretildiği ya da ithal edildiği, ne zaman üretildiği, son kullanma tarihinin geçip geçmediği ve ürünün içeriği öğrenilebilecek. ÜDTS sisteminde ürün etiketi üzerinde bulunan numaralar,www.udts.com.tr internet sayfası, iOS, Android ve diğer akıllı telefonlar için geliştirilmiş ve ücretsiz olarak edinilebilen uygulamalar, tüm operatörler için geçerli olan 7364 kısa mesaj servisi ve 444 37 09 numaralı otomatik sesli cevap sistemi ile sorgulanacak.


GIDA SEKTÖRÜNE YENİ BİR TEŞHİR DALGASI DAHA GELİYOR


Bakanlıktan alınan bilgide önümüzdeki günlerde başta et olmak üzere gıda sektöründe yeni bir teşhirin olacağı öğrenildi. Ürünlerde yapılan incelemeler sonucu raporlarını tamamlayan bakanlık yetkilileri, teşhir edilecek markalar arasında büyük firmaların olduğunu da kaydetti. 2012 yılında bal ürünleriyle başlayan teşhirler içme suları, süt ürünleri, kahvaltılıklar ve et ürünleri gibi birçok alanda devam edecek. Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nda taklit ve tağşiş yaparak üretilen sahte ve katkılı ürünlerin kamuoyuna duyurulması hükme bağlandı. Bu kapsamda laboratuvar incelemeleri sonucu, taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen firmalar, bakanlığın resmi sitesinde teşhir edilecek.

 

'VATANDAŞA 5-10 LİRAYA HİLELİ SUCUKLAR YEDİRİLİYOR'


Perakende sektörü de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen gıdada taklit ve tağşişe yönelik operasyonlara destek veriyor. Teşhirlerle birlikte firmaların kendini toparlayacağını söyleyen İstanbul Perakendeciler Derneği Başkanı İhsan Biçen , hileli üretim yapan firmaların sürekli ifşa edilmesi gerektiğini kaydetti. Biçen, “Aldığımız poşeti dahi analize gönderiyoruz. Birkaç yıl önce böyle bir hassasiyet yoktu. Ancak teşhirlerin devamından yanayız. Çünkü üreticiler belli bir zaman sonra tekrar hileli üretimlere başvurabiliyorlar.” diye konuştu. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken de operasyonların caydırıcılık açısından çok önemli olduğuna vurgu yaptı. Bazı esnafların kendi yiyemediği ürünleri müşteriye sunduğunu kaydeden Palandöken, “Etin kilosu 20-25 lira iken 5-10 liraya hileli sucuklar vatandaşa yediriliyor.” ifadelerini kullandı. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Sedat Kuru ise özellikle büyük firmaların teşhir uygulamasıyla birlikte kendilerini kontrol etmeye başladığını dile getirdi.


Teşhir sisteminin, marka yapmış firmaların markayı koruma adına caydırıcı bir güç konumunda olduğunu ifade eden Kuru, bakanlığın teşhir uygulamasının izlenebilir, şeffaf olması gerektiğini belirtti.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@