banner556

Hiç kimsenin yapamadığını Türkiye yaptı

Kurulduğundan bu yana hiçbir zaman, hiçbir yerde ve hiçbir şekilde yargılanmayan İsrail tarihinde ilk defa bir suçla yargılanacak. Bunu yapan da Türkiye olacak.İsrail'in 9 kişinin ölümü ile sonuçlanan Mavi Marmara saldırısı, İnsani Yargım Vakfı'nın (İHH)

Gündem 06.11.2012, 09:26
Hiç kimsenin yapamadığını Türkiye yaptı

Kurulduğundan bu yana hiçbir zaman, hiçbir yerde ve hiçbir şekilde yargılanmayan İsrail tarihinde ilk defa bir suçla yargılanacak. Bunu yapan da Türkiye olacak.

İsrail'in 9 kişinin ölümü ile sonuçlanan Mavi Marmara saldırısı, İnsani Yargım Vakfı'nın (İHH) çabalarıyla mahkemeye taşınmıştı. Bugün Çağlayan Adliyesi'nde 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davada, operasyon emrini veren İsrailli komutanlar yargılanacak.
 
Bugüne kadar İsrail'in en üst seviyede yüzlerce kere kınanan İsrail tarihinde hiçbir zaman yaptıklarından dolayı mahkemede hesap vermemişti. Türkiye mahkemeleri şimdi İsrail'i 9 şehit ve 52 yaralıya karşı, insanların açık denizden kaçırılmasına, işkence edilmesine, hapsedilmesine karşılık mahkemenin önüne çıkartıyor.
 
DAVA HAKKINDA NOTLAR
 
37 ülkeden yolcu ve şehit yakınları dâhil 490 kişinin "müşteki-mağdur" olarak yer aldığı davanın sanıkları; dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Gabiel Ashkenazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Alfred Maron, Hava Kuvvetleri İstihbarat Sorumlusu Avishay Levi ve İsrail İstihbarat Başkanı Amos Yadlin "firari sanık" olarak yargılanacak.
 
Mavi Marmara Davası aralıklı olarak 3 gün devam edecek. Türkiye ve dünyanın dört bir yanından gelecek Filo yolcuları, şehit yakınları ve avukatları duruşmada hazır bulunacak. Duruşma; Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinden insan hakları gözlemcileri, medya mensupları, hukukçular ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri tarafından takip edilecek.
Yorumlar (2)
ERTUĞRUL SAĞLAM 8 yıl önce
tebrikler ülkem. inşallah,daha güzel daha akıllı,günler bizi beklesin.....belçikadan yunus emre......sevgiler
ali ateş 8 yıl önce
AHİM demi yargılıyorsunuz?ha ha!!!!!!!!!!!!!!!!!!!kendi kendine gelin güvey.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@