banner555

"HDP’lilerin dokunulmazlık fezlekeleri..."

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 5 HDP'li vekilin dokunulmazlık fezlekelerinin Meclis'e gelmesine ilişkin, "Diğer partilerin tutumlarını da bu konuda açık ve net olarak görmek istiyorum. Bunları değerlendireceğiz. Meclis Başkanımızla da bu çerçevede görüşme yapm

Gündem 08.01.2016, 08:31

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 5 HDP'li vekilin dokunulmazlık fezlekelerinin Meclis'e gelmesine ilişkin, "Diğer partilerin tutumlarını da bu konuda açık ve net olarak görmek istiyorum. Bunları değerlendireceğiz. Meclis Başkanımızla da bu çerçevede görüşme yapmayı planlıyorum" dedi.

Savunma Sanayii İcra Kurulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplandı. Davutoğlu, toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Birçok projenin gözden geçirildiğini ve yeni bazı kararların alındığını belirten Davutoğlu, "Değişen güvenlik riskleri ve tehdit tanımlamaları çerçevesinde savunma sanayiisi yapılanmasını yeni bir stratejik zeminde ele almaya karar verdik. Savunma Sanayii İcra Komitemiz gerekli hazırlıkları tamamlayarak, önümüzdeki dönemde Nisan-Mayıs ayı gibi Savunma Sanayii Koordinasyon Kurulu'nu toplamayı planlıyoruz. Daha sonra burada ele alacağımız perspektif çerçevesinde konuyu uzmanlarıyla değerlendirerek, kademeli toplantılar gerçekleştireceğiz. Tekrar bu konu Eylül-Ağustos ayları gibi Savunma Sanayii Koordinasyon Kurulu ve İcra Komitemizde ele alındıktan sonra bir savunma sanayii şurası yıl sonuna doğru tertiplemeyi düşünüyoruz. Böylece kademeli bir şekilde paydaşların devre girdiği, savunma sanayiinde öncü özel sektörün de devreye girdiği, ülkenin savunma sanayiinin millileşmesi ve bu konuda dışarıya olan bağımlılığın azaltılması için alınacak tedbirlerin göz önüne alındığı yeni bir yapılanmaya geçmeyi planlıyoruz. Bu çerçevede de siyasi askeri konsept geliştirerek önümüdeki dönemde Cumhuriyetimizin ve devletimizin korunması bekası ve milletimizin huzur ve güvenliği için alınması gereken tedbirleri geniş bir perspektifle ele alacağız" ifadelerini kullandı.

"Bu çerçevede, çift kanatlı yol takip edeceğiz" diyen Davutoğlu, "Bir taraftan acil ihtiyaçları gözönüne alarak tedarik imkanları çerçevesinde alımları sürdüreceğiz. Bir taraftan da orta ve uzun vadede savunma sanayiinde millileşmenin oranını artıracak yerli üretime ağırlık vereceğiz. Böylece acil ihtiyaçları karşılarken orta ve uzun vadede savunma sanayiinin gelişmesini de göz önünde bulunduracağız. Bugün ele aldığımız projeler bağlamında toplamda 5,9 milyar dolarlık yeni projelere onay verdik. Bunun 4.5 milyar doları yerli üretim şeklinde gerçekleşecek. Bu da genelde de sanayimizin üretim artışına katkı sağlayacak. Ayrıca 12 milyar dolarlık sözleşmesi planlanan veya tamamlanan projeyi de devreye sokmuş olduk bugün. Bir güzel haber de iki ay içinde, 2016'ın ilk 2 ayı içinde savunma sanayii ihracatımız yüzde 35 arttı" diye konuştu.

MİLLİ PİYADE TÜFEĞİ ÜRETİMİ VE AKILLI MÜHİMMAT ÜRETİMİ

İki önemli yeni gelişmeyi paylaşan Davutoğlu, "Birincisi milli piyade tüfeği üretimimizi hedeflemiştik. Bugün bana da prototif üretimi anlamında seri üretime geçmek üzere takdim edildi. Ben önümüzdeki dönemde de bu yıl içinde de seri üretime geçecek. Bu konuda emek veren bütün mühendislerimize ve silahlı kuvvetleri mensuplarımıza, savunma sanayii müsteşarlığımıza teşekkür ediyorum. Çok önce gerçekleşmesi bir hedefti, yine kararlı bir şekilde bunu takip ettik. İktidarlarımız döneminde 2009'da alınan bir kararın bugün uygulanması bugün mümkün oldu. Terörle mücadele ve çevre ülkelerdeki istikrarsızlıklar bağlamında önemli ihtiyaç olarak ortaya çıkan akıllı mühimmat üretimi konusunda da çok önemli mesafeler alındı ve bunun artık Türkiye'de üretilmesi gerçekleşmiş oldu" diye konuştu. Başbakan Davutoğlu, konuşmasında şunları kaydetti:

"Bu noktada bugün ele aldığımız projeler bağlamında da bazı gelişmeleri de paylaşmak istiyorum. Müşterek savaş uçağı üretimi ile ilgili gelişmeleri gözden geçirdik. Hava savunma sistemini son aldığımız kararla milli bir proje olarak geliştirmeye karar vermiştik. Bu konudaki son atılan adımları ve paydaşlarla yapılan görüşmeler hakkında bilgi aldık. Bu proje aksamadan, herhangi bir kesintiye uğramadan devam edecektir. Bizim için hayati, varoluşsal bir proje olarak her zaman gündemimizde olacak. ATAK helikopterlerinin özellikle motorlarının yerli motor ile, tümüyle millileşmesi konusunda çok önemli projeyi devreye sokuyoruz. Yine İHA'ların silahlı İHA ki, diğer müttefik ülkelerden silahlı pradatör almak için yıllardır uğraşıyoruz. Silahlı İHA yapımı konusunda da önemli bir aşamaya gelindi. Elektronik harp sistemleri bağlamında da yine son derece önemli aşamalar katedildi. Türkiye'nin bağımsızlığının, özgürlüğünün istikbalinin en önemli garantisi milli savunma sanayiisine sahip olmasıdır. İlan ettiğimiz her proje yakından takip edilecek ve bu çerçevede atılması gereken adımlar atılacak."

"17 ATAK HELİKOPTERİ DEVREYE GİRECEK"

Savunma Sanayiisi İcra Komitesi'nin önemli bir gündem maddesinin de 23 Temmuz 2015'ten bu yana süren terörle mücadele bağlamında sınıriçinde ve sınır ötesinde yapılan operasyonlarla ilgili ihtiyaçların da gündemde olduğunu anlatan Davutoğlu, "Önemli kararlar aldık. MİT, Silahlı Kuvvetlerimiz, Jandarma Genel Komutanlığımızın ihtiyaçlarını hiç kesintisiz ve aksamandan sağlamadan sağlanması için gerekli talimatlar verildi. Bu konuda kaynak sıkıntısı yoktur. 17 ATAK helikopterinin bu sene devreye gireceğini söylemiştim. Terörle mücadelede ihtiyaç hissedilen zırhlı araçlar tek tek ihtiyaç kalemleri gözönüne alarak değerlendirdik. Hepsi hiçbir gecikmeye mahal olmaksızın karşılanacak. Özellikle şehirlerimizin, ilçelerimizin, bu barikatlardan, mayınlardan temizlenmesi esnasında ihtiyaç hissedilen zırhlı araçlara da özel önem vereceğiz. İHA'ların sayılarının artması, teknolojilerinin geliştirilmesi anlamında da önemli mesafeler katedildi. İHA, terörle mücadelede ciddi katkılar sağlayan bir enstüraman. O bakımdan İHA'ların daha da geliştirilmesi ve yine memnun oldum. Şu anda teknik donanımda herhangi yabancı bir desteğe ihtiyacımız yok. Bu önemli bir gelişme. Mayın tespit ve EYP'lerin tespit edilip imha edilmesi konusunda teçhizat alımı ve üretimi konusunda değerlendirmeler yaptık. MOBESE sistemlerinin etkin bir şekilde kullanılması konusunda da önemli kararlar aldık" dedi.

Toplantıda alınan konulara işaret eden Davutoğlu, "Birincisi, dışarıdan gelebilecek tehdit ile ilgili olarak acil alınması gereken tedbirler var, bunlarla ilgili tedarik yöntemi başta olmak üzere gerekli adımlar atıldı. ikincisi, sınır içinde ve ötesinde terörle mücadele bağlamında ihtiyaçlar gözden geçirildi, hiçbir teçhizat eksiği olmaksızın bunlar karşılanacak. Üçüncüsü ise savunma sanayiinin millileşmesi ve tümüyle yerli bir niteliği mümkün olabildiğince ulaşılması için yeni bir savunma sanayii stratejinin geliştirilmesi için gerekli adımlar atıldı" ifadelerini kullandı.

BÖLGESEL YOLCU UÇAĞI PROJESİ

Başbakan Davutoğlu, açıklamaları sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, "Bölgesel yolcu uçağı projesi SSM tarafından yürütülüyor, projenin geldiği aşamada mevcut protokol çerçevesinde mi devam edilecek?" sorusuna Davutoğlu, "Bölgesel yolcu uçağı projesi geçen sene ilan ettiğimiz sivil ve askeri kulanım anlamında Türkiye'nin kapasitesini artıracak proje. Bunun yerli üretimi hem belli menzillerde sivil uçuşları kolaylaştıracak ama aynı zamanda askeri amaçla kullanacak şekilde imkan da sağlayacak. Toplantıda, son gelinen aşama hakkında Savunma Sanayii Müsteşarımızdan bilgi aldık, ilgili şirketlerle görüşülüyor. Projede aksama da yok. En uygun yöntemle bu projenini devamı için gerekli tedbirler alınıyor" karşılığını verdi.

5 HDP'Lİ VEKİLİN DOKUNULMAZLIK FEZLEKESİ

Başka bir gazetecinin, "Bugün 5 HDP'li vekilin dokunulmazlık fezlekesi Meclis'e geldi. Şu anda 453 fezleke Meclis'te bulunuyor. Daha önce de fezlekeler sıkça gündeme getirilmişti. Bu sürecin sonuna kadar gidilecek mi?" sorusunu Davutoğlu, "Kürsü dokunulmazlığı demokrasinin olmazsa olmazlarındandır ama bu kürsü dokunulmazlığının istismar edilerek, toplumumuzun temel değerlerini, terörle verilen mücadelede ortaya çıkan ortak vicdanı rahatsız eden ve teröristleri kutsayan,yapılan eylemleri mazur gören, 29 canımızı kaybettiğimiz saldırıdan sonra dahi bu tavrını sürdürenlerin tutumlarının dokunulmazlık içinde değerlendirilmesi mümkün değil. Bu çerçevede, istişarelerimizi de sürdürüyoruz. Meclis Başkanımızla da bu konuyu görüşeceğim ve bazı temaslarımız da olaca. Önemli olan Türkiye'de belli ilkeler ve değerlerin demokratik değerler olarak yerleşmesi. Hepimiz demokratik özgürlük alanlarını kullanma konusunda hiçbir sınır görmemeliyiz ama hepimiz demokrasinin de içinde yaşayacağı güvenlik ve huzur ortamının sağlanması, kamu düzeninin sağlanması ve terörle mücadele konusunda da ortak bir tavırda buluşmalıyız. Ayrıca, diğer partilerin tutumlarını da bu konuda açık ve net olarak görmek istiyorum. Bunları değerlendireceğiz. AK Parti olarak kurullarımızda da gözden geçireceğiz ama öncelikle de Meclis Başkanımızla da bu çerçevede görüşme yapmayı planlıyorum" şeklinde cevapladı. (EY-Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@