banner560

vardallar

Halo Dayıya son görev

Geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayata gözlerini yuman usta oyuncu Sönmez Atasoy için Büyük Tiyatro'da tören düzenlendi."Kurtlar Vadisi” adlı televizyon dizisindeki “Halo Dayı” karakteriyle hafızalara kazınan ve son olarak da “Sakarya Fırat” isimli dizide

Gündem 16.12.2011, 13:50
Halo Dayıya son görev

Geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayata gözlerini yuman usta oyuncu Sönmez Atasoy için Büyük Tiyatro'da tören düzenlendi.

"Kurtlar Vadisi” adlı televizyon dizisindeki “Halo Dayı” karakteriyle hafızalara kazınan ve son olarak da “Sakarya Fırat” isimli dizide rol alan Atasoy, yıllarca çok sayıda oyunla izleyiciyi selamladığı Büyük Tiyatro sahnesinde, koltukları dolduranları bu kez hüzne boğdu.

Büyük Tiyatro'daki törene Atasoy'un kızı Fadik Sevin Atasoy, ailesi, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bakanlık yetkilileri, eski bakanlardan Fikri Sağlar, yapımcı ve yönetmen Osman Sınav, sanatçı Yavuz Bingöl, tiyatro oyuncusu Erdal Beşikçioğlu ve Güven Hokna ile tiyatro sanatçıları ve sevenleri katıldı.

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Günay, tiyatro seyircisiyle sahnesinin birbirinden ayrılamayacağını, bir bütün olduğu için de güzel anıların oyuncularla seyirci tarafından birlikte paylaşıldığını belirtti. Sönmez Atasoy'un çok yönlü bir sanatçı olduğunu vurgulayan Günay, şunları söyledi:
“Benim için çok anlamlıdır sevgili Cüneyt Gökçer ile 'Kral Lear' gibi bir klasikle başlayıp, sonra kendi dünyamızın önemli isimleriyle karar kılması, onları yazması, onları sahneye koyması, onları oynaması, Nasrettin Hoca'yı görmezden gelmemesi, Yunus Emre'yi görmezden gelmemesi, Yahya Kemal'i yazması ve sahnelemesi, bizim kökümüzden, bizim kültürümüzden kopmayan bir yeteneği, bu salonda, bu sahnede büyük izler bırakarak ve galiba görevini yaparak aramızdan ayrıldığını bize hatırlatıyor. Tiyatroyla uğraşan, sanatla uğraşan, Türkiye tiyatrosuyla, Türkiye sanatıyla uğraşan herkesin Sönmez Atasoy'un bu yaşam çizgisinden, bu arayışlarından, bu yazma, sahneye koyma gayreti gösterdiği eser çizgisinden dersler çıkaracağını umuyorum. Çok öğretici olduğunu düşünüyorum, yaşamının güzel olduğunu düşünüyorum.”

Günay, Atasoy'un ailesine başsağlığı dileğinde bulunurken, sanatçının kızı oyuncu Fadik Sevin Atasoy'u işaret ederek “Geride kalanlarına, bize emaneti sevgili Fadik başta olmak üzere herkese, bütün sanat ve tiyatro sevenlerine yürekten sabırla diliyorum. Kendisine rahmet diliyor ve selamlıyorum” dedi.

“Bir onur, bir gurur yaşattı”

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin de Sönmez Atasoy'un yönetmen, çok sayıda oyuncuyu yetiştiren önemli bir akademisyen ve yeri doldurulamayacak bir oyuncu olduğunu ifade ederek, “Devlet Tiyatroları, sevgili Sönmez Abisini kaybetmenin derin üzüntüsü içindedir” sözleriyle duygularını dile getirdi.
Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümünden mezun olan Atasoy'un, 1968 yılından hayata veda ettiği son ana kadar 40 yılı aşkın bir süre sadece tiyatroya, sanata ve eğitime adanmış onurlu bir yaşam sürdürdüğünü belirten Bilgin, “Oynadığı oyunlarla, yarattığı eşsiz karakterlerle izleyenlerin hafızalarında derin izler bırakmış, yönettiği ve oynadığı oyunlarla ülkemizi yurt dışında başarıyla temsil etmiş, oynadığı sinema ve televizyon filmleriyle geniş halk kitlelerinin hayranlığını kazanmış, yetiştirdiği öğrencilerle kendinden sonra gelen nesillerin yolunu aydınlatmış bir isimdi Sönmez Atasoy...” dedi.

Her ölümün bir acı olduğunu dile getiren Bilgin, “Her ölüm büyük bir kayıptır. Ama bazı kayıplarda yüreğimizde duyduğumuz acıya, bir gurur, bir onur eşlik eder. Onu tanımış olmaktan, onunla hayatı paylaşmaktan, onunla aynı sahneyi, aynı seti, aynı kulisi, aynı mesleği paylaşmaktan duyduğumuz onur. Bize bu mutluluğu, bu onuru yaşattığı için kendisine şükranlarımızı sunuyoruz. Sevgili Sönmez Abimize Allah'tan rahmet diliyor ve onu sanat dünyamızın ölümsüzleri arasına uğurluyoruz” diye konuştu.

Bilgin, daha sonra salonda bulunanları saygı duruşuna davet etti. Törene katılanların Atasoy'un sahnede bulunan tabutunu selamlamasının ardından sanatçının cenazesi Kocatepe Camisi'ne götürüldü.

İÇİM YANIYOR

Sönmez Atasoy, geçirdiği kalp krizi nedeniyle kaldırıldığı hastanede bir haftadır sürdürdüğü yaşam savaşını önceki gece kaybetmişti.

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavi gören oyuncu, önceki gece saat 00.15’te kalbinin durması sonucu öldü. Fadik Sevin Atasoy, babası için bir veda mesajı yayınladı. Atasoy, “Kendi gök kubbemizde... Seslendi pek vakitsiz... İçim yandı ansızın...” dizeleriyle başladığı ve babasına destek verenlere teşekkür ettiği mesajını şöyle bitirdi: “Babacığım olduğun yer ışık, şiir ve renkle dolsun. Ey sevgi anladım bu uzakta seda ile, ömrün yegâne lezzetidir hatıran bile.” Ölümüyle sanat dünyasını yasa boğan Sönmez Atasoy için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bir mesaj yayınlayarak başsağlığı diledi. Sanatçı için bugün saat 10.30’da Ankara Büyük Tiyatro’da tören yapıldı. Atasoy, Kocatepe Camisi’nde cuma namazı sonrası kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’na defnedilecek.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@