Halkbank'tan 3 gün sonra ilk açıklama...

Yapılan açıklamanın bir basın açıklması şeklinde yayınlanmış olması dikkatlerden kaçmadı.Yaşanılanların sebebini açıklayan cümlelerin yer aldığı mesajların metin haline getirilmiş hali şu şekilde; HALKBANKASI NEDEN HEDEF SEÇİLDİ? Türkiye , Kuzey Irak'la p

Halkbank'tan 3 gün sonra ilk açıklama...

Yapılan açıklamanın bir basın açıklması şeklinde yayınlanmış olması dikkatlerden kaçmadı.

Yaşanılanların sebebini açıklayan cümlelerin yer aldığı mesajların metin haline getirilmiş hali şu şekilde;
 
HALKBANKASI NEDEN HEDEF SEÇİLDİ?
 
Türkiye , Kuzey Irak'la petrol ve gaz rezervini dünyaya açma konusunda el sıkıştı. Söz konusu gelirin Türkiye'de bir kamu bankasında tutulması ve Irak yasalarına göre Bağdat ile Erbil arasında paylaşılması teklifini sundu.
 
Transferde Halkbank merkez olacaktı. Ancak son iki ayda paranın ABD bankalarında tutulması yönünde girişimler yapıldığına dair haberler yayıldı.
 
Petrol ve gazdan cironun yıllık 100 milyar doları bulabileceği belirtiliyordu.
Ayrıca Hindistan ın İran'a uluslararası yaptırımların başladığı günden bugüne kadar bu ülkeye 5 milyar euro borcu birikmiştir.
 
Hindistan Milli Petrol Şirketi, geçen hafta hem bunun hem bundan sonraki ödemelerin Halkbank üzerinden geçmesinin planlandığını duyurdu. Türkiye ile İran arasındaki petrol ticaretinin, diğer ülkelerden yapılan alımlardan farklı bir yönü de vardı.
 
Türkiye, İran'a petrol alımı karşılığında TL bazlı ödeme yapıyordu. Küresel ekonomik abluka nedeniyle İran, dünya ile ticaretini altın karşılığı sürdürmektedir.
 
Türkiye'den bu ülkeye yönelik ihracat, Türkiye nin dış ticaret açığını daraltmaktadır. Bu iki alışverişte de Halkbank kilit konumdaydı.
 
İran'a yönelik yaptırımların gevşemesinden sonra Dünya finans otoritelerinin "En güçlü bankalardan biri olacak" dediği Halkbank HEDEFTİR !
 
ABD, Kuzey Irak petrolünün parasının Halkbank'ta toplanmasına karşı çıkmış, aracı finans kurumunun ABD menşeli olması için bastırmıştı. Bu baskınla bankamız databasenden elde edilen Türk İş Dünyasına ilişkin veriler çok değerlidir ve korunması hayatidir.
 
Ülkemizin ticari bilgilerini içeren bu verilerin korunması gerektiğini ve YABAN ELLER'e servis edilmemesi gereğini İHTAR ediyoruz !
 
Özellikle Ülkemize yurtdışı misafir(!) lerin yoğun geldiği şu günlerde  Amerikan Hazine Bakanlığı analisti Jonathan Schanzer İran'la varılan anlaşmalardan en karlı çıkacak ülkenin Türkiye olduğunu açıklamıştır.
 
Jonathan Schanzer şu an ülkemizde bulunması kuşkuları arttıran bankamızı ''HEDEF'' leyen David Cohen in mesleki ortağıdır. Schanzer bir yazısında Bakan Zafer Çağlayan'ın "Yakında bütün Türk bankaları İran'la normal transferlere geçebilir" sözüne dikkat çekmiştir
 
Syn.Zafer Çağlayanın ve Bankamızın Genel Müdürünün başına gelenleri bu bilgilerle birlikte yorumlayalım.

YORUM EKLE
YORUMLAR
laz osman
laz osman - 6 yıl Önce

Burda cok buyuk yolsuzluk var diye yaygara koparan akbabalar nerdesiniz bu haberlere nedén yorum yazmiyorsunuz...

SIRADAKİ HABER

banner513