kebir reklamı

Hacı adayları için kritik tarih belli oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü, ‘Hac ve Ramazan Umresi’ başlıklı yazılı bir açıklama yaptı. Diyanet İşleri Başkanlığı, Kâbe inşaatı nedeniyle hac kontenjanının yüzde 20 azaltılmasını kapsamında 14 bin 800 kişinin kesin ka

Hacı adayları için kritik tarih belli oldu

banner197
Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü, ‘Hac ve Ramazan Umresi’ başlıklı yazılı bir açıklama yaptı.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı, Kâbe inşaatı nedeniyle hac kontenjanının yüzde 20 azaltılmasını kapsamında 14 bin 800 kişinin kesin kayıt haklarının 2014 yılına devredileceğini açıkladı. İlk önce gönüllü olarak 2014 yılına kalmak isteyenlerin taleplerinin alınacağını belirten Başkanlık, “Sonra da 24 Temmuz 2013 tarihinde saat: 11.00’de Diyanet İşleri Başkanlığında, bilgisayar ortamında kamuoyuna açık bir şekilde kura çekilerek hacca gidişi 2014 yılına kalacak olanlar belirlenecek.
 
Ayrıca Suudi Arabistan’da bulunacak umreci sayısının 250 bin geçmeyecek şekilde bir düzenlemeye gidilmesi gibi kısıtlamalar, hem Diyanet İşleri Başkanlığı'nı hem de umre organizasyonu yapan şirketlerimizi çok zor durumda bırakmış ve Ramazan umresini büyük ölçüde riske sokmuştur.” Denildi.
 
Suudi Arabistan Krallığı Hac Bakanlığı'nın 22 Haziran 2013 tarihli ve 333 yazısında 2013 yılı hac mevsiminde Haremi Şerif'te gerçekleştirilen genişletme çalışmalarının devam ettiği belirtilen açıklama da, “İslam ülkelerine tanınan hac kontenjanından yüzde 20, kendi ülkelerinden hac görevini ifa edeceklerden de yüzde 50 kısıtlama yapılacağını ifade ederek bu yıl ülkemize tanınan resmi hac kontenjanından 14 bin 800 kişilik bir eksiltme yapılacağını ve Türkiye’den ancak 59 bin 200 hacı adayını kabul edeceklerini Başkanlığımıza yazılı olarak iletmiştir.” Denildi.
 
Suudi Arabistan Krallığı’nın aynı gerekçeyle Ramazan umresinde de önemli kısıtlamalar getirdiği kaydedilen açıklama da, “Konunun Diyanet İşleri Başkanlığı'na intikalinden sonra, problemin çözümü için, Dışişleri Bakanlığımız ve Hükümetimiz tarafından Suudi Arabistan Krallığı Büyükelçiliği ile anılan ülke yetkili makamları nezdinde gerekli girişimler yapılmıştır.
 
Hacı adayları ile ilgili her türlü işlemin tamamlandığı, planlamaların yapıldığı, Mekke- Medine’de hacı adaylarının iskân edileceği binaların kiralandığı ve bedellerinin ödendiği bir aşamada, böyle bir uygulamaya gidilmesi halinde hem Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hem de ilgili acentelerimizin maddi kayıplarının yanında, hacı adaylarımızın yaşayacakları hayal kırıklığı ve güven bunalımı vurgulanarak, 2013 yılında Türkiye’nin hac kontenjanından yüzde kısıtlama yapılmasının sakıncaları yazılı ve şifahi olarak Suudi Arabistan’a anlatılmıştır.” ifadelerine yer verildi.
 
24 TEMMUZ DA KURA ÇEKİMİ YAPILACAK
 
Suudi Arabistan’a bir heyet de gönderildiği ancak bütün girişimlere rağmen, Suudi Arabistan makamlarının kesin olarak 2013 yılı hac kontenjanından yüzde 20 azaltmaya gidileceğini ifade ettiği hatırlatılan açıklama da şu ifadelere yer verildi; “Girişimlerden sonuç alınamaması üzerine Bakanlıklar Arası Hac ve Umre Kurulu toplanarak yüzde 20 kontenjan eksiltme ile ilgili usul ve esasları belirlenmiştir. Buna göre 2013 yılında hacca gitmeye hak kazananlardan yüzde 20 kontenjan indirimi kapsamında 14 bin 800 kişinin kesin kayıt hakları 2014 yılına devredilecek.
 
Bunun için ilk önce gönüllü olarak 2014 yılına kalmak isteyenlerin talepleri alınacak sonra da 24 Temmuz 2013 tarihinde saat 11.00’de Diyanet İşleri Başkanlığı'nda, bilgisayar ortamında kamuoyuna açık bir şekilde kura çekilerek hacca gidişi 2014 yılına kalacak olanlar belirlenecektir.
 
Yıllardır hac özlemiyle bekleyen ve nihayet çekilen kur’ada hac yapma hakkı kazanan ve hacca gitmek için madden, manen, ruhen ve psikolojik olarak hazırlanan hacı adaylarımızdan 14 bin 800’nün 2014 yılına bırakılmasının ne kadar zor olacağı izaha ihtiyaç bırakmayacak kadar açıktır. Kendi ellerinde olmayan bir sebeple kurada hacca gidişi 2014 yılına kalacak hacı adaylarımız üzülmemelidirler. Çünkü Kur’anı Kerim’de haccın, gücü yetenlere farz olduğu ifade buyrulmuştur.
 
Çekilecek kurada hac yolculuğu önümüzdeki yıla kalacak olan Müminler, bu yıl hacca gitmeye gücü yetenler kapsamına girmemiş olacaklarından dinen sorumlu olmayacaklardır. Önemli olan kişinin, hac özlemini gönlünde diri tutmasıdır.”
 
ARABİSTAN’DA BULUNACAK UMRECİ SAYISI 250 BİNİ GEÇMEYECEK
 
Haremi Şerif'teki genişletme çalışmaları nedeniyle Suudi Arabistan Hac Bakanlığı’nın umrede de önemli kısıtlamalara gittiği hatırlatılan açıklama da, “Umre organizasyonu yapan kuruluşların Suudi Arabistan’daki umrecileri oradan çıkmadan yeni götüreceği gruplara vize verilmemesi, sonra gidecek grupların sayısının, yerine gidecekleri grupların sayısını geçmeme şartının getirilmesi, umrecilerin Suudi Arabistan’da 15 günden fazla kalmalarına izin verilmemesi, vize alındıktan sonra en geç 15 gün içinde Suudi Arabistan’a giriş yapma zorunluluğunun getirilmesi, dışardan gelerek aynı anda Suudi Arabistan’da bulunacak umreci sayısının 250 bin geçmeyecek şekilde bir düzenlemeye gidilmesi gibi kısıtlamalar, hem Diyanet İşleri Başkanlığı'nı hem de umre organizasyonu yapan şirketlerimizi çok zor durumda bırakmış ve Ramazan umresini büyük ölçüde riske sokmuştur.” denildi. 
 
Haberlerinizi Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.