Gizemli lahit açıldı! İşte içinden çıkanlar

Kayseri'de dün sabah bir gecekondunun bahçesinde bulunan ve bin 770 yıllık olduğu tahmin edilen lahittin kapağı açıldı.

Gündem 10.03.2018, 13:15
Gizemli lahit açıldı! İşte içinden çıkanlar
Kayseri Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele  Müdürlüğü ekipleri, izinsiz kazı yapıldığı bilgisi üzerine çalışma başlattı. Yaklaşık 3 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından Gültepe Mahallesi'nde bir gecekondunun bahçesinde kaçak kazı yapıldığı belirlendi.

Evin bahçesinde kazı yapılan bölgede Roma dönemine ait tarihi değeri yüksek olduğu değerlendirilen kral mezarı lahit ve yeraltı şehri benzeri yapılar bulundu.

Polisin incelemesinin ardından Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri çalışma başlattı. Gecekondunun içinden bahçeye doğru tünel benzeri geçit yapıldığı, kazı çalışmasının kamufle edilmesi için kazıdan çıkan toprağın kömür torbalarına doldurularak barikat kurulduğu ve üzerinin sacla kapatıldığı tespit edildi. İş makineleri ve işçilerin çalışmasıyla korunak ve toprak torbaları kaldırılarak lahit gün yüzüne çıkarıldı. 

Bin 700 yıllık bir medeniyete ait olduğunun tahmin edildiğini belirten lahittin kapağı bugün açıldı. İçerisinde 4 iskelet, gözyaşı şişeleri ve altın takılar çıktı. Bölgede şu ana kadar bulunan en büyük lahit olduğu belirtiliyor.  Ayrıca, etrafta başka lahitler de olduğu ve kazının genişletilerek devam ettirileceği öğrenildi.  
 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@