7m


7m

hyundai

Gaz izleme odası çalışanları eğitim almamış

Soma'da, 301 işçinin hayatını kaybettiği Eynez Maden Ocağının gaz izleme çalışanlarının hiçbir eğitim almadan işe başladıkları ve çalıştıkları süre boyunca bir eğitime tabi tutulmadıkları ortaya çıktı.Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden Soma maden k

Gündem 24.08.2015, 18:13
Gaz izleme odası çalışanları eğitim almamış

Soma'da, 301 işçinin hayatını kaybettiği Eynez Maden Ocağının gaz izleme çalışanlarının hiçbir eğitim almadan işe başladıkları ve çalıştıkları süre boyunca bir eğitime tabi tutulmadıkları ortaya çıktı.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden Soma maden kazası ceza davasının 3'üncü duruşmasının 5'inci oturumunun öğleden sonraki bölümünde tutuksuz yargılanan 5 sanığın daha çapraz sorgusu tamamlandı.

Oturumun öğleden sonraki bölümünde tutuksuz sanıklardan Emniyet vardiya mühendisi Erdem Canbaz, emniyet biriminde maden teknikeri Soner Günay, gaz izleme personeli Batuhan Ünlüyol, gaz izleme personeli Ozan Sezer, C sınıfı Emniyet İş Güvenliği Uzmanı maden mühendisi Ergün Yılmaz'ın çapraz sorguları tamamlandı.

Çapraz sorgu sırasında madenin gaz izleme odasında görevli 5 personelden ikisi olan Batuhan Ünlüyol ile Ozan Sezer işe girdiklerinde herhangi bir eğitim almadıklarını ve işi çalıştıkları birimdeki diğer kişilerden öğrendiklerini belirtti. Olağan dışı bir yükselme tespit ettikleri sırada durumu ocağı arayarak amirlere sorduklarını belirten Ünlüyol ve Sezer ani gaz yükselişlerinin top atımları sonrasında gerçekleştiğini belirtti.

O İFADELERİ KABUL ETMEDİLER

Tutuksuz sanıkların olayın ardından Soma cumhuriyet savcılığında verdikleri ifadelerin kendi ifadeleri olmadığı ve ilaveler yapıldığını iddia etmeleri tepki çekti. Sanıklardan Ergün Yılmaz, 13 Nisan tarihinde kendi avukatı tarafından mahkeme heyetine sunulan savunmayı kabul etmediğini ve avukatın kendisine danışmadan bir savunma hazırladığı için iş akdini feshettiğini söyledi. Müşteki avukatlarından Ferzan Özbek sanık Ergün Yılmaz'a 13 Nisan 2015 tarihindeki duruşmada kendi avukatı tarafından işveren ve yetkili isimleri suçlayan savunmasını hatırlattı. Bunun üzerine Ergün Yılmaz şunları söyledi:

"Ben olay sırasında madende değildim. Madene geldiğim sırada havanın ters çevrilmesi sağlanmıştı. Avukatım savunmayı verirken benden herhangi bir bilgi almadı. Topladığı bilgilerle savunma hazırlamış. O yüzden avukatımın vekaletini iptal ettim."

Bu arada tutuksuz sanıklardan bazılarının halen Eynez'deki maden ocağında çalışıyor olmasına tepki gösteren şehit aileleri "Satılmışlar', "Onlar patronlarının sözünden dışarı çıkamaz. Patronlarının izin verdiği kadar konuşurlar" şeklinde tepki gösterdi.

Duruşma verilen aranın ardından tutuksuz sanık Harun Güneş'in çapraz sorgusuyla devam etti.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@