alexa metrics

banner536

Fransa'dan gelen Sevil Sevimli'ye şok

Fransa'dan, öğrenci değişim programı kapsamında Eskişehir'e gelen ve yasa dışı örgüt üyesi olduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan 21 yaşındaki Sevil Sevimli ve 5 arkadaşının yargılaması tamamlandı Sevimli, "Terör örgütü propagandası yapmak ve örgüt adına s

Gündem 15.02.2013, 20:52
Fransa'dan gelen Sevil Sevimli'ye şok

Fransa'dan, öğrenci değişim programı kapsamında Eskişehir'e gelen ve yasa dışı örgüt üyesi olduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan 21 yaşındaki Sevil Sevimli ve 5 arkadaşının yargılaması tamamlandı

 
Sevimli, "Terör örgütü propagandası yapmak ve örgüt adına suç işlediği gerekçesiyle 5 yıl 2 ay 15 hapis cezasına çarptırıldı. Sevimli'nin 10 bin TL güvence parası yatırdığı taktirde adli kontrolü değiştirilerek yurt dışı yasağı çıkış yasağı kaldırılacak.
 
Hem Türk hem Fransız vatandaşı olan ve Fransa'da üniversitede okuyan Sevil Sevimli, öğrenci değişim programı kapsamında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nde son sınıf eğitimini tamamlamak için Ağustos 2011'de Eskişehir'e geldi. Sevil Sevimli, 9 Mayıs 2012 tarihinde Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekiplerinin düzenlendiği 'DHKP-C Operasyonu' kapsamında gözaltına alındı.
 
Sevimli, bir gün sonra 'Örgüt üyesi olmak', '1 Mayıs mitingine katılmak', 'Grup Yorum konseri izlemek' ve 'Parasız eğitim' yazılı pankartı açmak' suçlamalarıyla çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanarak Eskişehir H Tipi Cezaevi'ne konuldu.
 
3 AY TUTUKTLU KALDI
 
Uygulamaya konulan 3'üncü yargı paketi kapsamında 7 Ağustos günü tutuklu bulunduğu Eskişehir H Tipi Cezaevi'nden tahliye edilen Sevimli'nin dosyası, Bölge Ağır Ceza Mahkemesi'nin kurulmasıyla Ankara'dan Bursa'ya gönderildi. Bursa Bölge Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 'Silahlı terör örgütü üyeliği' ve 'Örgüt propagandası yapmak' suçlarından tutuksuz olarak yargılanan Sevil Sevimli ve arkadaşları karar duruşmasına katılmadı.
 
Karar duruşmasında son savunmasını yapan Sevil Sevimli'nin avukatı İnayet Aksu, cumhuriyet savcısının mütalaasında yasal eylemlerle yasa dışı şeyler yapılmış gibi gösterildiğini ifade ederek, "Sevil, Ali Yıldız'ın cenazesine katıldığı için suçlanmış. Ancak Ali Yıldız'ın kemiklerinin bulunması için kampanya yapıldı. Ve Fatma Şahin de Ali Yıldız'ın kardeşini ziyaret etti. Öpüştü ve ağladı. O zaman Fatma Şahin'e de aynı suçu işlemiştir. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da 'Balyoz' davası sanıklarından üst rütbeli bir generali hastanede ziyaret etmiştir. Şimdi biz buna suçu ve suçluyu övmek mi diyeceğizö dedi.
 
OLSA ALSA ÖRGÜT PROPAGANDASI YAPMAK OLABİLİR
 
Sevil Sevimli'nin üzerine atılı eylemlerin hiçbirisinin suç unsuru içermediğini belirten Aksu, "Bu eylemler insanların gündelik yaşamını ve devlet işleyişini engellememiştir. Molotof, entrika, kod isim yok. Yalnızca gündüz vakti yapılmış şeyler var. Sevil yalnızca tipik bir solcu üniversite öğrencisidirö diye konuştu.
 
Mahkemenin Sevil Sevimli'nin eğitimi için yurt dışı yasağını kaldırması talebinde de bulunduğunu ifade eden Aksu, gerektiği takdirde başka tedbirlerin uygulanabileceğini sözlerine ekledi.
 
SEVİMLİ'YE İKİ SUÇTAN CEZA
 
Avukatların savunmalarının ardından mahkeme heyeti bir saatlik aranın ardından kararını açıkladı. 11 ayrı suçtan yargılanan Sevil Sevimli, terör örgütü propagandası yapmaktan 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Propagandayı birden çok yaptığı için bu ceza 2 yıl 6 aya çıkarıldı. Sevimli'nin duruşmalardaki iyi haline dikkate alan mahkeme, cezayı 2 yıl bir aya düşürdü.
 
Mahkeme, Sevimli hakkında terör örgütü üyesi olmak suçundan yeterli delil olmadığını, ancak, 3 eylemin internet üzerinden yapılan çağrı doğrultusunda düzenlendiği ve eyleme katkısı nedeniyle örgüt adına suç işlemek eyleminde bulunduğu gerekçesiyle 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı.
 
Sevimli'nin bu cezası da yine duruşmalardaki iyi halinden dolayı 3 yıl 1 ay 15 güne indirildi.
 
Toplam olarak 5 yıl 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan Sevimli'nin 10 bin TL güvence parası yatırdığı taktirde, adli kontrolünün değiştirilmesi ve yurt dışı yasağının kaldırılması da kararlaştırıldı.
 
Aynı davada yargılanan Seren Özçelik, örgüt propagandası yapmaktan 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sabıkasız olduğu için mahkeme, bu suçtan hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Özçelik, terör örgütü adına suç işlediği gerekçesiyle 3 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Aynı davada yargılanan Burcu Akın, Ceren Cevahir, Kezban Yıldırım ve Mustafa Erdal Harman ise tüm suçlamalardan beraat etti.
 
SEVİMLİ'YE TELEFONLA HABER VERİLDİ
 
Sevimli'nin avukatı İnayet Aksu, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, kararı temyiz etmek için Yargıtay'a başvuracaklarını belirterek, "Dördüncü yargı paketinde bununla düzenleme yapılıyor. Bu düzenlemeleri bekliyoruz. Sevil'i telefonla arayarak cezasını söyledim. Sevil de bana bir an önce Fransa'ya dönmek istediğini ilettiö dedi.
 
ANNESİ RAHATSIZ OLDUĞU İÇİN KATILAMADI
 
Müvekkili Sevil Sevimli'nin annesinin rahatsız olduğu için duruşmaya katılamadığını belirten Aksu, "Sevil bugünkü duruşmaya katılmayı çok istiyordu. Ancak annesinin ağır bir hastalığı dolayısıyla gelemedi. Aslında programı vardı bugün gelecekti. Son anda iptal etmek zorunda kaldı. Sevil'in burada olmaması kararın açıklanmasına engel değil. Zaten yasal olarak da burada olma zorunluluğu yoktuö şeklinde konuştu.
Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Herve Magro ve çok sayıda Fransız gazeteci davayı yakından takip etti.
 
Herve Magro ise yaptıgı açıklamada, "Türk adaletine başından beri güveniyoruz. Sevil'in yurtdışına çıkış yasağının kalkması güzel. Ancak Ceza alması ailesi ve bizim tarafımızdan değerlendirilecekö dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@