Flaş operasyonlar için muhalefet ne dedi?

Gündeme bomba gibi düşen 17 Aralık operasyonlarıyla ilgili siyasi partilerden art arda açıklamalar geldi. CHP'li Umut Oran konuyu jet hızıyla TBMM gündemine taşıdı.İstanbul'da bugün başlatılan operasyona ilk tepki CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'

Flaş operasyonlar için muhalefet ne dedi?

Gündeme bomba gibi düşen 17 Aralık operasyonlarıyla ilgili siyasi partilerden art arda açıklamalar geldi. CHP'li Umut Oran konuyu jet hızıyla TBMM gündemine taşıdı.

İstanbul'da bugün başlatılan operasyona ilk tepki CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'den geldi.

 

Soruları yanıtlayan Tekin, "Ümit ediyorum bu operasyon derin dehlizlere kadar gider. Eğer derin dehlizlere giderse, Türk siyasetinin lehine olur. Ancak böyle bırakılırsa, derinleştirilmezse, hiç anlamı olmaz" dedi.

 "YOLSUZLUKLARIN BOYUTU İÇİN BAKAN OĞULLARININ SERVETİNE BAKIN"

 Tekin, şöyle konuştu; "Yolsuzlukların boyutun görmek için, bakan oğullarının servetlerine bakın. Bunu görmek için savcı, hakim olmaya gerek yok. Eğer operasyon derinleştirilirse, herkes varan 2, varan 3 görmeyi de beklesin.

Tekin, konunun İstanbul'da CHP'li belediyelere uzanma ihtimali konusunda ise, "Eğer CHP'ye de uzanıyorsa, kime kadar gidiyorsa gitsin. Gidecekse, Kemal Kılıçdaroğlu'na kadar gitsin. Yolsuzluklarla en çok mücadele eden isim Kılıçdaroğlu. Yolsuzluklarla ilgili derinleştirilerek yapılacak her operasyon bizi memnun eder" dedi.

ORAN OPERASYONU JET HIZIYLA TBMM’YE TAŞIDI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, İstanbul'da bu sabah başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda üç bakanın oğlunun gözaltına alınması üzerine Başbakan Erdoğan'a istifa veya güvenoyu çağrısında bulundu.

 Umut Oran, bu sabah ortaya çıkan vahim tabloyu soru önergesiyle jet hızıyla TBMM’ye taşıdı. Umut Oran, Başbakan Erdoğan’a yönelttiği soru önergesinde, “İstifa edecek misiniz? Güvenoyu mekanizması bu kez işleyecek mi? Size bilgi verdiler mi? Bakan çocuklarının telefonlarının bir yıldır dinlendiğinin ortaya çıkması karşısında bu durumu tam bir yıl önce öğrendinizse niçin gereğini yapıp söz konusu bakanları görevden almadınız?” sorularına yer verdi.

 ERDOĞDU: "BİZİM İÇİN YENİ DEĞİL"

 Yolsuzluk iddialarına ilişkin açıklamalarıyla gündeme gelen Aykut Erdoğdu TBMM’de devam eden Bütçe görüşmelerinde söz aldı. Bu sabah yapılan operasyonlara değinen Erdoğdu şunları söyledi:

Biz hiç kimsenin gözaltına alınmasıyla ilgili sevinmeyiz. Umuyoruz ki herkesin hakkını hukukunu koruyacak bir süreç işler. Ve yine umuyorum ki bu soruşturma şantaj malzemesi olarak kullanılmaz.

Umuyorum bu ülkenin en önemli sorunu olan yolsuzluğu, yetim hakkının yenmesini  önleyecek bir süreç başlar

Ve yine umuyorum ki AKP bu süreci doğru dürüst götürülebilmesi için yargı ve emniyete her türlü desteği yapacaktır.

Bugün İstanbul’da başlayan süreç bizim için yeni bir süreç değil.

Yaklaşık 2,5 yıldır bu kürsüde bugünkü tutuklamalar da olmak üzere sistemi anlatmaya çalıştık.

 MHP'Lİ VURAL: “BUZDAĞININ GÖRÜNEN UCU CERAHAT AKIYOR...”

 MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural da, işadamları ve bakanların oğullarını kapsayan yolsuzluk operasyonu konusunda, "bunlar sadece buzdağının görünen ucunun ucu. Maalesef cerahat akıyor. Tablo bunu gösteriyor" dedi.

Operasyonun Ak Parti iktidarının "rant lobisine dönüştüğünü" gösterdiğini söyleyen Vural, "gemiler, özelleştirme ihaleleri, Sayıştay raporlarının saklanması. Türkiye Cumhuriyet tarihinde ilk kez Sayıştay uygunluk raporu vermeden kesin hesap AKP oylarıyla kapatılmıştır" dedi.

 ÇAĞRI YAPIYORUM: “SAYIŞTAY RAPORLARINI AÇIKLAYIN"

 Bu vesileyle bir de çağrı yapmak istediğini söyleyen Oktay Vural, "ivedilikle Sayıştay’ın denetçi raporlarının kamuoyuna açıklanması çağrısı yapıyorum. Türkiye'de şeffaflık olmalı. Denetçi raporları kamuoyuna açıklanmalı" dedi.

 "ESKİ BAKANLAR BİLE 'RANT LOBİSİ VAR' DİYOR"

 MHP'li Vural, AK Parti'nin eski bakanlarının bile başta İstanbul olmak üzere, tüm büyükşehirlerde bir "rant lobisinin varlığından" bahsettiğini de hatırlatarak, "Ayrılan bakanlar bile söylüyor. Ertuğrul Günay'ın söylediklerine bakın. İstanbul'da, büyük şehirlerde gayrimenkul üzerinden rant alanları yaratılıyor, nüfuz ve imtiyaz kullanılarak, halkın kaynakları eritiliyor" dedi.

 "SONUNA KADAR GİDİN..."

 Operasyonun "sonuna kadar götürülmesi gerektiğini" de vurgulayan Oktay Vural, "Bunların çok daha ötesinde bir takım hususlar olduğuna ilişkin kamuoyunda bir inanç var. Bunun sonunda ne çıkacak doğrusu bilmiyorum. Ama bütün bu derin ilişkilerin Türkiye'de rant paylaşımıyla ilişkili olduğu açık. İnşallah hukuk devletinde bu tür yanlış işler yapanların hesap verdiği, hesabın sorulduğu bir sonuç çıkar" dedi.

 "MHP'Lİ İŞADAMLARINI FİŞLEMİŞLER, YANDAŞ EKONOMİ ÇARKI KURULMUŞ"

 MHP'li işadamlarının fişlendiğine ilişkin iddiaları da hatırlatan Oktay Vural, "böylece yandaş ekonomi çarkı kurulmuş" dedi

 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
tuncay türk
tuncay türk - 6 yıl Önce

kardeşim bu halkın vergilerinden elinize geçen parayı nerede kullandınız ? sayıştay raporları neden açıklanmıyor açıklanamıyor dünya da böyle bir sistem var mı ? sayıştay raporları eğer açıklanırsa bunlar hiç bir şey değil cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk ve hortumları ortaya çıkacak. kul hakkı yiyenler, ceplerini dolduranlar servetlerine servet katan yandaşlarını kayıranlar artık islamı kirli ağıazlarınıza almayın yeter !!!

laz osman
laz osman - 6 yıl Önce

ben her zaman suc isleyenin sucunu cekmesini isterim isterse babam olsun ama tuncay efendi bak bu hukumet senin tabirinlen kendi yandaslarina bile oporassiyon yapabiliyo geriye bir bak boyle bi sey goremessin onun icin bosuna burdan iftira atip tutma yalan yanlis ici bos konulari konusma iste devlet dedigin budur suclu kimse onun onun yakasina yapismak..senin gibin vatandas olmakat sadece iftira atmak deyil..

tuncay türk
tuncay türk - 6 yıl Önce

laz osman yine cahil cahil konuşuyorsun iftira atıyorsam aksini ispatla o zaman ben burada aylardır akp hükümetinin yolsuzluklarını yazıyordum siz hep iftiracı diyordunuz noldi şimdi ? yolsuzluğu hırsızlığı kabul ediyorsunuz tarihimizde görülmedik şekilde 3 bakan bu işin içinde hala hükümeti savunuyorsunuz böyle bir saçmalık var mı yahu ? devlet soyuluyor hükümetin bakanları işin içinde hala devlet yerinde diyorsun devlet mi kaldı ? bu arada operasyonu devlet senin başbakanın yapmıyor bir zamanlar çıkar ve menfaat işbirliği yaptğı emniyeti ve yargıyı elinde tutan cemaat yapıyor daha neler çıkacak bekleyin görün insan içine çıkamayacaklar ama sen ve senin gibilerin bu hükümet donunu alsa altından siz yine bu hükümeti savunursunuz şaşırmam

SIRADAKİ HABER

banner513