Farabi'de gerginlik!

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi'nde 1 Ocak itibariyle işten çıkarılan 100'e yakın işçi hastane yönetimini Acil Servis önünde protesto ettiler.İşten çıkarılan işçiler, “Biz burada ekmeğimizin peşindeyiz. Bizi işten çıkararak ne tasarru

Gündem 02.01.2013, 10:55
Farabi'de gerginlik!

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi'nde 1 Ocak itibariyle işten çıkarılan 100'e yakın işçi hastane yönetimini Acil Servis önünde protesto ettiler.


İşten çıkarılan işçiler, “Biz burada ekmeğimizin peşindeyiz. Bizi işten çıkararak ne tasarrufu yaptılar. Bizim hepimizin çocuğu var. Biz eve nasıl para götüreceğiz. Bizi işten niye çıkardılar, gelsinler cevap versinler. Biz hakkımızı alıncaya kadar buradayız” diyerek tepkilerini dile getirdiler.
Acil Servis önünde bazı işçiler acile girmek isterken eski çalışma arkadaşları kendilerine engel oldular. Eylemde işten çıkarılan bazı işçilerin ağladığı ve sinir krizi geçirdiği gözlendi.

Daha sonra hastanenin başhekimi Tevfik Özlü işçilerin neden çıkarıldığına yönelik bir açıklama yaptı. Özlü işçilerin çıkarılması kararının kendi kararları olmadığını belirterek " İşçileri biz çıkarmadık. İşçilerin bağlı oldukları şirket kendileriyle 2012 sonu itibariyle sözleşme yenilemeyerek işlerine son verdi. Yetkili firma 2012 yılı için 340 kişilik kadro açmıştı bu yıl ise 272'ye düşürdü. Açıkta kalanları biz belirlemedik" dedi.

Öte yandan işten çıkarılan işçilerin, şeflerin yemek yediği yemekhanenin önüne astığı "Siz tokken biz açız, çalışanlarınıza sahip çıkın" yazılı pankart oldukça dikkat çekti.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN.

Yorumlar (6)
burakhan tanrıverdi 8 yıl önce
bu işçileri işten çıkaran üniversite ve şirket sahipleri daha beter durumlara düşerler inşallah,adamların açıklamasına bakarmısınız neymiş şirket kadro sayısını düşürmüşmüş,yahu ağır konuşacağım,bu kadroları sizmi belirliyorsunuz şirketmi,ihale şartlarında bu belli değilmi,o arkadaslar birlik olup mahkemeye gitsinler.....
Has Uşak 8 yıl önce
Eğer iş üreten emek kesimleri,sermayenin egemen partilerini oylarsa olacağı budur.A Parti B -C-Parti fark etmez.İnsanların sosyal yaşamını düşünseler asgari ücreti insanın yaşayacağı seviyelerde tutarlar.Yapamazlar egemen sermaye..
saklı 8 yıl önce
ihaleye çıkarken sayıyı çalışan sayıya göre belirleyen yönetim başhekim ve rektörlük onayıdır bunun sayısı zaten azaltılsa bile kanunen %20 artırım hakları vardır burda olan olay dönersermeyeden kazanılan paranın azalması
tarık 8 yıl önce
şirketlerin sayı belirleme , çalışan belirleme hakları sadece kağıt üzerinde vardır. sayıyı da çalışacak kişileride hastane belirliyor. başhekim yalanı yeme yemiş. başhekim şirkete otur derse oturur , kalk derse kalkar. şirketler çalışanlarını tanıma bile tanımazlar. olayı şirketin üzerine yıkarak kendince cinlik yapmış. yıllardır bu işlerin içindeyiz. durum budur.
haluk asostan 8 yıl önce
şu üniversitelerin özelleştirme zamanı gelmedimi.yazık değilmi bu insanlara.orada çalışanlar ne iş yapıyor.ay dolsun maaşımızı alalım.üniversitelerin alayı ideolojik çifliklere dönmüş.hala daha ne bekleniyor.mb korkudan faiz indiremiyor adam bakıyor hortumcu devlet ağzına kadar şişmiş faiz indiremiyor.
kemal aydın 8 yıl önce
okadar para alıyorsunuz bakanlar başkanlar başbakanlar bizim aldıgımız asagari ücrete gözünüzmü var o adamlar ev geçindiriyorr o verdiginiz asgari ücretle işten çıkardınız neyapacaklar onlar şimdi yazıktır günahtır artık başbakanın bu işlerede önem vermesi gerekiyor halkını asgari ücretle çalısanlarıda düşünmeli madur etmemeli

Gelişmelerden Haberdar Olun

@