Ergenekon ve Balyoz yeniden incelenecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı, Ak Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan'ın, "Orduya kumpas kuruldu" açıklamasının ardından Genelkurmay Adli Müşavirliği'nde "dava mesaisi" başladı.Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'in, Akdoğan'ın, "Ord

Gündem 30.12.2013, 09:08
Ergenekon ve Balyoz yeniden incelenecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı, Ak Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan'ın, "Orduya kumpas kuruldu" açıklamasının ardından Genelkurmay Adli Müşavirliği'nde "dava mesaisi" başladı.

Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'in, Akdoğan'ın, "Orduya kumpas kuruldu" açıklamasının ardından konuyu MGK gündemine taşımasıyla birlikte dikkatler, Ergenekon ve Balyoz gibi davalarda yargılanan TSK personelinin, bu davalarla ilgili iddialarına çevrildi.

MAĞDURİYET YARATAN İDDİALAR TEK TEK İNCELENECEK

Vatan gazetesinin haberine göre, Ergenekon ve Balyoz gibi davalarda yargılanan TSK personelinin davalarla ilgili itirazları üzerinde bir süredir çalışma yürüten Genelkurmay Adli Müşavirliği'nin, bu davalardaki mağduriyet yaratan iddiaları tek tek incelemeye aldığı öğrenildi. İncelemelerle ilgili başta Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel olmak üzere Karargah'taki üst düzey komutanlara bilgi verildiği belirtildi. Ergenekon ve Balyoz sanıklarının yeniden yargılanmasına gidebilecek süreçte, bu tespitlerle Karargah'ın elinin güçlendirilmesinin amaçlandığı belirtildi.

HAREKETE GEÇİREN İDDİALAR

Bu iddialar arasında telefon konuşma kayıtlarının en can alıcı yerlerine eklemeler yapılması, sahte belgeler üretilmesi, polisin hazırladığı tespit tutanaklarının gerçeği yansıtmadığı, CD'lerin üzerindeki yazıların sahte olması, delil olarak ileri sürülen plan ve çizelgelerin, suç tarihi olduğu iddia edilen 2003 yılında hazırlanmasının mümkün olamayacağı, delillerin gerçek olamayacağına dair bilirkişi raporunun savcılıkta yok edilmesi de yer alıyor.

Ayrıca yargılanan askerler, soruşturma aşamasında pek çok gerçek dışı bilgiyle medyada suçlandıklarını ve masumiyet karinesinin hatırlanmadığını da dile getiriyor.

AK PARTİ: YASAL DÜZENLEME HAZIRLIĞI YOK

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, yeniden yargılanma konusunda bir yasal düzenleme hazırlığı olmadığını açıkladı. Daha önce, bazı önemli davalarda gerekirse yeniden yargılama yapılması yönünde bir çalışma yapılabileceğini ifade eden Elitaş, şöyle konuştu:

"Adil yargılama konusunda yasal boşlukları doldurmak için önemli adımlar attık, önemli yasal düzenlemeler hayata geçirdik. Yeniden yargılanmayı yasal teminata bağladık. Bunların haricinde yeniden yargılanma konusunda partimiz ve Meclis grubumuzun bir yasal düzenleme çalışması yoktur. Bildiğim kadarıyla hükumetimizin de bir çalışması yoktur. Yaptığım açıklama mevcut uygulamalarla alakalı olarak değerlendirilebilir."

"MAHKEME KARAR VERİR"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de yeniden yargılamayı mümkün kılan yasaları zaten yaptıklarını belirterek, "Yeni bir belge veya bulgu ortaya çıkarsa yeniden yargılamaya mahkemeler karar verir" dedi.
 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (3)
zafer günaydın 6 yıl önce
Ergenekon ve benzeri yargılanmanın tamamen ülkedeki MİLLİ KUVVETLERİN YOK EDİLMESİ PROJESİ olduğuna inanıyorum..Ancak bu Tayyip ve ekibi kendilerini kurtarmak için bu ülkenin HER DEĞERİNİ KESİNLİKLE FEDA EDECEK TİPTE SİYASET YAPIYORLAR..Sadece kendisi için herşeyi feda edenlere BU ÜLKEYİ TESLİM EDENLERE YAZIKLAR OLSUN..Şimdi azizede yeniden yargılanma isteyecek..Dün akşam Rıdvan dilmeni izledim..Ne denli büyük fenerliymiş bu tayyip..akşam ballandıra ballandıta anlatıyordu..Yazıklar olsun TRABZONLU AKEPELİLER..DİNLEYİNDE UTANIN..
Coder 6 yıl önce
Fazla değil, 4-5 gün önce Ergenekon'un tamamen düzmece olduğunu, İktidardakilerin kendilerini kurtarmak adına Ergenekon zanlılarını tekrar yargılayacaklarını ve salacaklarını söylemiştim.

Bir şeyleri tahmin edebilmek için ermiş olmaya gerek yok.

Pratik zeka, bilgi ve birikim :)

O yorumumda dislike butonuna asılan ahmaklara kapak olsun :)
Hüseyin Karagöz 6 yıl önce
Bunu Tayyip Erdoğanın adamı söyledi...Cemaat Milli Orduya kumpas kurdu dedi...Eski ortakları kumpası tzağı kurduysa ki kurdu deliller sahte sahte CD belge..Oyun seminerini darbe planı diye kabul ettiler...Bu kumpasta AKP-CEMAAT ortaktır..Nedeni ise BOPta PKKnın önünü açmaktır...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@