Ergenekon 22. duruşmasında

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, gazeteci Tuncay Özkan, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ve eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in de

Ergenekon 22. duruşmasında
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, gazeteci Tuncay Özkan, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ve eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu tutuklu 44 sanık katıldı.

Tutuklu yargılanan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve Mustafa Dönmez ise duruşmaya gelmedi. Duruşmada, tutuksuz yargılanan İlyas Çınar da hazır bulundu.

Duruşmada söz alan tutuklu sanık Birol Başaran'ın avukatı Celal Ülgen, müvekkilinin savunmasının alınmasına sıra geldiğini hatırlatarak, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 149. maddesinin 3. fıkrasına göre savunma sırasında avukatın müvekkilinin yanında bulunması gerektiğini söyledi.

Bunun adil yargılanma açısından önemine değinen Ülgen, savunmanın bir bütünlüğü ve kesintisizliğini sürdürmek için avukatları olarak Birol Başaran'ın sanık kürsüsündeyken yanında bulunulması gerektiğini kaydetti.

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel ise kararın mahkemenin takdirinde olduğunu belirtti.

Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün'ün mazeret bildirmesi üzerine katılmadığı duruşmaya başkanlık yapan üye hakim Hasan Hüseyin Özese, talebi değerlendirmek üzere duruşmaya kısa bir ara verdi.

Mahkeme heyeti, aranın ardından bu dava kapsamında daha önceden de benzer talepte bulunularak buna ilişkin karar verildiğini hatırlattı. Bu yönde yeniden karar alınmasına gerek görmeyen mahkeme heyeti, Ülgen'in talebini reddetti.

Duruşma, tutuklu sanık Birol Başarın savunmasını yapmasıyla devam ediyor.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler