alexa metrics

banner536

Erdoğan AB'yi vefasızlıkla suçladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan ziyaretinde akademisyen ve öğrencilere seslendi. Konuşmasında Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye karşı çifte standart uyguladığını belirten Erdoğan "Kıbrıs diye bir devlet yoktur" dedi.Erdoğan'ın konuşmasından satır ba

Gündem 05.02.2013, 19:20
Erdoğan AB'yi vefasızlıkla suçladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan ziyaretinde akademisyen ve öğrencilere seslendi. Konuşmasında Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye karşı çifte standart uyguladığını belirten Erdoğan "Kıbrıs diye bir devlet yoktur" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başlıkları şöyle: 
 
Macaristan'ın gösterdiği yapıcı yaklaşımı AB geneli için söylemek mümkün değildir. AB'nin temel ilkelerinden biri verilen söze sadakattir, yani ahde vefa kuralı vardır. Ne yazık ki, bazı liderler tarafından bu sadakat çiğnenmiş yeni şartlar ortaya çıkarılmıştır.
 
TÜRKİYE'Yİ ALIRLAR VEYA ALMAZLAR
 
Türkiye'yi AB'ye alırlar veya almazlar hiç önemli değil. Türkiye'nin AB'ye müracaatı 1959 yılıdır, resmi müracaat 1963'dür. 50 yıl AB üyelerinin hiçbirine böyle bir uygulama gösterilmemiştir. Sadece Türkiye'ye yönelik böyle bir yaklaşım tarzı vardır. Şu anda AB üyesi ülkelerden bazıları vardır ki, Türkiye'nin ne ekonomi ne de hak ve özgürlükler konusunda mukayese edilemeyecek kadar geridir. 
 
GÜNEY KIBRIS DİYE BİR DEVLET YOK
 
Bazı ülkeler AB müktesabatıyla uzaktan yakından alakası yoktur. İdeolojik yaklaşımlarla AB'ye alınmıştır. Bunlardan bir tanesi Güney Kıbrıs'tır. Bir defa Güney Kıbrıs  devlet değildir bir yönetimdir. Kıbrıs diye bir ülke yok Güney Kıbrıs Rum Yönetimi var. Yeşil hattın kuzeyinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vardır. Kofi Annan Planı'nda bunun ismi Kıbrıs Türk Devleti'dir. 
 
ANNAN'A VERDİĞİMİZ SÖZÜ TUTTUK
 
Ben sanın Annan'a 'Biz her zaman önde olacağız Rumlar hep geride kalacak' dedim. O zaman Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin başında Papadopulos vardı. Çalışmaları bitirdik, imza aşamasına geldik o zamanki Yunanistan Başbakanı Karamanlis 'Bunu erteleyelim' dedi. Annan bana döndü 'Ne diyorsun sayın Başbakan?' dedi. Ben  de sayın Annan'a 'Ben sana Davos'ta bir söz verdim, gereğini yaptık' dedim. 
 
KALKTILAR GÜNEY KIBRIS'I ALDILAR
 
Biz o zaman AB'ye dedik ki, 'Biz sözümüzde dururuz ama Güney Kıbrıs sözünde durmazsa onlara yaptırımınız ne olacak?' dedik. 'Hiç merak etmeyin sözünde duracak denildi'. Referanduma gidildi ve KKTC 'evet', Güney Kıbrıs 'hayır' dedi. Kalktılar Güney Kıbrıs'a AB'ye aldılar.

Yorumlar (1)
Ali Kemal YILMAZ 9 yıl önce
yahu bunu söylüyorsun da neden hala ABye girmek için uğraşıyorsun. evet almayacaklar belli. hem güney kıbrısın olduğu bir topluluğa üye olman ironi olmayacak mı. küçültmeyin artık bizleri

Gelişmelerden Haberdar Olun

@