Düşen uçağın pilotlarının adı belli!

İzmir Çiğli 2'nci Ana Jet Hava Üssü'nde öğretmen pilot olarak görev yapan ve aslen Malatyalı olan 30 yaşındaki Yüzbaşı Gökhan Ertan, geçen yıl Malatya Erhaç'taki 7'nci Ana Jet Üssü'nde konuşlu 173'üncü Filo'ya atandı. Evli ve 1 çocukbabası olan Pilot Yüzb

Gündem 23.06.2012, 15:52
Düşen uçağın pilotlarının adı belli!

İzmir Çiğli 2'nci Ana Jet Hava Üssü'nde öğretmen pilot olarak görev yapan ve aslen Malatyalı olan 30 yaşındaki Yüzbaşı Gökhan Ertan, geçen yıl Malatya Erhaç'taki 7'nci Ana Jet Üssü'nde konuşlu 173'üncü Filo'ya atandı. Evli ve 1 çocukbabası olan Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan dün saat 10.30'da Malatya Erhaç Üssü'nden, Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy ile birlikte RF- 4E 'Phantom' uçağı ile havalandı. Akdeniz'de keşif görevi yapan uçakla, saat 11.58'de irtibat kesildi.

Uçağın kaybolduğunun anlaşılmasıyla birlikte havadan ve denizden arama- kurtarma çalışması başlatıldı. Malatya Erhaç, Ankara Etimesgut ve Adana İncirlik'ten kalkan uçak ve helikopterler uçağın kaybolduğu bölgede havadan arama çalışması yaparken, Mersin ve İskenderun'dan hücumbotlar ve Sahil Güvenlikbotları bölgeye intikal etti. 

Genelkurmay Başkanlığı'nın dün saat 14.45'de uçağın kaybolduğuna ilişkin açıklamasıyla heyecanlı saatler başladı. Başbakan Erdoğan, yurt dışından dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, gelişmelerin izlendiğini, Suriye ile ortak arama yapıldığını söyledi. İlerleyen saatlerde ise RF- 4E keşif uçağının, hava sahasını ihlal ettiği iddiasıyla Suriye tarafından düşürüldüğü anlaşıldı.

PİLOTLARIN AKIBETİ BELLİ DEĞİL

Suriye'nin düşürdüğü uçağın pilotlarını arama çalışmaları bugün de sürerken, uçağın bazı parçalarınaulaşıldı. Arama- kurtarma çalışmalarında tüm çabalara rağmen akıbetleri henüz bilinmeyen pilotların aileleri, gelişmeleri endişeyle izliyor.

Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan'la birlikte düşürülen uçaktaki diğer subayın Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy olduğu öğrenildi.

SURİYE'NİN SCUD FÜZESİ KIRIKHAN'A DÜŞMÜŞTÜ

Suriye'nin 27 Mayıs 2005'te deneme amacıyla fırlattığı 3 Scud füzesinden biri, Hatay'ın Kırıkhan İlçesi'nde boş bir tarlaya düştü. İlçeye 4 kilometre uzaklıktaki Mahmutlu Köyü yakınlarında sabah saat 08.05'te şiddetli patlama meydana geldi. Mahmutlu ile yakınındaki Gölbaşı Köyü'nde oturanlar, patlamanın taş ocaklarında dinamitle yapılan çalışmadan kaynaklandığını sandı. İki köyde oturanlar, patlamanın şiddetli olması nedeniyle Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanlığı'na bilgi verdi. Bölgede yapılan araştırma sonucu patlamanın Mahmutlu Köyü yakınına düşen bir füzeden kaynaklandığı belirlendi.

Şans eseri ölen ya da yaralanan kimsenin olmadığı olayla ilgili Genelkurmay Başkanlığı ise şu açıklamayı yapmıştı:

"27 Mayıs 2005 günü saat 08.05'te, Hatay ili Kırıkhan ilçesine bağlı Gölbaşı ve Mahmutlu köyündeki vatandaşlar tarafından, Gölbaşı ve Mahmutlu köyü arazisine, havada patlayan bir cisimden parçalar düştüğü Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanlığı'na bildirilmiştir. Askeri birliklerce bölgede yapılan incelemede, söz konusu parçaların muhtemelen Suriye kaynaklı bir füzeye ait olabileceği değerlendirilmiştir. Bölgeye düşen parçalar, herhangi bir can ve mal kaybına neden olmamıştır. Konuyla ilgili diplomatik ve askeri inceleme ve çalışmalara devam edilmektedir."

Suriye, füzelerin tatbikat sırasında yanlışlık sonucu Türkiye'ye düştüğünü kabul ederek Ankara'dan özür dilemişti.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@