Dünyanın en yaşlı kadını Türk oldu

Türkistan'dan 1953'te Türkiye'ye göç eden 121 yaşındaki Gaışhıkaan Sıhıkaan Türk vatandaşı oldu.Manisa'nın Salihli ilçesinde yaşayan 1890 doğumlu Sıhıkaan'a, Türkiye'ye göç etmesinden tam 58 yıl sonra vatandaşlık kaydı yapılarak nüfus cüzdanı verildi.Koca

Dünyanın en yaşlı kadını Türk oldu

Türkistan'dan 1953'te Türkiye'ye göç eden 121 yaşındaki Gaışhıkaan Sıhıkaan Türk vatandaşı oldu.

Manisa'nın Salihli ilçesinde yaşayan 1890 doğumlu Sıhıkaan'a, Türkiye'ye göç etmesinden tam 58 yıl sonra vatandaşlık kaydı yapılarak nüfus cüzdanı verildi.

Kocasını ve çocuklarını Türkiye'den önce sığındığı ülkelerden Hindistan'da salgın hastalıktan kaybeden Sıhıkaan, aynı acıyı yeniden yaşamamak için 1940'tan bu yana evlenmedi.

Türkiye'ye 1953'te göç etmesinin ardından Manisa'nın Salihli ilçesine yerleşen, o tarihten itibaren aralıksız olarak burada tek başına yaşayan Sıhıkaan'a, Salihli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Salihli Belediyesi ve duyarlı vatandaşların sağladığı destekle 6 aydır aynı sokakta oturan komşusu Arife Eken bakıyor.

KIMIZLI ÇAY, ET VE SORPA
Ana dili olan Kazak Türkçesi ile konuşan Sıhıkaan, kendisi de Kazakistan göçmeni olan bakıcısı Arife Eken aracılığıyla gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkistan'da bulunan Tanrı Dağları'nın kuzey eteklerindeki Erenkabırga Bölgesi'nde 1890'da dünyaya geldiğini, 1940'a kadar burada yaşadığını söyledi.

Bir evlilik yaptığını, 5 çocuğu olduğunu belirten Sıhıkaan, 1940'ta eşi ve çocuklarıyla önce Pakistan'a, oradan Hindistan'a göç etmek durumunda kaldığını, salgın hastalık nedeniyle eşinin ve 5 çocuğunun Hindistan'ın Haydarabat kentinde öldüğünü kaydetti.

Sıhıkaan, 13 yıl daha bu kentte kaldığını, 1953'te Salihli'de Kazak Türklerinin ağırlıklı olarak yaşadığı Kurtuluş Mahallesi'ne yerleştiğini belirtti.

Bu yaşa kadar gelmesinin ve sağlıklı kalabilmesinin sırrı olarak beslenmesini gösteren Sıhıkaan, yaşamı boyunca kımızlı çay, et, tereyağı ile etin kaynatılmasıyla yapılan ''sorpa'' adı verdikleri çorba tükettiğini söyledi.

Sıhıkaan, Türkiye'de mutlu olduğunu ancak ana vatanını hiçbir zaman unutmadığını ifade etti.
Sıhıkaan'ın bakıcısı Arife Eken ise ''dünyanın en yaşlı kadını'' olan Sıhıkaan'ın bakımını aynı sokakta oturuyor olmaları nedeniyle 6 aydır kendisinin üstlendiğini belirtti.

Sıhıkaan'ın maddi durumunun iyi olmadığını, evinde birçok eksik bulunduğunu ifade eden Eken, ''Şu an yaz döneminde bir adet buzdolabına ihtiyacı var. Teyzeyle aynı sokakta oturduğumuz için yiyecekleri ve içecekleri kendi evimdeki buzdolabına koyuyorum. Kış mevsimi yaklaşıyor ama bir sobası bile yok'' dedi.

DÜNYANIN EN YAŞLI KADINI
ABD vatandaşı Eunice Sanborn'un 115 yaşındayken 31 Ocak 2011'de ölümünün ardından 26 Ağustos 1896 doğumlu bir başka ABD vatandaşı Besse Cooper ''dünyanın en yaşlı kadını'' unvanını elde etmişti. Nüfus kaydına alınmasıyla birlikte 121 yaşındaki Sıhıkaan bu unvanı almış oldu.

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler