kebir reklamı

Diyanet'den saçma cevaba açıklama...

Diyanet İşleri Başkanlığı, "Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?" şeklindeki soruya ilişkin açıklama yaptı. Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu'nun resmi internet sitesinde yanıtlanan ve tartışma yaratan soru sonrası

Diyanet'den saçma cevaba açıklama...

banner197
Diyanet İşleri Başkanlığı, "Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?" şeklindeki soruya ilişkin açıklama yaptı. Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu'nun resmi internet sitesinde yanıtlanan ve tartışma yaratan soru sonrası gelen eleştiriler üzerine yapılan açıklamada; " Elektronik ortamda türlü hile ve desiselerle, çeşitli kelime oyunlarıyla, kendisini vatandaş yerine koyarak platforma soru sorup aldığı cevapları da tahrif ederek, bunu Başkanlığımızı itibarsızlaştırmanın bir yöntemi olarak kullanmak hiçbir akıl ve vicdan tarafından kabul edilemez" denildi.
Açıklamada, çarpık yorum ve değerlendirmelerin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görüşü olarak takdim edilemeyeceği vurgulandı. Diyanet İşleri Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Bugün bazı internet sitelerinde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Dini Bilgilendirme Platformu'na dayandırılarak verilen ifadeler ve bu çerçevede metinde yer alan akıl ve ahlaktan yoksun görüşler Din İşleri Yüksek Kurulumuza ve Başkanlığımıza isnat edilemez. Elektronik ortamda türlü hile ve desiselerle, çeşitli kelime oyunlarıyla, kendisini vatandaş yerine koyarak platforma soru sorup aldığı cevapları da tahrif ederek, bunu Başkanlığımızı itibarsızlaştırmanın bir yöntemi olarak kullanmak hiçbir akıl ve vicdan tarafından kabul edilemez. Bazı medya kuruluşları tarafından bu tür sapkın, çarpık yorum ve değerlendirmelerin bütün bir topluma Başkanlığımızın görüşü olarak takdim edilmesi hiçbir ahlaki temelle ve duyarlılıkla ilişkilendirilemez. Söz konusu haberle ilgili olarak tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz."
 
TEPKİ ÇEKEN SORU VE CEVAP
 
Diyanet İşleri Başkanlığı adına fetva veren Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu, resmi internet sitesine gelen "Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?" şeklindeki soruya "Babanın kendi öz kızını öperken şehvet duyması durumunda nikahının ne olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Bazı mezheplere göre, babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikaha bir etkisi yoktur (bkz. İbn Rüşd, Bidayetü’l-Müctehid, Mısır 1975, II, 33; İbn Kudame, el-Muğni, VII, 486; İbn Cüzey, el-Kavaninü’l-Fıkhiyye, 138). Hanefilere göre ise; babanın, kızını şehvetle öpmesi, kızına şehvetle sarılması durumunda, kızın annesi bu babaya haram olur. Ancak bu tür sonuç doğuracak tutmanın, teni tenine değerek olması, ya da altının sıcaklığını iletecek kadar ince bir örtüden olması gerekir. Kalın elbisesinden tutarak, ya da vücuduna bakıp düşünerek şehvet duymak, bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir. Şehvet duymanın işareti, erkeğin organında bir uyanma, uyanıksa uyanışının artması, kadının da kalbinin heyecanla çarpmasıdır (Merğinani, el-Hidaye, I, 192; Mevsıli, el-İhtiyar, III, 109)" şeklinde yanıt vermişti. Soru ve cevap, tepki çekmesinin ardından resmi siteden kaldırıldı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.