7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Dink için verilen parayı onlar ödeyecek!

İçişleri Bakanlığı; İstanbul'da 7 yıl önce öldürülen gazeteci Hrant Dink'in ailesine, devlet tarafından ödenen 1 milyon 659 bin 765 liralık tazminatı Ogün Samast, Yasin Hayal, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender'den geri istedi. Bakanlık, işlenen suçun devlete

Gündem 09.03.2014, 09:44
Dink için verilen parayı onlar ödeyecek!
İçişleri Bakanlığı; İstanbul'da 7 yıl önce öldürülen gazeteci Hrant Dink'in ailesine, devlet tarafından ödenen 1 milyon 659 bin 765 liralık tazminatı Ogün Samast, Yasin Hayal, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender'den geri istedi. Bakanlık, işlenen suçun devlete karşı haksız fiil oluşturduğunu belirtti.
 
MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT DAVASI AÇILMIŞTI
 
AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007'de İstanbul Şişli'de Agos Gazetesi'nin önünde öldürüldü. Dink'in mirasçıları olan eşi Rakel ve çocukları Arat, Delal ve Sera Dink, aynı yıl İstanbul 6. İdare Mahkemesi'ne İçişleri Bakanlığı'na 1.5 milyon liralık maddi ve manevi tazminat davası açtı.
 
DEVLET 1.6 MİLYON TAZMİNAT ÖDEDİ
 
2012'de İdare Mahkemesi, devletin Dink Ailesi'ne 466 bin 781 lira maddi, 600 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi. İçişleri Bakanlığı, 18 Temmuz 2013'te Dink Ailesi'ne faiziyle birlikte 1 milyon 659 bin 765 lira 50 kuruş tazminat ödedi.
 
GEREKÇE: HAZİNENİN ZARARA UĞRAMASI
 
Bakanlık meydana gelen Hazine zararı nedeniyle tazminat ödenmesine sebebiyet veren Yasin Hayal, Ersin Yolcu, Ahmet İskender ve Ogün Samast'tan tazminatın tahsili için dava açılmasına karar verdi. Dink'in katillerinin eylemlerinin devlete karşı işlenmiş haksız fiil görünümünde olduğunu ileri süren İçişleri Bakanlığı, Muhakemat Müdürlüğü aracılığıyla İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'ne rücuen tazminat davası açtı.
 
Dilekçede, Dink'in eşi ve çocuklarına ödenen 1 milyon 659 bin 765 liranın faizi ve mahkeme masraflarıyla birlikte tahsili Yasin Hayal, Ersin Yolcu, Ahmet İskender ve Ogün Samast'tan istendi.
 
DEVLET 159 BİNİ DE İSTEMİŞTİ
 
İdare Mahkemesi, 4 yıl önce davayı karara bağlayarak İçişleri Bakanlığı’nın Dink kardeşlere faiziyle birlikte 159 bin lira ödemesine karar vermişti. Bakanlık da 159 bin lirayı Yervant ve Hasrof Dink’e ödemişti. İçişleri Bakanlığı 2 yıl önce ödediği bu parayı cinayetin faillerinden istemişti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@