7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Dink davasında Albay Öz'ün yargılaması sürüyor

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'e suikast hazırlığı konusunda istihbari bilgiye ulaşmasına rağmen kanuni işlemleri başlatmayarak görevini ihmal ettiği ileri sürülen dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'ün yeniden yargılanmasına

Gündem 20.03.2014, 11:49
Dink davasında Albay Öz'ün yargılaması sürüyor

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'e suikast hazırlığı konusunda istihbari bilgiye ulaşmasına rağmen kanuni işlemleri başlatmayarak görevini ihmal ettiği ileri sürülen dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'ün yeniden yargılanmasına devam edildi.

Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan dönemin İl Jandarma Komutanı Albay Öz katılmadı. Öz"ün avukatı Ali Sürmen ile Dink ailesinin avukatları Hakan Bakırcıoğlu ve Bahri Bayram Belen duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme heyeti başkanı, Dink cinayetine ilişkin Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen ve daha önce mahkemece karara bağlanan dava dosyasının temyiz için gönderildiği Yargıtay'dan dönmediğini bildirdi.

Söz alan Dink ailesi avukatlarından Bakırcıoğlu, Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı arşivlerinin incelenerek Dink cinayeti öncesi ve sonrasında bu kurumlara gelen herhangi bir bilgi olup olmadığının araştırılmasını, Trabzon İl Jandarma Komutanlığının 6 haber elemanının yeniden dinlenilmesini talep etti.

Bakırcıoğlu, daha önceki taleplerinde sadece Trabzon İl Jandarma Komutanlığındaki istihbarat elamanlarının dinlenilmesini istediklerini anımsatarak, bu kişiler dışında Trabzon İl Jandarma Bölük Komutanlığı ve Trabzon Jandarma Merkez Komutanlığındaki yardımcı istihbarat elamanlarının da Dink cinayetine ilişkin mahkemede dinlenilmesini istedi.

Dink cinayeti davasına bakan özel yetkili İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin 6526 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ve Ceza Mahkemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun uyarınca kaldırıldığını anımsatan Bakırcıoğlu, İstanbul'daki Dink davasına İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin baktığını bildirdi.

Bakırcıoğlu, Trabzon'daki Dink cinayeti davası ile İstanbul'daki Dink Cinayeti davası arasında hukuki ve fiili bağ bulunduğunu anlatarak, her iki dava dosyasının birleştirilmesini istedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Kemal Alver, Bakırcıoğlu"nun tahkikatın genişletilmesi konusundaki talebini, Dink cinayetine ilişkin Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen dava dosyasının Yargıtay'dan mahkemelerine gelmesi sonrası değerlendireceğini bildirdi.

 Dink cinayetine ilişkin kendi mahkemelerindeki dava ile İstanbul'daki Dink cinayeti davasının birleştirilmesi amacıyla davanın görüldüğü İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesine yazı yazılmasını da kararlaştıran mahkeme heyeti,  duruşmayı erteledi.

- Olayın geçmişi

Dink cinayetine ilişkin, dönemin Trabzon Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ve 7 asker hakkında Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesinde "görevi ihmal ve evrakta sahtecilik" suçundan dava açılmıştı.

Bu dava sürerken, Adalet Bakanlığının incelemesi sonucu Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesinde de Ali Öz'e aynı suçtan ikinci bir dava açıldı ancak Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi aynı suçtan iki dava olamayacağı gerekçesiyle davayı reddetti.

Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi ise Albay Ali Öz ve Yüzbaşı Metin Yıldız'a 6 ay, diğer 4 askere ise 4'er ay hapis cezası vermişti.

Dink ailesinin avukatlarının başvurusu üzerine Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi kararını görüşen Yargıtay ise davaların Ağır Ceza Mahkemesinde birleştirilmesi gerektiği halde davanın Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesince reddedilmesinin usule aykırı olduğunu belirterek, bu mahkemenin kararını bozmuştu.

Bu karar üzerine Albay Ali Öz'ün yeniden yargılanmasına başlanmıştı.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@