DİKKAT! Elektrik faturasında fazla var!

Ocak ayı faturaları yüzde 20-30 gibi oranlarda yüksek gelen aboneler EPDK’yı şikâyet yağmuruna tuttu. Gelen şikâyetlerle ilgili inceleme yapan EPDK bazı faturalarda 50 liraya yakın sapma belirlediEnerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK), ocak ayı elektr

DİKKAT! Elektrik faturasında fazla var!

Ocak ayı faturaları yüzde 20-30 gibi oranlarda yüksek gelen aboneler EPDK’yı şikâyet yağmuruna tuttu. Gelen şikâyetlerle ilgili inceleme yapan EPDK bazı faturalarda 50 liraya yakın sapma belirledi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK), ocak ayı elektrik faturalarıyla ilgili yağmur gibi şikâyet yağıyor. Aboneler, ocak ayı faturalarının önceki aylara göre yüzde 20-30 gibi oranlarda artış gösterdiğini belirterek, soruna el atılmasını istedi. EPDK, şikâyet gelen faturalar üzerinde inceleme yaptı. Bazı faturalarda 50 TL’ye kadar sapma belirlendi. Bu tutarın hangi gerekçeyle faturaya yansıtıldığını araştıran EPDK, sayaç değiştirme bedeli ihtimali üzerinde duruyor.

SAYAÇ DEĞİŞİKLİĞİ YAPILMIŞ OLABİLİR
Elektriğe en son 1 Ekim’de yüzde 4 ile yüzde 9.8 arasında değişen oranlarda zam yapıldı. Elektrikte tarifeler, 3’er aylık dönemlerle yenileniyor. 1 Ocak’ta tarifeler ve tarifeyi oluşturan tüm bileşenler aynen korundu. Buna karşın aboneler, ocak ayı faturalarında, önceki aylara göre ciddi miktarda artış olduğu gerekçesiyle EPDK’ya şikâyette bulundu. EPDK, şikâyet edilen faturaları; aylık elektrik tüketimleri ve faturalara resmi olarak yansıtılan diğer kalemler açısından inceledi.


EPDK kaynakları bazı faturalarda 50 liraya kadar ulaşan sapmanın nedeninin araştırıldığını belirterek “Sapma, abonenin sayacının değişmesinden kaynaklanmış olabilir. Bu bedel, faturaya yansıtılmış olabilir. Bu konu ayrıca inceleniyor” dedi. Kaynaklar, aboneden fazla tahsilatı engelleyecek (örneğin abone 100 birim elektrik tüketti, 105 birim fatura kesildi) bir elektronik sistemin bulunup bulunmadığı sorusu üzerine, “Türkiye’de şu anda böyle bir sistem yok” dedi. Benzer bir tartışma zaman zaman telefon faturaları için de gündeme geliyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), abonenin konuşma süresinin net olarak belirlenip izlenebileceği teknik altyapı kurulması için çalışma yapıyor. Bu elektronik altyapı kurulduğunda BTK, anlık olarak konuşma süresi ve fatura takibi yapabilecek.

Hazine’ye, sokak aydınlatmasında duble fatura

Elektrik dağıtımında ikinci sıkıntı sokak aydınlatmasında yaşanıyor. Bazı bölgelerde, Hazine’nin tüketim bedelini karşıladığı sokak aydınlatmasıyla ilgili olarak 2 sayaç konulduğu, bu sayaçlardan ‘duble’ tüketim ölçüldüğü ve bunun karşılığının Hazine’den alındığı saptandı. Hazine, EPDK’ya sorunu çözmesi için talepte bulundu. EPDK kaynakları, bu uygulamanın özelleştirme öncesine kadar gittiğini belirterek, “Şimdi özel şirketler, fazla tahsilata konu sokak aydınlatmasından doğan farkları ödüyor” dedi.

ABONELERE UYARI

‘Sayacı kontrol edin’


EPDK kaynakları, abonelerin faturalarda gösterilen tüketim miktarıyla elektrik sayaçlarındaki rakamları karşılaştırması gerektiğini belirterek “Faturalarda, ilk endeks ve son endeks değerleri vardır. Bu değerlerle elektrik sayacındaki değerlerin örtüşmesi gerekiyor. Abone, bu çerçevede tüketimini sayaçtan takip etmeli” dedi.

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler