Devletten 'Paralel devlet'e 3 koldan kıskaç

Hükümet, "psikolojik harp" olarak nitelediği operasyon süreci ve sonrasındaki gelişmelere karşı stratejilerini devreye sokuyor. Bu çerçevede, üç koldan tedbirlerin hızla devreye sokulacağı konuşuluyor.ARINÇ: OPERASYON MAKAMI DEĞİLİZİdari ve siyasi tedbirl

Devletten 'Paralel devlet'e 3 koldan kıskaç

Hükümet, "psikolojik harp" olarak nitelediği operasyon süreci ve sonrasındaki gelişmelere karşı stratejilerini devreye sokuyor. Bu çerçevede, üç koldan tedbirlerin hızla devreye sokulacağı konuşuluyor.

ARINÇ: OPERASYON MAKAMI DEĞİLİZ

İdari ve siyasi tedbirlerin yanı sıra, işin yargı ve güvenlik boyutu da mercek altına alındı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Biz operasyon ve yargı makamı değiliz" diyerek, gerekli çalışmaları MİT Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Başbakanlık Müsteşarlığı'nın yapacağını vurgulamıştı.

TEFTİŞ KURULU DEVREYE GİRİYOR

Türkiye gazetesinin ulaştığı bilgilere göre; idari adımlardan biri Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun harekete geçirilmesi olacak. Kurul, özellikle soruşturmaya konu edilen Halkbank'a dönük uluslararası yıpratma kampanyasını deşifre edecek.

DEVLET 'SIZINTI'NIN PEŞİNE DÜŞTÜ

İdari adımlardan bir diğeri, ihmali bulunduğu tespit edilen bürokratların görev yerlerinin değiştirilmesi işlemine devam edilmesi. Başka emniyet müdürleriyle ilgili de inceleme başlatılması gündemde. Hükümet operasyonun yargı boyutundaki adımları da, gözden geçirmeye başladı. Gizli soruşturmanın görüntü, fotoğraf ve belgelerinin sızıntı kaynağının peşine düşüldü.

NEDEN 6 AY BEKLETİLDİ?

Aynı zamanda HSYK'nın UYAP'a bilgi verilmeden operasyonun nasıl yapıldığını incelemesi sağlanacak. Dinleme işlemlerinin hukuka uygun olup olmadığı, 14 aylık dinlemenin 6 ay önce sonuçlanmasına karşın bugüne kadar işlem yapılmaması gibi detaylar değerlendiriliyor.

MİT ARAŞTIRMA YAPIYOR

Soruşturmanın gizliliğini ihlal eden savcılara dönük adımlar da atılacak. Olayın polisiye boyutunda ise, Emniyet'le birlikte MİT'in de kapsamlı bir araştırma yürüttüğü kaydediliyor.

EMNİYETTE GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ DEVAM EDECEK

İstanbul'da 5 şube müdürüyle başlayan ve İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'a kadar uzanan görev değişikliği sürecinin farklı illerle de devam edebileceği belirtiliyor.

Operasyon konusunda yaşanan "istihbarat" zafiyeti araştırılan konular arasında.

YORUM EKLE
YORUMLAR
EMRE NEHIR
EMRE NEHIR - 6 yıl Önce

Bu Akp kadar İnsanları kandıran başka parti yok..İyiki Polis Savcı gerçek yüzünüzü cıkardı hemen görevden aldınız şimdide devlet içinde devlet diyorsunuz.

tuncay türk
tuncay türk - 6 yıl Önce

Allahtan korkmaz kuldan utanmazlar uğraştıkları şeylere bak o oldu bu oldu haber verilmedi yahu kardeşim hırsıza hırsızlık yaptığı haber mi verilirmiş madem masumsunuz temizsiniz nedir bu panik nedir bu telaş korku herkes suçlu hırsızın hiç mi suçu yok ? siz zaten soruşturma ve operasyonun içindeki emnite müdürü amir ve savcıları görevden alarak hırsızlığı yolsuzluğu kabul etmiş olmuyor musunuz ? madem yaranız yok abdestinizden şüpheniz yok nedir bu paniğiniz ? ucu başbakanın çocukları ve başbakana kadar gidecek bu işin asıl korkunuz bu bırakın artık dış güçler kirli tezgah masalarını yemiyoruz artık dış güçler sayenizde ülkeyi yönetmiyor mu ?

Coder
Coder - 6 yıl Önce

Yakında pala ve satırlarla hırsızları desteklemek için sokağa çıkarlar.Başbakanları evde zor tutuyor onları ne de olsa !


Siz çalın, biz açlıktan geberelim hüloğğğğğğ diye de nara atarlar :)


Biz bunlara ahmak diyoruz.Bunlar evinin yolunu bile bulamayan insanlar :)


Bakınız : Ahmak (Google) :)

güven  yılmaz
güven yılmaz - 6 yıl Önce

Emre Nehir,Tuncay Türk, ve Coder herşeyi çok iyi biliyorsunuzda neden siyasete atılmıyorsunuz ukãlã ukãlã yorum yazmak kolay idare heyetine girinde görün anyayı konyayı oturduğunuz yerden ahkam kesmek kolay hadi şimdi üçünüz gidin kumda oynayın sizin ağızınız süt kokuyor akşam saat sekizi geçmeden sütünüzü içmedende yatmayın.

SIRADAKİ HABER

banner513