Devlet Ergenekon'dan mahkum!

Ergenekon soruşturması kapsamında Odatv'de yapılan aramalara ilişkin açılan davanın tutuklu sanığı gazeteci Müyesser Yıldız Uğur'un soruşturmada görev alan Cumhuriyet savcıları Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın aleyhine açtığı, ancak yasada

Devlet Ergenekon'dan mahkum!

Ergenekon soruşturması kapsamında Odatv'de yapılan aramalara ilişkin açılan davanın tutuklu sanığı gazeteci Müyesser Yıldız Uğur'un soruşturmada görev alan Cumhuriyet savcıları Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın aleyhine açtığı, ancak yasadaki değişiklik üzerine, devlet aleyhine sürdürdüğü davada, Adalet Bakanlığı'nın 4 bin TL tazminat ödemesine hükmedildi.

İstanbul 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki duruşmaya, "Odatv davası"nın tutuklu sanığı davacı Müyesser Yıldız Uğur ve Adalet Bakanlığı'nı temsilen Hazine vekili avukat Hatice Emre katıldı.

Duruşmada söz alan avukat Hatice Emre, dava şartları bulunmadığından davanın reddine karar verilmesini talep ederek, "Bu talebimizi kabul etmediğiniz takdirde, dosyanın Yargıtaya gönderilmesini istiyoruz" dedi.

Davacı Müyesser Yıldız Uğur ise "Odatv davası"ndan dolayı sanıkolduğunu ve 8 aydır Silivri'de tutuklu bulunduğunu ifade ederek, "Mahkemenize açtığım bu dava, hakkımda açılan ceza davasında birinci delildir. Ayrıca mahkemenizdeki davaya konu olayla ilgili olarak iki gazete aleyhine açtığım davalar da Yargıtayca bozulmuştur. Hatta daha önce kendilerinin lehime verdikleri karar bozulmuştur. Bu davada da Yargıtay'ın vereceği karar az çok bellidir. Aleyhime karar verin, okkanın altına gitmenizi istemem, vebalinizi kaldıramam" diye konuştu.

Hakim Nesrin Kaya, dava açıldıktan sonra 14 Şubat 2011 tarihinde yürürlüğe giren 6110 sayılı kanunun 12. maddesi gereğince, 2802 sayılı kanunun, 93. maddesine eklenen 93/a maddesi gereğince, şahıs davalılar Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın yönünden esas hakkında karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Değişen kanun gereği, davanın Adalet Bakanlığı yönünden kısmen kabulüne karar veren Hakim Nesrin Kaya, Adalet Bakanlığı'ndan 4 bin TL manevi tazminatın dava tarihinden itibaren yasal faiziyle birlikte tahsil edilmesini kararlaştırdı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.