7m


7m

hyundai

Dev ihale için geri sayım başladı

5 milyar dolarlık ihale için yarısı yabancı olmak üzere 18 firma şartname aldı. Bunlar arasında Japon devi Mitsubishi, İtalyan Astaldi, Rusya'dan Moskovskiy firmaları da bulunuyor.Kuzey Marmara Otoyolu ihalesinde nihayet sona gelindi. İçinde 3. Boğaz Köpr

Gündem 10.01.2012, 09:01
Dev ihale için geri sayım başladı

5 milyar dolarlık ihale için yarısı yabancı olmak üzere 18 firma şartname aldı. Bunlar arasında Japon devi Mitsubishi, İtalyan Astaldi, Rusya'dan Moskovskiy firmaları da bulunuyor.

Kuzey Marmara Otoyolu ihalesinde nihayet sona gelindi. İçinde 3. Boğaz Köprüsü'nün de bulunduğu proje için bugün tam 18 büyük şirket yarışacak. Japon devi Mitsubishi, İtalyan Astaldi, Rusya'dan Moskovskiy Metrostroy'in yanı sıra Türkiye'den da Varyap, Yüksel, Kolin ve STFA gibi büyük firmalar şartname aldı.

ADAPZARI'NI TEKİRDAĞ'A BAĞLAYACAK

Dev proje, İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. köprü üzerinden Adapazarı'nı Tekirdağ'a bağlayacak. 414 kilometre uzunluğundaki otoyol, 421 kilometrelik İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi'nden sonra Türkiye'nin en büyük ikinci Yap-İşlet-Devret projesi olacak. Bugün Karayolları Genel Müdürlüğü'nde yapılacak ihale için doküman alan 18 firmanın yarısı yabancı inşaat devleri. Proje, ilk olarak 8 Mart 2011'de ilan edilmiş ve 23 Ağustos'ta ihalesinin yapılacağı duyurulmuştu. Ancak, şartname satın alan firmaların talebi üzerine ihale tarihi 10 Ocak 2012'ye (bugün) ertelenmişti.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Karayolları Genel Müdürlüğü, proje ile ilgili yatırımcının üstleneceği kamulaştırma bedelinde önemli bir değişiklik yaptı. Proje kapsamında gündeme gelecek kamulaştırma işlemlerinde yatırımcı yükümlülüğü, 950 milyon liradan önce 700 milyon liraya, ardından da 400 milyon liraya çekildi. Buna göre devlet, 400 milyon liranın aşılması halinde ek kamulaştırma maliyetini üstlenecek.

PROJENİN GÜZARGAHI

5 yıl 10 ayda tamamlanması planlanan projeyle İstanbul'daki transit trafik yükünün hafifletilmesi, araçların şehir içi trafiğine girmeden geçişinin sağlanması hedefleniyor. Projenin güzergahı ise ana hatlarıyla şöyle: TEM Otoyolu'na mevcut Kınalı-1 Köprülü Kavşağı'nda yapılacak bir düzenlemeyle bağlanarak başlayacak Kuzey Marmara Otoyolu, TEM Otoyolu'ndan ayrılarak, Çatalca'nın kuzeyine doğru yönelecek. İzzettin ve Nakkaş mevkilerinin arasında güzergah iki kola ayrılıyor. 3. köprü'ye doğru ilerleyen kol, Yassıören'in güneyinden, Dursunköy'ün kuzeyinden geçiyor. Odayeri'nin kuzeyinden ilerleyerek Uskumru köyünü geçip Garipçe'ye ulaşıyor. Güzergah, Garipçe'den toplam uzunluğu yaklaşık 1.875 metre olan bir asma köprü ile Poyraz'a bağlanıyor. Köprü sonrasında güneydoğuya yönelerek Paşamandıra, Reşadiye, Paşaköy istikametinde Mollafenari mevkiine ulaşıyor.

Mollafenari'nden devam eden güzergah İzmit'in kuzeyinden geçtikten sonra Akmeşe mevkiine doğru yöneliyor ve Adapazarı'nın kuzeyinden geçiyor. Adapazarı'nın ardından güneye yönelen otoyol güzergahı TEM Otoyolu üzerindeki Hendek Kavşağı öncesinde sona eriyor. Çatalca (İzzettin) mevkiinden Hadımköy istikametine ayrılan ikinci kol ise Habipler üzerinden Hasdal mevkiine kadar uzanıyor. İki ana kol arasında Odayeri-Habipler arasında bağlantı sağlanıyor.

MARMARA'NIN TRAFİĞİNİ RAHATLATACAK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kuzey Otoyolu Projesi'nin sadece İstanbul için değil, tüm Marmara Bölgesi için büyük öneme sahip olduğunu söyledi. İstanbul'un yanı sıra sanayileşmenin kaydığı Gebze, Kocaeli ve Sakarya'nın da trafik kapasitesinin dolduğunu belirten Yıldırım, "Bu otoyolun inşası ile hem bu şehirlerdeki trafik sıkışıklığını büyük oranda rahatlatacağız hem de havaya karışan egzoz gazı miktarını azaltacağız. Bu yol, İstanbul'un havasını dahi değiştirecek." dedi

 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@