7m

7m

hyundai

Denktaş gökkuşağıyla uğurlandı!

Tedavi gördüğü Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi'nde Cuma gecesi vefat eden KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı.Dün üniversitede yapılan törende "Sen rahat uyu, çocuklarına kavuştun. Diğer çocukların ba

Gündem 17.01.2012, 13:51
Denktaş gökkuşağıyla uğurlandı!

Tedavi gördüğü Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi'nde Cuma gecesi vefat eden KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı.

Dün üniversitede yapılan törende "Sen rahat uyu, çocuklarına kavuştun. Diğer çocukların bana emanet. Bana bıraktın onları. Evelallah bakacağım senin istediğin gibi canım... Canım, bir tanem. Tam 67 senelik kocam...'' sözleriyle herkesi gözyaşlarına boğan Aydın Denktaş, cenaze namazı öncesi Rauf Denktaş'ın tabutundan ayrılamadı. Gözyaşları içinde dakikalarca tabuta sarılan Aydın Denktaş, oğlu Serdar Denktaş tarafından zorlukla uzaklaştırılabildi.

Askerlerin omuzlarında top arabasına konulan Denktaş'ın cenazesi Lefkoşa'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan Selimiye Camii’ne taşındı. Cenaze arabasına eşlik eden binlerce kişi Denktaş'ı alkışlarla uğurladı. Denktaş için Türkiye'deki tüm camilerde sala verildi.

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı'nın naaşı, Selimiye Camii’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından defnedilmek üzere Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) anıtının bulunduğu Cumhuriyet Parkı’na taşındı.

RUM KESİMİNDEN DE TOPRAK GETİRİLDİ
Törenin ardından Denktaş'ın naaşı Cumhuriyet Parkı'nda defnedildi. Denktaş'ın mezarı için dört ayrı noktadan toprak getirildi. Rum kesimindeki Hala Sultan Tekkesi'nden, oğlunun mezarından, Türk cumhuriyetlerinden ve Türkiye'den toprak getirildi.

TARİHİ KALABALIK
Denktaş'ın tarihi cenaze törenine katılmak için binlerce vatandaş, cenaze namazının kılındığı Selimiye Meydanı ile Sarayönü, İnönü Caddesi ve Girne Kapısı önünde meydanları doldurdu.

Yol boyunca ve özellikle Sarayönü Meydanı'nda toplanan binlerce vatandaş, Denktaş'a son görevlerini yerine getirebilmek için cenaze arabasının geçişini bekledi. Zaman zaman alkış tutan kalabalık, ellerindeki kameralarla da anı görüntülemeye çalıştı.

Selimiye Cami ve etrafında geniş güvenlik önlemleri alınırken, cami avlusuna sınırlı sayıda kişinin girmesine izin verildi. Binlerce vatandaş cami etrafında toplandı.

Töreni Türk basının yanı sıra, Kıbrıs Rum kesiminden gelen Rum gazeteciler de takip etti.

Tören nedeniyle Lefkoşa Surlariçi bölgesi trafiğe kapatıldı. Lefkoşa'da, yas nedeniyle kapatılan işyerlerine ve caddelere, üzerinde ''unutmayacağız'' yazılı Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın posterleri ile Türk ve KKTC bayrakları asıldı.

'SEVEMEZ KİMSE SENİ...'
Denktaş için ''Tüm Türk Ulusunun ve Halkımızın Başı Sağolsun. Sizi Asla Unutmayacağız'' ve ''Seni ve Cumhuriyeti Sonsuza Dek Yaşatacağız'' yazılı pankartlar açan, ellerinde Türk ve KKTC bayrakları ve Denktaş posterleriyle çoluk çocuk, genç yaşlı meydanda toplanan vatandaşlara, Lefkoşa Türk Belediyesi de Girne Kapısı'nda kurduğu çorba çeşmesiyle soğuk havada ikramda bulunuyor.

Denktaş'ın naaşının Selimiye Camii'ne götürüldüğü yol üzerinde duvara, üzerinde ''Şehit abime, babama, dedeme selam söyle başkanım'' ve ''Sevemez hiç kimse seni benim sevdiğim kadar'' yazılı dövizler dikkati çekti.

Yol boyunca Denktaş'ın naaşı üzerine zaman zaman karanfil de atıldı.

ANKARA KIBRIS'TA
Cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki genel başkanlar Deniz Baykal, Hikmet Çetin, Altan Öymen, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Demokrat Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, DSP Genel Başkanı Masum Türker, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, merhum Başbakan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Alparslan Türkeş'in oğulları MHP milletvekili Tuğrul Türkeş, AK Parti Milletvekili Ahmet Kutalmış Türkeş ve törene iştirak eden partilerin diğer yöneticeleri katılıyor.

Cumhurbaşkanı Gül, Denktaş'ın eşi Aydın Denktaş'a taziyesini sunarken Aydın Denktaş başını Cumhurbaşkanı'nın göğsüne yasladı.

SABAHA KADAR NÖBET TUTULDU
Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda dün katafalka konan Rauf Denktaş'ın naaşı önünde halkın sabaha kadar saygı geçişi sürdü. Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın çocukları ve torunları da taziyeleri kabul etti.

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın tabutu başında hem askerler hem de üst düzey devlet görevlileri tarafından saat 09.30'a kadar ihtiram nöbeti tutuldu.

İŞ YERLERİ KAPALI
Bu arada, vefat ilanları nedeniyle Kıbrıs gazeteleri 100 sayfanın üzerinde yayımlandı.

Ayrıca yas nedeniyle, resmi kurum ve kuruluşlarla, tüm resmi ve özel okullar da bugün kapalı.


Yorumlar (6)
ANTİ-BURSA 10 yıl önce
Rauf Denktaş izinden yürümeye devam edeceğiz Kıbrıs TÜRKTÜR TÜRK kalacak...
kolivared 10 yıl önce
Sn.Denktaşa Allahtan rahmet dilerim.Başımız sağolsun
dtbay 10 yıl önce
şu habere iyi niyetlerini yazan arkadaşların yorumlarına beğenmedim oyu verenler neyi amaçlıyor,adama rahmetidemi çok görüyorsunuz,nasıl bir insanlık bu sizin ki ya,birgün bizlerinde sizlerinde arkasından rahmet okuyacak insanlar,tabi rahmeti hak edersek.sizi Allaha havale ediyorum
k.alemdar 10 yıl önce
güle güle tombul baskan, bu millet seni kolay unutmayacak, mekanin cennet olsun.
saintfiker 10 yıl önce
uzun süredir ağlamıyordum abim cenazene gelemedim hainlere küfür ederdim oğlunun iki yanında senin kuyunu kazan 2 hain vardı güldüm.ağlamayı kestim onurlu başkanım TÜRK başkanım.rahat uyu o çok sevdiğin mehmetler senin mirasını vermezler ruma rahat uyu.
turgay çavga 10 yıl önce
Milliyetçiliğe sıra gelince mangalda kül bırakmayan Trabzon’lu hemşehrilerim Rahmetli Denktaş için yorum yapıp bir rahmet dilemeyi bile kendilerine çok gördüler.Yoksa sizlerde Ulusal!!!basında çıkan Denktaş aleyhtarı Kürtçü yazarlar gibi mi düşünüyorsunuz.Belki de başbakan gibi düşünüp”O artık bitmiştir” kanaatindesinizdir?Ama unutmayın kimin bitip bitmediğine şahıslar değil tarih karar verir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@