kebir reklamı

Denizde darbe mi yapacaktık?

Deniz Kuvvetleri Komutanı olmasına kesin gözüyle bakılan Güner, istifa ederek herkesi şaşırtmıştı. Güner 6 ay sonra suskunluğunu bozdu ve önemli açıklamalarda bulundu.İşte, "Biz darbeyi denizde mi yapacaktık? Böyle şey olur mu?" diyen Güner Paşa'nın verdi

Denizde darbe mi yapacaktık?

banner197

Deniz Kuvvetleri Komutanı olmasına kesin gözüyle bakılan Güner, istifa ederek herkesi şaşırtmıştı. Güner 6 ay sonra suskunluğunu bozdu ve önemli açıklamalarda bulundu.

İşte, "Biz darbeyi denizde mi yapacaktık? Böyle şey olur mu?" diyen Güner Paşa'nın verdiği röportaj: 

Balyoz'da 160 askerinin hapis cezası almasına isyan eden Güner, "Deniz Kuvvetleri her şeyim" dedi ve ekledi: Adalete inancım kalmadı. Halkın sessizliği yüreğimi yakıyor…

Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner, önceden hazırladığı mesajın saat bölümüne 17.15 yazdı. Emir subayına "İşte, 28 Ocak 2013 saat 17.15 benim için güneşin battığı andır. Dilerim, bu batış Deniz Kuvvetleri'nde de yeni bir güneşin doğuşu olmasına vesile olur" deyip veda yazısını uzattı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın tüm birimlerine gönderilen ve "Değerli silah arkadaşlarım" diye başlayan mesajın konusu ise "Arz-ı veda" olarak yazılmıştı.

"BÜYÜK ŞAŞKINLIK"

Emir subayı 3 sayfalık veda mesajını alıp odadan ayrılırken komutanın gözleri doldu. Odadaki fotoğrafına baktı. Daha 5 yaşındayken Bahriye üniforması giydirilmişti. Babası, dedesi, amcaları hep denizciydi. O, denizci ailenin tek asker ferdi oldu. Donanma Komutanlığı'ndan sonra ağustos ayında Deniz Kuvvetleri Komutanı olacaktı. Böyle onurlu bir göreve terfi edecekken ayrılması askerleri şoke etmişti. Kimisi de "Emrindeki o kadar insan tutuklanırken, bu komutanın ayrılmasını" yürekten alkışlıyordu.

O sessiz, o konuşmayan komutanın eylemi de sessizdi. 6 ay süren yoğun çabalar sonuç vermiş ve komutan ilk kez konuşmayı kabul etmişti. Kapıda bizi karşılayan saçı-sakalı uzamış birisini görünce inanın bizler de şaşırdık. Nusret Güner de şaşırdığımızı anlamış olacak ki sohbete "saç-sakal" diye başladık. "Protesto mu?" diye sorduğumda şunları söyledi:

"Evet, kendi çapımda bir protesto. Deniz Kuvvetleri'ni bu duruma düşürenleri ve buna sessiz kalan yetkilileri, ilgilileri protesto ediyorum. Deniz Kuvvetlerimiz dünya çapındadır. Deniz Kuvvetleri'ni bitirmeye çalıştılar. Bana kimse 'Deniz Kuvvetleri darbe yapacaktı', '100 tane casus vardı' demesin.

GÖZYAŞINI ZOR TUTTU

Benden nasıl 75 casus çıkar? 1'i koramiral, 4 tane amiral, çoğu kurmay albay, birçok kıymetli subayım, nasıl casusluk yapar? İnanın yüreğim o kadar yanıyor ki. Yüreğimin yangını kime biliyor musunuz? Buna ses çıkartmayan Türk Milleti'ne."

"Deniz Kuvvetleri benim için her şey" dedi. Sesi titredi. Başını tavana dikti. Göz yaşlarının akmamasını istiyordu. Böyle zamanlarda hep demli bir çay isterdi. Ancak oruç tuttuğu için o an çay içemeyecekti. Sessizlik oldu. Komutan saçını düzeltti, devam etti:

"Kişiler hiç önemli değil. Ben olayım, diğer arkadaşlar olsun, kendini feda edebilirler. Ama Deniz Kuvvetleri'ni bu duruma kimse düşüremez. Bakın gözlerim yaşarıyor, tüylerim diken diken oluyor. Ama benim yaptığım bu hareketi küçültmeye çalışanlara da ne diyebilirim yani?"

"ASKERİM NE YAPTI?"

Şimdilerde "darbeci", "casus" diye yargılananların bazıları da Güner'in arkadaşı ya da emrinde çalışmış komutan. Onları "darbe yapacaktınız, casusluk yapacaktınız" diye cezaevine attılar. Söz Nusret GÜner'de:

"13 yaşından beri beraber olduğum bir insan, bu halini nasıl anlatabilirim. Genelkurmay Başkanı bile hapiste neticede. Bunlara Türk Milleti'nin niye ses çıkarmadığına inanın kahroluyorum. Tabii biz, devlet terbiyesiyle büyüdüğümüz için, bu olaylar çıktığından itibaren elimizden gelen gayreti göstermeye çalıştık. 21 Eylül 2012 tarihi Balyoz Davası kararlarının verildiği tarih. Yaklaşık 160 denizcim, amiralinden albayına, binbaşısına, yüzbaşısına kadar 16 yıl, 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 160X18 yıl. Bunlar ne yaptılar ki biz farkına varmadık?

"ÇOK ÜŞÜDÜM"

21 Eylül 2012'de hukuka, adalet sistemine olan bütün inancımı yitirdim. Bu karardan sonra bir hafta sabrettim. Ani karar veren birisi olmama rağmen çok düşündüm, taşındım, kendi kendime 'Aman ani bir karar verme Nusret' dedim. 28 Eylül 2012'de istifa dilekçemi yazdım."

PAŞA'NIN DUASI: ALLAHIM SUBAY OLMAYACAKSAM ÖLEYİM

Emekli Oramiral Nusret Güner, bana çocukluk fotoğrafını gösterdi ve şöyle dedi:

"Bu, (okula bir yaş küçük gittim ben) beş yaşında pasomdaki resimdir bu. Ben beş yaşında bahriye üniforması giydim ve kendimi bildim bileli, bu yaşta da, her gece dua ederim. İnançlı bir insanım. 'Allah'ım ben deniz subayı olmayacaksam öleyim' diye dua ederdim. Ve ben kazara Deniz Kuvvetleri'ne girmiş bir insan değilim. Hani girerler ya bir sürü liselere vs. onu kazanmıştır."

TUTUKLU ASKERLERE DESTEK İÇİN SAKALLARINI KESMİYOR

Cezaevinde Balyoz Davası sanıkları açlık grevine başladıkları 29 Haziran'dan bu yana Nusret Güner de, saçınısakalını kesmiyordu. Emekli Oramiral Nusret Güner,  "Osmanlı imparatorluğu zamanında donanmanın başına karacılardan geçirmişler vs. ama inanın benim bütün sülalem denizci. Babam kaptan, babamın babası kaptan, annemin babası kaptan, babamın bütün dayıları, amcası kaptan. Ancak ben ilk asker olanım sülalemde" diyor.

Güner'in anları…

O konuşurken, gözüm komutanın askerlik fotoğraflarına takılıyor. Denizci olmanın ayrıcalıklarından söz ederken, "Şunu anlatayım size, bu çok önemli" diyor. Onun için önemli olanı, nasıl bir ruh haliyle yetiştiklerini dinliyorum:

"MAAŞIMIZI BİLMEZDİK"

"Bizim hissiyatımızı, bizden evvelki neslimizin nasıl yetiştirdiğini anlatayım size. 1972 yılının 30 Ağustos'unda biz teğmen olduk, subay çıktık yani. Düşünebiliyor musunuz, 6 yıl yatılı hayat. İnanır mısınız, bir hafta sonra maaş alacağız, maaşımızı bilmiyoruz. Hani insan maaşını 400 mü, 420 mi bilmeyebilir, ama hayır 400 mü yoksa 4 bin mi alacağız bilmiyoruz.

Bü­tün ar­ka­daş­lar böy­ley­dik. Bi­zim ne­sil böy­le ye­tiş­ti. Ben ta­bi­i va­tan­se­ver­lik sa­de­ce as­ker­le­rin­dir de­mi­yo­rum. Ama bi­zi böy­le bir ne­sil ye­tiş­tir­di. Biz ço­cuk­la­rı­mı­zı böy­le ye­tiş­ti­re­cek mi­yiz bi­le­mi­yo­rum."

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.