banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Çiller "28 Şubat'ta hedef bendim"

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, eski Başbakanlardan Tansu Çiller'i dinledi. Çiller, 28 Şubat sürecine ilişkin bildiklerini Yeniköy'deki evinde komisyon üyelerine anlattı.Yaklaşık 5 süren görüşme sonrası açıklama yapan Tansu Çiller şunları

Gündem 07.11.2012, 15:57
Çiller

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, eski Başbakanlardan Tansu Çiller'i dinledi. Çiller, 28 Şubat sürecine ilişkin bildiklerini Yeniköy'deki evinde komisyon üyelerine anlattı.

Yaklaşık 5 süren görüşme sonrası açıklama yapan Tansu Çiller şunları söyledi:

"28 Şubat’a ilişkin görüşlerimizi paylaştık. 28 Şubat ezber bozan bir darbedir. Çünkü diğer darbelerden iki farklı boyutu vardır. 28 Şubat bir süreçtir, bir tarihi kapsamıyor. Bu darbe topla tüfekle yapılmadı, Meclis'in kapısına bir kilit vurulmamıştır ancak demokrasimizin en temel ilkesi ihlal edilmiştir. Meclis'in çoğunluğunu temsil eden partilere ve onların imzalı belgelerine rağmen Meclis'in çoğunluğuna değil, azınlığa iktidar kurma görevi verildi. Otel odalarında azınlık, çoğunluk haline getirildi. Meclis iradesinin azınlığı otel odalarında, ikna odalarında bir takım vaatlerle ve korkuyla çoğunluğa çevrildi. Demokrasilerde çoğunluğu belirleyen milletin iradesidir.

Batı Çalışma Grubu'nun komutanların imzası olan belgesinde tek hedefi Tansu Çiller'i siyaseten bitirmek olarak ortaya konmuştur. 28 Şubat'ta ben hedef alındım, bedeli millet ödedi.

Bu darbenin ekonomik faturasının 251 milyar TL olduğu resmi kayıtlara geçmiştir. Bu rakam o günün milli gelirinin 1.5 katıdır. Ekonomik kriz ve banka boşaltmalar darbenin sonucudur.

Sadece TSK'nın değil, hepimizin özeleştiri yapması lazım.

Kişisel bir hesaplaşmaya girmiyorum. Kimseden şikayetçi olmayacağımı söyledim.

28 Şubat sürecinde ben ve DYP çökertildik."

Komisyon Başkanı Nimet Baş da, bu konuda ayrıntılı bir değerlendirme yapmaktan kaçındıklarını belirterek, "Komisyonda görüşlerine başvurduğumuz tüm fikirleri bir raporla değerlendireceğiz" diye konuştu.

Baş, "Sorularımıza samimiyetle, açıklıkla cevap verdiğini düşünüyoruz. '28 Şubat süreci ezber bozan bir darbedir' dedi. Açıkça kendisinin hedef olduğunu ifade etti. Azınlığın tahakkümünün çoğunluk üzerinde demokratik olmayan yollarla oluşturulduğunu ve bu anlamda tüm siyasi ve ekonomik gelişmelerle siyasi aritmetiğin nasıl bozulduğunu paylaştı" dedi.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@