enbüyük

kebir

Çılgın projede insanı unuttular!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'çılgın proje' açıklamasını izlemedi. Erdoğan açıklama yaparken Kılıçdaroğlu'nun bulunduğu salondaki televizyonların kapalı olduğu, diğer salondakilerin ise açık olduğu gözlendi.Kılıçd

Çılgın projede insanı unuttular!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'çılgın proje' açıklamasını izlemedi. Erdoğan açıklama yaparken Kılıçdaroğlu'nun bulunduğu salondaki televizyonların kapalı olduğu, diğer salondakilerin ise açık olduğu gözlendi.

Kılıçdaroğlu, saat 12.00'de Edirne'ye gitmek üzere Ankara'dan İstanbul'a geldi. Helikopterin 12.00'deki kalkış saati için VIP'in iki salonunda birisinde parti yöneticileri ve Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen ile beklemeye başladı. Bu esnada televizyonlar da Başbakan Erdoğan'ın merak edilen 'çılgın' projesini vermek için canlı yayına geçti. Ancak Kılıçdaroğlu'nun oturduğu salondaki televizyonların CHP'lilerce kapatıldığı ileri sürüldü. Diğer salondakilerin ise açık olduğu gözlendi.

Belediye Başkanı Erzen, CHP liderini uğurladıktan sonra gazetecilerin soruları üzerine, proje açıklanırken televizyonların kapattırıldığı sorularına, "Duymadım. Projeyi ben de merak ediyorum. Neymiş. Daha izlemedim. Hiç farkında değiliz." karşılığını verdi.

KILIÇDAROĞLU'DAN ÇILGIN PROJEYE İLK YORUM!

Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın açıkladığı İstanbul'daki çılgın projeyle ilgili olarak "AKP'nin hazırladığı hiçbir projede insan unsuru yok" açıklamasında bulundu.

Harfiyat ile ilgili de açıklamalar da yapan Yılmaztürk, "Bu kanalın harfiyatından çıkacak olan topraklar ile  tas ocaklarının doldurulacağı söyleniyor. 25 metrelik derinliğinde 150 metre genişliğindeki 45 km'lik bir kanaladan çıkan toprakla doldurulacak çukur İstanbul'da yok. Metro kazılarından bile çıkan harfiyatı nereye atacaklarını şaşırdılar. Proje ile ilgili söylenecek en önemli şey, bu haliyle doğaya ve canlılara zarar verecek bir proje olduğu ve uzmanlara danışılsaydı sağlıksız bir proje olduğu ortaya çıkardı" şeklinde konuştu.

 

PROF. DR. AHMET VEFİK ALP:  

Olumlu bulup destekliyorum. Ancak bazı çekincelerim var. İnsanların tepkisi özellikle bölgede yaşayanların reaksiyonları ölçülecek. Böyle bir doğaya bu kadar ciddi bir müdahale yapılacaksa çok derinlemesine çalışmak gerekir.

KABUS ŞEHİR OLUR     

Ben İstanbul'un daha fazla büyütülmesini tehlikeli buluyorum. Bu proje yeni inşaat alanları açmasın diyorum. Çok ciddi bir girişim. Doğa sonra çok ciddi tepkiler verebiliyor. İstanbul'un daha çok büyümesi çok tehlikesi

Kuzeyde görülen son akciğerlerde yok olacak. Mevcudu korumak gerekir. Bu gibi projeler İstanbul'un büyümesini tetiklememeli. Başbakan'da seçim heyecanı da var tabii. Bu süreç doğru işlenmezse İstanbul 30 milyona dayanır ve İstanbul kabus şehir olur. Yaşanmaz, yer bulunamaz, güvenliği sağlanamaz bir şehre dönüşürüz.

 

İSTANBUL SERBEST MİMARLAR DERNEĞİ BAŞKANI OĞUZ ÖZTUZCU:

Bu kanalın şehre getireceği etkiler önemli unsur. Soru işareti Karadeniz’den giriş olacka. İstanbul’un ormanlarının ve su havzalarının bulunduğu bölge. Bunun mutlaka etkisi olacaktır. Bu kontrol altına alınacak mı? Bu meçhul. Elimizde plan yok. Nereden geçtiği, ne olduğu hakkında elimizde bilgi yok. Projenin çıkış noktası mantıklı ama soru işaretleri var.

İSTANBUL UMUM EMLAK KOMİSYONCULARI ODASI 2. BAŞKANI NİZAMETTİN AŞA

Başbakan iki yarımada bir ada olacak. Anadolu Yakası’nda ada oluşacak dedi. Böyle bir ifade bence batıyı işaret etmez. Lokasyon olarak ben daha doğuyu düşünmeye başladım. Emlak piyasası açısından önemi Kanal İstanbul’un kentsel dönüşüme büyük etkisi olacağını söyledi Başbakan.

Bu çok büyük bir emlak hareketine neden olacak. Bunun hangi açısından bakarsanız bakın o bölgede çok büyük emlak hareketi olacak. Ve bu spekülasyona çok açık.  Spekülatif hareketler hemen başlayacaktır. Bunun önlenmesi gerek şimdi. Bunun bir de çevresel yönü var. Batıdan da doğudan da geçecek olsa simülasyondaki alan ormanlık araziyi işaret ediyor. O bölgede mutlaka ağaçlıklı yapı sözkonusu. Bunun korunması çok önemli. İşgal ve gecekondulaşmanın o bölgedeki çok önemli.

Bunu bilen planlayan kim varsa üzerine baskı oluşacaktır. Bunun bir de çevresel yönü var. Batıdan da geçecek olsa, doğudan da geçecek olsa. Videoda gördüğümüz gibi ormanları gösteriyor. O bölgede mutlaka bir ağaçlık yapı söz konusu. Bunun korunması çok önemli. Bu bölgedeki işgal ve gecekondulaşmanın önlenmesi çok önemli.

Bu çok büyük bir emlak hareketine sahne olabilecek bir proje. Vatandaşlar dikkatli olsa da zaten oraya bir akın başlayacak. 

 

İSTANBUL ŞEHİR PLANCILARI ODASI BAŞKANI:

İstanbul Şehir Plancıları Odası Başkanı Tayfun Kahraman: Bu bir çılgın proje mi, evet çılgın proje ve dünyayı ilgilendiriyor. Lozan'ı yeniden yazmak gerekiyor. Proje alanı olarak Avrupa Yakası'nda yeni bir alan olacak ve yeni bir yerleşim alanı yaratılacak. Ayrıca bu proje bir havalimamı ile ilişkilendiriliyor. Bu durumda projenin Silivri civarında olacağı söylenebilir. Güzergah olarak Terkos ve Büyükçekmece aksı birleştirilebilir. Topografik olarak Hadımköy ve üstü böyle bir kanal geçişine imkan verir. Oradaki vadi bu anlamda bu proje için uygun gözüküyor.

MÜSİAD GENEL BAŞKAN BAŞKAN YARDIMICISI MİMAR MURAT KALSIN: 

Çılgın projenin kesin olarak nerede yapılacağı konusunda elimizde kesin veri yok ama çok da fazla alternatif yok. Daha önce gündeme gelen  Haliç olmayacak. Haliç'in uzatılması söz konusu değil. Burada amaç Boğaz'ı korumaksa zaten Haliç doğru yer değil. Büyükçekmece ve Terkos Gölleri birleştirilip Karadeniz'e açılabilir. 

Bu durumda şehrin yoğunlaşması batıya kaymış olacak. Ayrıca şehrin ikiye bölünmesi de söz konusu. Ama göç artabilir bu bölgeye. Bir de Marmara'da ciddi bir fay hattı var. Bu fay hattı, depremde tsunami olduğunda 150 metre genişliğindeki bir kanalda ciddi riskler ortaya çıkarabilir.  nedenle 2 yıllık etüd süresinde çok iyi çalışmalar yapılmalı ve siyaseti düşünmeden herkes bu projeye katkı vermeli. 

İSTANBUL MİMARLAR ODASI:

İstanbul Mimarlar Odası Sekreter Üyesi Sami Yılmaztürk bugün depremi bekleyen İstanbul için hazırlanan kanal projesini 'Şaşırtıcı bir proje' olarak değerlendirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Topbaş'ın İstanbul'un yüzde 60'ının deprem tehdidi altında olduğunu geçtiğimiz günlerde açıkladığını hatırlatan Yılmaztürk, Türkiye'nin kaynaklarının gerçekçi olmayan bir projeye harcanacağını açıkladı. Yılmaztürk şöyle devam etti:

"BU proje ile ilgili bütün uzmanlardan görüş alındığını sanmıyorum. O bölgede ormanlar ve su havzaları yok edilecek. Bölgenin milyonlarca yılda oluşmuş yapısını bozacaksınız. Kaldı ki İstanbul'un böyle bir projeye ihtiyacı var mı? Gerçekten sorgulamak gerek. Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı haliyle 150 metre genişliğinde bir kanaldan iki büyük geminim yanyana geçmesi imkansız. Bu konuda denizcilerden de bilgi alınmış olsaydı bu gerçeklere göre bu projenin yapılamayacağı anlaşılırdı."

O TOPRAKLA KAPATACAK ÇUKUR İSTANBUL'DA YOK

KADİR TOPBAŞ NELER SÖYLEDİ?

[PAGE]

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Çılgın Proje Kanal İstanbul hakkında konuştu.

Kadir Topbaş kanalın diğer yapay su yollarından farklı olarak kendi doğal akıntısı olacağını İstanbul Boğazı’nın ise su sporları ve şehir içi ulaşımda kullanılacağını söyledi.

Kadir Topbaş şunları söyledi:

Bir takım sıkıntılar sorunlar varsa bunları gidermek için hayal gücünüzü zorlarsınız. Engelleri kaldırınca bu hayaller gerçek olur. İstanbul’un bugün çok ciddi bir deniz ulaşım sorunu var. Tehlikeli madde taşıyan çok sayıda gemi boğazdan geçiyor.

Olası bir kaza tüm dünyayı etkileyebilir. Bunu çözmek gerekiyordu. Çevreye dikkat edilerek destekleyerek bu projeyi hayata geçirmenin şartları ortaya çıkıyordu.

Özellikle düşünülen şu, diğer kanallarda gemiler yükseltilerek götürülüyor. Ama burada deniz seviyesine düşürülüyor. Yükseltmeyi de düşündük ama maliyetlere bakınca bu şekilde durağan olmayan akıntısı içinde bir kanal yapılması uygun görüldü.

İstanbul Boğazı sadece su sporlar ve şehir için ulaşım için kullanılacak.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
manokastelli - 7 yıl önce
ya bu adam kımkı zaten cıkıp evet gusel proje demesını kımse beklemıyordu bu secım senın sonun olucak bosuna yırtınmaa
Avatar
ÖMER GÜN - 7 yıl önce
Her şeye muhalefet...Canlı izledim başbakanın açıklamasını. Nasıl insan unutulmuş projede?Binlerce kişiye iş imkanı sağlanacak,İstanbul'un karmaşası çözülecek,boğaz transit geçişlere kapalı olacak,asıl boğaz bir turizm cenneti olacak vs vs vs...Sırf muhalefet olmak için her şeye de muhalif olunmaz ki birader!
Avatar
bayburtlu - 7 yıl önce
Tamam isminiz mıhalefet ama doğru muhalefet yapın..Çok afedersiniz bu projede insan yok diyorsunuz peki o kanalı hayvanlarmı kullanacak..Yine bizler kullanacağız..O kadar boş konuşacağınıza sizlerde bir proje üretinde görelim..Ama sizler bunu hayal bile edemezsiniz..
Avatar
asfalt_metin - 7 yıl önce
ister beğenin ister beğenmeyin millet artık keriz değil her şeyi görüyür sizin gibi boş siyaset yapmıyor bu halk gereken cevabı 13 haziran sabahı size verecektir durmak yok yola devam......
Avatar
yaşary - 7 yıl önce
bence Türkiye yi ortadan bölüp bir kanal yapsa daha reel olur, başbakanın çılgın projesi kendi gerçekleriyle birebir örtüşür.
Avatar
bybaykan - 7 yıl önce
bunlar tüp geçite de karşıydı,olmaz yapılamaz diye çığırıyorlardı,geçmiş yıllarda istanbula e-5 karayolu yapılırkende uçak mı indireceksin o yola niye öyle geniş geniş yollar diye muhaliflerdi görülüyorki o yollar yetersiz ,kanalistanbul ile boğazların güvenliği sağlanacak ve havalimanı ilede orası ulaşım merkezi olacak ,,,