Çılgın proje kimin projesi!

Bartın Üniversitesi (BÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mete Gündoğan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyunda "çılgın proje" olarak adlandırılan "Kanal İstanbul" projesi fikrinin kendisine ait olduğunu ve bu fikrin detaylı anlatıldığı "Sekiz Deniz Yayla

Çılgın proje kimin projesi!

Bartın Üniversitesi (BÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mete Gündoğan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyunda "çılgın proje" olarak adlandırılan "Kanal İstanbul" projesi fikrinin kendisine ait olduğunu ve bu fikrin detaylı anlatıldığı "Sekiz Deniz Yaylası" adlı kitabını 2010’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a takdim ettiğini bildirdi.

Gündoğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın, uzun zamandır kamuoyunda "çılgın proje" olarak adlandırılan ve ön hazırlıkları yapılan projeyi hazırlayıp yazdığını, geçen yıl da yayınlandığını söyledi. Kitabında, Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı şekliyle bir projenin yapılması gerektiğini anlattığını belirten Gündoğan, şöyle konuştu:

"Türkiye 8 deniz yaylasının tam ortasında bir devlettir. Ülkemiz, büyümek ve çok büyük atılımlar yapmak, 21. yüzyılda bölgenin süper gücü olmak istiyorsa boğazdaki trafiği kaldıramaz. Boğazları by-pass edecek böyle 1-2 kanal oluşturulması gerekir. Ancak bu kanallar Türkiye’ye çağ atlatacak şekilde büyütebilir. Bugün çılgın projeyle ilgili bu çerçevede açıklama yapılınca ben şahsen çok memnun oldum. Sayın Başbakanımızı tebrik ederim.

Başbakanımızın böyle fikirlere önem verip de uygulamaya yönelmesi, bilim ve akademi dünyasına verdiği değeri gösterir. Bu tür projelerle ülkenin önünün açılacağına inanıyorum. Bu sadece bir kanal projesi değil, Türkiye’nin önümüzdeki yüzyılda lider olma, yeni bir dünyayı kurma projesidir. Ben bu fikirleri 2010’da yayınlanan kitabımda yazdım. Kitabımın imzalı birer kopyasını sayın Başbakan ve Cumhurbaşkanına göndermiştim. Öyle zannediyorum ki, uzmanlarıyla birlikte bunları analiz etti, böyle bir projenin yapılmasını benimsediler. Daha detaylı çalıştı ve projeyi anons ettiler. Bu projeyi destekliyor ve büyük memnuniyet duyuyorum. Ben kitabımda detaylı olarak kanalın nasıl ve tam olarak nereden geçmesi gerektiğini yazmadım, ama mutlaka bir kanal oluşturulması gerektiğini ifade ettim."

"ÇALIŞMANIN KARŞILIK GÖRMESİ MEMNUNİYET VERİCİ"

Gündoğan, gazetecilerin, "projeyi ilk duyduğunuzda neler hissettiniz?" şeklindeki sorusunu şöyle yanıtladı: "Çok heyecanlandım ve mutlu oldum. Bunlar yeniden büyük Türkiye’yi kuracak, yeni dünya projeleridir. Bunu kim alır ve uygularsa biz müteşekkir oluruz. Bir insanın yaptığı çalışmanın karşılık görmesi memnuniyet vericidir.

Bunlar büyük projelerdir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu projeleri hayata geçirme kabiliyetine sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti köklü ve güçlü devlettir. Bu projeler bizim tarihimizde var. Bundan 400 yıl önce Sokullu Mehmet Paşa’nın, Hazar Denizi ile Karadeniz’i birleştirme projesi var. O zaman o proje düşünülmüş. Bu, Türkiye’nin bölgede etkinliğinin artması açısından çok güçlü projedir." Gündoğan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın projeyi açıklamasının ardından birçok yaygın basından telefonlar aldığını, ancak konunun çarpıtılması ihtimaline karşılık görüşmediğini kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kahramanalpak - 7 yıl önce
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Basına açıkladığı ‘Kanal İstanbul’ adını verdiği ‘Çılgın Proje’ Karadeniz ile Marmara denizi arasında yaklaşık 45 ile 50 km arasındaki bir kanalın öngörüldüğü projenin Araklı’ da esnaf olan Bilal Özyurt projenin kendisine ait olduğunu iddia etti.

Bilal Özyurt projesini 26.10.2004 tarihinde Noter’de onaylatmış ve Kadir Topbaş ile paylaşmıştır. Sonrasında başbakanlığa projenin kendisine ait olduğunu 21.10.2010 tarihinde kouyla ilgili evrakları göndermiş. Başbakanlıktan kendisine sadece dilekçesi alındığına dair evrak verilmiştir.

Başbakanın ifade ettiği ''Aynı zamanda bir enerji projesidir. Bu proje, bir ulaştırma projesidir. Bayındırlık, tarım, eğitim, istihdam projesidir. Bu proje bir şehircilik projesidir. Onun kadar da bir aile projesi, konut projesi, kültür projesi, bir turizm projesidir.’

Özellikleri içeren konular projede mevcuttur. Konuyla ilgili daha geniş açıklamasını yapacağını haklarımı sonuna kadar arayacağını haksızlığa uğradığını kimsenin yanına kâr kalmayacağını ifade etti.





Kahraman Alpak