Cidde fuarında D. Karadeniz'e yoğun ilgi

Doğu Karadeniz 3-5 Şubat 2016 tarihlerinde Suudi Arabastan’ın Cidde şehrinde gerçekleştirilen Cidde Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı’nda organizasyonun en çok ilgi gören destinasyonu oldu.    Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) illerinin doğal ve kü

Gündem 06.02.2016, 15:31
Cidde fuarında D. Karadeniz'e yoğun ilgi

Doğu Karadeniz 3-5 Şubat 2016 tarihlerinde Suudi Arabastan’ın Cidde şehrinde gerçekleştirilen Cidde Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı’nda organizasyonun en çok ilgi gören destinasyonu oldu. 
 
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) illerinin doğal ve kültürel güzelliklerinin ‘Cennet Doğu Karadeniz’ sloganı ile tanıtıldığı fuarda bölge turizm ve seyahat firmaları büyük ilgi ve talep gördü. DOKA standı ise fuarın en etkin ve başarılı tanıtım yapan standı seçildi.
 
Katıldıkları fuarı değerlendiren DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, “Cidde’de de Suudi Arabistan’ın en önemli turizm fuarı olan bu etkinlikte Suudi Arabistan halkı nezdinde Doğu Karadeniz’in artık bir ana turizm destinasyonu olarak yer edindiği algısının tam olarak oluştuğunu görmekten oldukça mutlu olduk. Ancak biz bölgemizin Körfez turizm pazarındaki şu anki konumunu sadece bir başlangıç olarak görüyoruz ve gidilecek daha çok yolumuz olduğunu düşünüyoruz” dedi.
 
20160206aw652752_01.jpg
 
Fuarda 3 gün boyunca 150 binden fazla ziyaretçinin 15 farklı ülkeden/bölgeden gelen stantları ziyaret ettiğini kaydeden Kaldırım, “Doğu Karadeniz Bölgesi’nden 10 turizm firması ile beraber katıldığımız bu etkinlikte 2016 turizm sezonu için önemli kurumsal bağlantıların yanı sıra kayda değer sayıda Doğu Karadeniz’e bireysel tur/tatil satışları ve rezervasyonları alındı. Bölgemizin Cidde’de gördüğü yoğun ilgi ve katlanarak artan talep küresel ve bölgesel olumsuz konjonktüre rağmen Doğu Karadeniz’de 2016 yılı turizm sezonunda her şeye rağmen iyi bir dönem geçirilebileceğinin işaretlerini verdi” diye konuştu.
 
“KÖRFEZ’DEN DOĞU KARADENİZ’E 700’DEN FAZLA CHARTER SEFERİ GERÇEKLEŞECEK”
 
Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz’e olan yoğun turistik talep sonucunda bu sene Arabistan’ın dört önemli şehrinden Doğu Karadeniz’e 700’den fazla charter seferin gerçekleşmesini beklediklerini ifade eden Kaldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“Bu yoğun charter trafiği ile 80 binden fazla Suudi turist Doğu Karadenizimizi ziyaret edecektir. Ayrıca, bölgemize olan ve giderek artan talep ve girişimlerimizin bir sonucu olarak Türk Hava Yolları’da ilk kez Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz’e doğrudan tarifeli seferleri gündemine almış olup, bu seferlerinde kısa zamanda hayata geçmesini Doğu Karadeniz’in hızla gelişen turizmine katkı yapmasını bekliyoruz. Körfez ülkelerinden sadece turist değil aynı zamanda değişik sektörlerden ciddi bir de yatırımcı ilgisi olduğunu görüyoruz. Bu yatırımlarında hayata geçişi ile bölgemize önemli bir katma değer vermesini bekliyoruz. Son 5 yılda yapılan turizm yatırımlarına baktığımızda sadece konaklama alanında yapılan 146 yatırım ile bile yaklaşık 950 milyon değerinde turizm yatırımı hayata geçti. Doğu Karadeniz’de turizmin gelişimini yakından takip eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız sayın Süleyman Soylu, 'Biz turizm sektörüne sadece ekonomik girdi olarak bakmıyoruz, turizmi aynı zamanda bölgeyi sosyal ve kültürel yönden geliştiren bir kalkınma modeli olarak değerlendirmekteyiz. Turizm sayesinde birçok tarihi eser restore edilmekte, kültürel mirasımız gün yüzüne çıkmakta, kaybolmaya yüz tutmuş birçok gelenek görenek tekrar yaşamaya başlamaktadır. Dolayısıyla gelen ziyaretçilerimizden sadece ekonomik girdi sağlanmamakta, aynı zamanda bölgenin özgün değerleri dünyaya tanıtılmaktadır' demişti. Bu sayede özellikle kırsal alanda ekonomik aktiviteler artmakta, sivil mimari örnekleri ön plana çıkmakta ve bölgenin katılımcı ve sürdürülebilir bir şekilde geleceğe taşınması sağlanmaktadır.”
 
20160206aw652752_02.jpg
 
20160206aw652752_03.jpg
 
Yorumlar (1)
Osman 5 yıl önce
Şehirlerimizin özellikle köy ve yaylalarda turizm altyapısı tamamlanmalı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@