7m

7m

hyundai

CHP'den erken seçim için kritik karar

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hafta sonu gerçekleştirilen PM'de, aday belirleme yönetmeliğinde değişikliğe gidildiğini hatırlattı.   Değişikliğin, görüşü sorulmak üzere YSK'ya gönderildiğini belirten Tekin, "Karar hen

Gündem 25.08.2015, 16:17
CHP'den erken seçim için kritik karar
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hafta sonu gerçekleştirilen PM'de, aday belirleme yönetmeliğinde değişikliğe gidildiğini hatırlattı.
 
Değişikliğin, görüşü sorulmak üzere YSK'ya gönderildiğini belirten Tekin, "Karar henüz gelmedi ancak ben olumlu olacağını düşünüyorum" dedi.
 
Erken seçim kararını da değerlendiren Tekin, CHP olarak böyle bir seçim hükümetinin içinde olmayacaklarını defalarca ifade ettiklerini söyledi.
 
"Bir erken seçimde, millete bu bedeli ödetenlere millet de bedel ödettirecektir" diyen Tekin, seçim kampanyasına yönelik bir planlamayı ise henüz yapmadıklarını dile getirdi.
 
Tekin, "Her gün yangının olduğu yerde nasıl miting yapacaksanız? Olağanüstü dönemde bir seçim yapacağız. Bu seçim sadece bir kişinin arzusu üzerine yapılıyor. Bu seçim sivil toplum kuruluşlarının talebi değil, siyasi partilerin talebi değil, Sayın Davutoğlu'nun hiç değil. Sayın Erdoğan'ın özel talebi üzerine Türkiye bir maceraya sürükleniyor" diye konuştu.
 
CHP PM'de alınan karar
 
CHP Parti Meclisi pazar günü yaptığı toplantıda aday belirleme yönetmeliğindeki değişiklik önerisini kabul etmiş, bu değişiklik sonrası erken seçimde "ön seçim" yapıp yapmaması gerektiğini YSK'ya sormaya karar vermişti. YSK'nın onay vermesi durumunda CHP, erken seçimde adaylarını ön seçim yapmadan belirleyecek.
 
Bu arada PM'de aday belirleme yöntemi hakkında da Kılıçdaroğlu'na tam yetki verilmişti.
 
CHP'de, yapılan değişiklikle aday belirlemeyi düzenleyen yönetmeliğe "seçimin yapıldığı tarihin ardından bir yasama yılı tamamlanmadan, seçimlerin yenilenmesine karar verilirse aday belirleme yöntemlerine ilişkin kota uygulanmayabilir" maddesi eklendi.
 
Toplantıda PM üyelerinin büyük çoğunluğunun değişikliğe "evet" oyu verdiği belirtilirken, bazı üyelerin ise karşı çıktığı öğrenildi.
 
CHP tüzüğüne göre, milletvekili seçimlerinde adayların yüzde 85'i ön seçimle belirlenirken aday belirlemede uygulanacak yöntemlerle ilgili hususlar yönetmelikle düzenleniyor.
 
YSK'dan cevap geldi
 
Yüksek Seçim Kurulu CHP'nin önseçimsiz erken seçim için aday belirleme yönetmeliğini olumlu buldu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@