CHP'den Erdoğan'a dava!

CHP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a TBMM Genel Kurulu’nda bütçe konuşması sırasındaki “Terbiyesiz herifler” sözü nedeniyle kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle manevi tazminat davası açtı.Dava dilekçesinde, Başbakan Erdoğan’ın TBMM’nin 10

CHP'den Erdoğan'a dava!

CHP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a TBMM Genel Kurulu’nda bütçe konuşması sırasındaki “Terbiyesiz herifler” sözü nedeniyle kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle manevi tazminat davası açtı.

Dava dilekçesinde, Başbakan Erdoğan’ın TBMM’nin 10 Aralık 2013 tarihinde yapılan Birinci Oturumunda; 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ve 2012 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı’nın görüşmeleri sırasında, Hükümet adına Başbakan sıfatıyla yaptığı konuşmasının bir yerinde, o esnada Genel Kurul Salonu’nda hazır bulunan ve toplantıya katılan CHP Meclis Grubu’nu kastederek, “Edep ya, edep!.. Edep diyorum ya, yeter!.. Terbiyesiz herifler ya!..” şeklindeki hitabında, CHP’li milletvekillerine “Terbiyesiz herifler” demek suretiyle “alenen sövdüğü ve hakarette bulunduğu” ifade edildi.

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 125/1. maddesinde “Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat etmek veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldırmak...” eyleminin “Hakaret” suçu olarak tanımlandığı vurgulanan dilekçede, Başbakan Erdoğan’ın CHP’li milletvekillerine hitaben sarf ettiği “Terbiyesiz herifler” biçimindeki sözün de “düpedüz ve alenen onur, şeref ve saygınlığa saldırı” anlamına geldiği belirtildi. Başbakan’ın sözlerinin “kusurlu ve hukuka aykırı” olduğu ifade edilen dilekçede şöyle denildi:

“Her ne kadar Anayasa’nın 83/1. maddesinde TBMM üyelerinin, Meclis çalışmalarındaki oy ve sözlerinden, Mecliste ileri sürdükleri düşüncelerden sorumlu tutulamayacağı hükme bağlanmışsa da ‘yasama sorumsuzluğu’ndan ancak, sarf edilen sözlerin siyasi eleştirinin başka türlü yapılmasına imkan bulunmaması halinde söz edilebilir. Oysa, somut olayda, davalının konuşması sırasında sarf ettiği siyasi eleştirinin ‘Terbiyesiz herifler’ biçiminde herhangi bir söz söylenmeden de, hakaret unsuru içermeksizin başka türlü ifade imkanının bulunacağına, orta zekalı bir insanın dahi davalının yukarıda belirttiğimiz sözünün mahiyeti itibarıyla müvekkilimin kişilik haklarına saldırı niteliğinde olduğunu kabul edeceğine göre davalının tutanaktaki anılan sözleriyle müvekkilimin kişilik haklarına saldırıda bulunduğunun kabulü kaçınılmazdır.”

ÖRNEK GÖSTERİLDİ

Dilekçe ekinde, benzer bir olayın 2 Mayıs 2006 tarihli TBMM Genel Kurulu’nda da yaşandığını belirtilerek, bir milletvekiline “Terbiyesiz herif” ifadelerini kullanan dönemin Bakanına karşı açılan davada, mahkemenin söz konusu ifadeleri “kişilik haklarına saldırı” olarak niteleyerek 5 bin TL tazminata hükmettiği ve anılan kararın Yargıtay tarafından da onandığı anımsatıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner513