CHP milletvekillerinden zeytinlik protestosu 

CHP’li milletvekilleri TBMM’de zeytin ağacı dikti 

CHP milletvekillerinden zeytinlik protestosu 

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri TBMM’de zeytin ağacı dikti. Cumhuriyet Halk partisi Bursa milletvekili Orhan Sarıbal, "Zeytini yok etmek insanlığı yok etmektir, belleğimizi, kültürümüzü, tarihimizi, doğamızı yok etmektir. Biz zeytine bakınca, barışı, kardeşliği, dayanışmayı görüyoruz" dedi. 


CHP milletvekilleri Orhan Sarıbal, Tur Yıldız Biçer, Ali Şeker, Onursal Adıgüzel ve Mehmet Tüm,Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'ndaki zeytinlik alanlarla ilgili ikinci maddesini protesto etmek amacıyla TBMM 4 nolu kapının önüne zeytin ağacı dikti.

Mehmet Tüm, yer üstünün yer altından daha değerli olduğunu söyleyerek, “Daha önce 6 defa meclise gelmesine rağmen geri döndü. Şimdi 7. kez meclise getirmeye çalışıyorlar. 750 bin aile zeytinden geçimini sağlıyor. 3 milyon insanı etkiliyor. Sadece Balıkesir’de 30 bin insan geçimini sağlıyor. AK Parti’ye çağrı bulunuyoruz. Bir an önce bu tehlikeli anlayıştan vazgeçin. Zeytin hepimizin ortak değeridir” ifadelerini kullandı.

Orhan Sarıbal da, diktikleri ağacın tüplü zeytin ağacı olduğunu belirterek, "Her mevsim dikilebilir. Buraya sembol olarak diktik. Başbakan diyor ki, 'Biz 170 bin ağaç diktik. Daha da dikeriz.' Zeytinin her yerde olmayacağını biliyoruz. Bu ağaç için özel bir koruma getireceğiz. Kışın da burada yaşaması için sera etkisi oluşturacağız'' şeklinde konuştu.

Dikilen zeytin ağacının her iki yanında, Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı hatırlatıldı. 

CHP milletvekillerinden zeytinlik protestosu 
 

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler