7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Cemil Çiçek uyardı: "Kavga çıkar!"

Türkiye yerel seçim tartışmalarının ardından şimdi de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklandı.TBMM Başkanı Cemil Çiçek, önemli açıklamalarda bulundu.Devletin 2 numaralı ismi TBMM Başkanı Cemil Çiçek’ten 'köşk' seçimlerine dönük ciddi uyarılar geldi.Cemil Ç

Gündem 06.04.2014, 10:31
Cemil Çiçek uyardı:

Türkiye yerel seçim tartışmalarının ardından şimdi de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklandı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, önemli açıklamalarda bulundu.

Devletin 2 numaralı ismi TBMM Başkanı Cemil Çiçek’ten 'köşk' seçimlerine dönük ciddi uyarılar geldi.Cemil Çiçek, mevcut sistemde cumhurbaşkanı ve başbakan arasında 'yetki kavgası' yaşanacağına işaret etti ve “Yetkili ve sorumsuz cumhurbaşkanı ile etkili başbakan arasındaki ilişki sağlıklı olmaz” dedi. Çiçek, iktidar ve muhalefete de soruna çözüm arayışı çağrısı yaptı.

Cemil Çiçek, cumhurbaşkanını halkın seçmesini öngören düzenlemenin 367 krizi sonrası bir çıkış yolu olarak gündeme geldiğini hatırlattı. Cumhurbaşkanını halkın seçmesine karşı olmadığını, gelişmiş kimi demokratik ülkelerde de halkın seçtiğini kaydeden Çiçek, Türkiye’de yaşanabilecek sıkıntıyı şöyle anlattı: “Bugünkü sistem GDO’su bozuk bir demokrasi oyunu sahneye koyuyor. Böyle bir sistemin dünyada örneği yok. Cumhurbaşkanı halk tarafından hem de ikinci kez seçilebilecek. Yetkili ama hiçbir sorumluluğu olmayan bir cumhurbaşkanı. Buna karşın halkın seçtiği, parlamentonun çoğunluğunu almış bir başbakan olacak. Yetkili ve sorumsuz bir cumhurbaşkanı ile etkili bir başbakan arasındaki ilişki nasıl olacak? Cumhurbaşkanı ile yargı-yasama ilişkileri nasıl tanzim edilecek? Bu ilişkiler ileri demokrasilere uygun sağlıklı ilişki değildir. Ciddi problemleri bünyesinde taşır.”

Çiçek, “Kim gelirse gelsin benzer sorunlar yaşanabilir. İlkelerde anlaşmamız lazım. Çiftbaşlılık sorunu yaşanmaması gerekir. Bizim kurumsal kavgayla kaybedecek vaktimiz yok. Devletimizi, değerlerimizi yıpratırız, enerjimizi hiçe harcamış oluruz” diyor.

Çiçek, cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra yaşanabilecek 'yetki karmaşası' sonrası 'Anayasal kaza'lar olmasını istemiyor.

Çözümün defalarca söylediği gibi yeni bir anayasa olduğunu ancak bunun başarılamadığını söylüyor. TBMM, seçim için ara verdiği mesaisine salı günü başlıyor. Meclis Başkanı Çiçek, iktidar ve muhalefet partilerine Radikal aracılığıyla yeni bir çağrı yaptı. “Siyasi faaliyette bulunan herkesin bir demokratik tövbeye ihtiyacı var” diyen Çiçek, şöyle devam etti:

“Çözüm yeni anayasa idi. Bu, olmadı. Bugün yapılamamış olsa bile bu ilişkiler olması gerektiği şekliyle düzenlenmelidir. Aksi halde sistemin işleyişi fedakârlık anlayışı, yetenek gibi meziyetlere bağlı olur. Konumum itibariyle düzenleme ihtiyacına dikkat çekiyorum. Herkes bir özeleştiri yapmalı. Demokratik tövbeye ihtiyaç var. Siyaset hukukunu yeni baştan düzenlemeliyiz. Siyasi Partiler Kanunu, Seçim Kanunu, Siyasetin Finansmanı, Etik Kurul.. bu konular bir an önce tamamlanmalı. Zaman hiçbir zaman bitmez. Zaman darlığı yoktur, kötüye kullanılmış zaman vardır."

TBMM Başkanı Çiçek, 30 Mart seçimleri üzerinde derinlikli analizler yapmadan cumhurbaşkanlığı konusunun tartışılmaya başlanmasını doğru bulmuyor.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@