Çavuşoğlu sert çıktı, Fransız parlementerler salonu terk etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yaptığı konuşma sonrasında Fransız parlementerler salonu terk etti.

Antalya'da düzenlenen NATO Parlamenter Asamblesi 99. Rose-Roth Semineri ve Akdeniz Ortadoğu Özel Grubu Ortak Toplantısı'nda Macron'un Partisi'nden parlamenter Sonia Krimi, Bakan Çavuşoğlu'nun sözde Ermeni soykırımını yönelik eleştirilerine karşı şoke olduğunu belirterek, "Tarih kazananlar tarafından yazılmaz mı? Birçok ülke için PKK terörist değildir ama sizin için böyledir. Bunu dikkate almamız gerekiyor." yönde soru sordu. 

Bakan Çavuşoğlu bu soruya, "Fransa gibi ülkeler hem patronluk taslayacaklar, başka ülkeleri eleştirecekler. Aşağılayacaklar ve istedikleri kararı istediği gibi verecekler. Dolayısıyla Türkiye veya başka bir ülke tarafından eleştiri geldiği zaman da şok olacaklar. Uluslararası hukuk konusunda Türkiye'ye ders vermeye çalışıyorlar. Hukukun üstünlüğü konusunda Türkiye'ye ders çalışıyorsunuz, burada benim söylediğime bile tahammül göstermiyorsunuz, ifade özgürlüğünden bahsediyorsunuz. Macron'un aldığı karar Fransa Anayasa Mahkemesi aldığı kararlarla çelişmiyor mu? Çelişiyor. Fransa'nın aldığı karar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'yle çelişiyor mu? Çelişiyor.

Tarihteki bir olayı soykırım olarak yada değil olarak değerlendirmek, siyasetçilerin görevi mi? BM'nin kararını okudunuz mu? Uluslararası hukuk ve sistemden bahsediyorsunuz. BM'nin bir olayın nasıl soykırım olabileceğini açıkça söylemiş. Burada siyasilere böyle bir karar verme yetkisi vermemiş. Siyasetçiler tarihle yargılamayı, karar vermeyi kendinizde bir hak olarak görüyorsunuz. Görüş başka, karar verme başkadır. Hangi kıt bilgiyle tarih konunda böyle net bir karar veriyorsunuz. Böyle bilgi eksikliği olduğu halde karar vermenin tek sebebi vardır o da popülizmdir. Malasef sizin başkanınız da popülizme yenilmiştir. Soykırım ve tarih konusunda Türkiye'ye ders verebilecek en son ülke Fransa'dır. Çünkü Ruanda, Cezayir'de olanları unutmadık. Fransa önce kendi karanlık tarihine baksın, Türkiye'ye ders vermeye kalkmasın. Sizler böyle tepeden bakmaya devam edin, biz de size bu şekilde haddinizi bildirmeye devam edeceğiz. Eski Türkiye yok, hakkettiğiniz cevabı alacaksınız. Siz kendinizi üstün görmeye devam edin bu muameleyi kabul etmeyen doğruları söyleyen bir Türkiye var." cevabını verdi. 

Çavuşoğlu kendisini alkışlayan Fransız parlamenterlere tepki göstererek, "Ne kadar nezaketli olduğunu görüyoruz. Ne kadar saygılı olduğunuzu görüyoruz. Gerçekleri duymaktan hoşlanmıyorsunuz. Gerçekleri söylemeye devam edeceğiz. Buna alışacaksınız, alışacaksanız, başka seçeneğiniz yok." dedi. Daha sonra iki kadın Fransız parlamenter salonu terketti.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2019, 14:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
ibrahim cincil
ibrahim cincil - 11 ay Önce

sayin bakanim adamsinn sana ananin emzirdigi sut helal olsun
hadini bilmeyenlere haddini bildirmeye devam et sana yakisani yaptin seninle gurur duyuyor tum turkiye
iyiki varsin

ercan
ercan - 11 ay Önce

Bravo sn Çavuşoğlu ağzına sağlık. Kölelik yok..

Kaan
Kaan - 11 ay Önce

Tebrikler sayın Bakanımıza

mk61
mk61 - 11 ay Önce

Keşke sizin gibi liyakati yüksek insanlar olsa bu partinin diğer bakanlık ve mkyk'sında ama maalesef ki her yerde olduğu gibi burada da adamcılık had safhada...

?
? - 11 ay Önce

sayın bakanım tebrik ediyorum....ülkenin değerlerini satanlarada ders verin....??????

Yaşar Dursun
Yaşar Dursun - 11 ay Önce

Bu mu liderlik? Bu mu demokratik siyaset? Bu mu "yeni Türkiye"? Bence sirf terbiyesizlik.

Şehzade.
Şehzade. - 11 ay Önce

Türkiye böyle dik duruşları ve haddini bildirmeyi öğrenmiş tebrikler.

SIRADAKİ HABER

banner513