vardallar

Çatışma bitti, saldırgan vuruldu

İstanbul’da Topkapı Sarayı’na gelen bir kişinin silahla ateş açması sonucu 1'i asker 2 kişi yaralandı. Polis ekipleri ile bir saatten fazla çatışan saldırgan öldürüldü. Saldırganın yabancı uyruklu olduğu tahmin ediliyor.Topkapı Sarayı’na gelen bir kişi, a

Gündem 30.11.2011, 12:10
Çatışma bitti, saldırgan vuruldu

İstanbul’da Topkapı Sarayı’na gelen bir kişinin silahla ateş açması sonucu 1'i asker 2 kişi yaralandı. Polis ekipleri ile bir saatten fazla çatışan saldırgan öldürüldü. Saldırganın yabancı uyruklu olduğu tahmin ediliyor.

Topkapı Sarayı’na gelen bir kişi, ateş açmaya başladı. Elinde tüfek, boynunda fişek, sırtında çanta olan zanlının üzerinde bir silah daha olduğu görüldü.

Saray'ın içine giren zanlının açtığı ateş sonucu bir asker ile bir özel güvenlik görevlisi yaralandı. Yaralılar çevredeki hastanelere kaldırıldı.

Yaralı askerin bacağından vurulduğu öğrenildi. Özel güvenlik görevlisinin durumunun ise biraz ağır olduğu bildirildi.

Görgü tanıkları, akli dengesinın bozuk olduğu belirtilen zanlının “Allahu Ekber” diyerek etrafa ateş açtığını ifade ettiler. Zanlının hedefinin Topkapı Sarayı'nın önünde bekleyen askerler olduğu iddia edildi.

Olayın ardından bölgeye çok sayıda güvenlik gücü sevk edildi. Polis ekipleri, çevrede güvenlik önlemleri aldı, vatandaşları bölgeden uzaklaştırdı. Özel Harekat polisleri de Saray'ın çatısına çıktı.

Saldırgan ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Çatışma sürerken zanlının teslim olmayı kabul ettiği yönünde haberler geldi. Silah seslerinin kesilmesi "Saldırgan yakalandı" yorumlarına neden oldu.

SALDIRGAN ÖLDÜRÜLDÜ
Ancak saldırgan, teslim olmaktan vazgeçerek tekrar ateş açmaya başladı. Bunun üzerine yeniden çatışma yaşandı. Bir saaten fazla süren çatışmanın ardından saldırgan öldürüldü.


Korku dolu anlar yaşanmasına neden olan zanlının etkisiz hale getirilmesi için polis helikopteri de havadan destek verdi.

ÇAPKIN: YABANCI UYRUKLU OLABİLİR
Operasyonu yöneten İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın operasyonun bitmesi sonrası kısa bir açıklama yaptı.

Çapkın, şunları söyledi: "Operasyon sona erdi. Saldırganın yabancı uyruklu olduğu tahmin ediliyor. Saldırgan, ölü olarak etkisiz hale getirilmiştir. Olayda iki yaralı var."

VALİ MUTLU: TESLİM OLMADI
Zanlının "teslim ol" çağrılarına olumsuz yanıt verdiğini ifade eden İstanbul Valisi Hüseyin Mutlu, "Kimliğini belirleyip sizlere açıklayacağız. Netleşmeden bilgi vermek istemiyoruz. Teslim olmasın söyledik. Teslim olmamakta kararlı görülünce de gerekli müdahale yapıldı."

SURİYELİ Mİ?
Görgü tanıklarının deri ceketli, kot pantalonlu ve top sakallı olduğunu söylediği zanlının, Suriyeli olduğu öne sürüldü. Zanlının saldırı sırasında Arapça "Ben Suriyeliyim" diye bağırdığı iddia edildi.

'ASKERİN SİLAHINI ALDI' İDDİASI
Saldırganın yayımlanan ilk fotoğrafında Saray'a girmeden önce iki silahı olduğu görülüyor. Saray'a giren saldırganın askerlerden birinin silahını aldığı da iddia edildi.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@