banner536

banner526

banner533

Çankaya'ya by-pass

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun önceki günkü toplantısında “kanun tekliflerinin verilmesi ve kabul edilmesi” ile “kanunların yayınlanması”, “silahlı kuvvet kullanımına izin verme” maddeleri ele alındı. “Kanunların yayımlanması” başlıklı hükümde AK Part

Gündem 18.01.2013, 08:30
Çankaya'ya by-pass

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun önceki günkü toplantısında “kanun tekliflerinin verilmesi ve kabul edilmesi” ile “kanunların yayınlanması”, “silahlı kuvvet kullanımına izin verme” maddeleri ele alındı. “Kanunların yayımlanması” başlıklı hükümde AK Parti, geçmişte Cumhurbaşkanlarının süreci tamamlanmış yasayı yayınlamaya göndermemesi nedeniyle “sümenaltı vetosu” yaşandığını belirterek yeni Anayasa’ya “Süre geçtikten sonraMeclis Başkanı yayınlar“ hükmü konulmasını önerdi.

 
Kabul edilen hükme göre cumhurbaşkanı kabul edilen kanunları 10 gün içinde yayınlayacak. Meclis geri gönderilen kanunu aynen kabul ederse kanun, cumhurbaşkanınca 5 gün içinde yayınlanacak. Cumhurbaşkanı geri göndermez ve yayınlamazsa Meclis başkanı yayınlayacak. 
 
ABD USULÜ KANUN 
 
AK Parti kanun tekliflerinin komisyonda ayrıntılı olarak görüşüldükten sonra genel kurulda tekmadde gibi oylanmasını, değişikliklerin komisyonda yapılmasını ve genel kurulda “madde görüşmesi” yapılmamasını önerdi. ABDmodeli, komisyon ağırlıklı yasa yapmayı öneren AK Parti’ye CHP’den eleştiri geldi.

Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@