banner518

Çakırsoy: "En büyük ödül öğrencilerimizin kazandığı deneyimdir"

DASK Yarışması’nda Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Şerif Çakırsoy önemli açıklamalarda bulundu.

Gündem 11.05.2017, 10:39 11.05.2017, 11:14
Çakırsoy: "En büyük ödül öğrencilerimizin kazandığı deneyimdir"

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Şerif Çakırsoy, “Bu yarışmanın en büyük ödülü, öğrencilerimizin kazandığı deneyimdir" ifadelerini kullandı.


İnşaat mühendisliği öğrencilerine; depreme dayanıklı yüksek bina tasarımı, analizi ve model yapımı aşamalarında çalışma fırsatı sunmak ve depreme dayanıklı bina bilincini artırmak için Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması düzenlenen ödül töreniyle sonuçlandı.43 üniversiteden 85 başvuru

Mart ayında başlayan ve 43 üniversiteden aldığı 85 başvuruyla bu alanda kendi rekorunu kıran yarışmada ön elemeyi geçen takımlar, yaptıkları bina tasarımlarını DASK’ın verdiği malzemelerle model maket haline getirerek bağımsız jüri üyelerine sergilediler. Finale kalan 28 takıma ait bina modelleri, 8 Mayıs’ta İstanbul Osmanlı Arşivleri Başkanlığı Kongre Merkezi’nde yapılan finalde depremi simüle eden sarsma masasında teste tabi tutuldu.Birinciye 15 TL ödül

Deprem testinden yıkılmadan geçen modeller, ekonomik puanlama ve estetik puanlama kriterlerine de tabi tutuldu. Yarışmada birincilik ödülünü, fayda-maliyet hesabı sonucunda en yüksek toplam yıllık kazancı elde eden takım olmayı başaran İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi takımı kazandı. Ödül plaketini Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Şerif Çakırsoy’un elinden alan İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi takımı 15 bin TL’lik para ödülünün sahibi olurken, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bir adet de deprem sarsma masası hediye edildi.Yarışmada ikinci olan Sakarya Üniversitesi 10 bin TL para ödülü kazanırken, üçüncü olan İstanbul Üniversitesi ve En İyi Deprem Performansı Özel Ödülü’nün sahibi olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi de  5 bin TL para ödülünü almaya hak kazandı. Yarışmada üç adet özel ödül de sahiplerini buldu. Ödül kazanan diğer takımlar şöyle:

En İyi Mimari Özel Ödülü: İstanbul Teknik Üniversitesi

En İyi İletişim Becerisi ve Sunum Ödülü: İstanbul Teknik Üniversitesi

Yarışma katılımcılarının verdiği oylarla belirlenen Yarışma Ruhu Ödülü: Adıyaman ÜniversitesiÖdül töreninin kapanış konuşmasını yapan Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Şerif Çakırsoy, şunları söyledi: “Bu yarışmanın en büyük ödülü, öğrencilerimizin kazandığı deneyimdir. Bu deneyim, öğrencilerimizin mesleki yaşantılarında en büyük hazineleri olacağı gibi depremin yıkıcı etkilerine karşı korunaklı bir Türkiye için de en önemli teminat olacaktır. Depremle mücadele, ülkemiz için stratejik öneme sahip bir misyondur. DASK, bu misyonu akademi ve kamu kurumları nezdinde böylesine kıymetli bir deneyimde yaşatarak, yalnızca Türkiye’ye değil dünyaya da örnek olacak bir başarıyı sergilemiştir”
 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@