7m


7m

hyundai

Burseya Dağı ele geçirildi!

Afrin'in kuzeydoğusundaki stratejik Burseya Dağı, TSK ve ÖSO ile PYD/PKK arasındaki yoğun çatışmaların ardından terör örgütünden alındı.

Gündem 28.01.2018, 16:54 29.01.2018, 09:14
Burseya Dağı ele geçirildi!
Zeytin Dalı Harekatı'nda Türk Silahlı Kuvvetleri  (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile terör örgütü PYD/PKK arasındaki şiddetli çatışmaların ardından, Afrin'in kuzeydoğusunda stratejik önemdeki Burseya Dağı ele geçirildi. 

Burseya Dağı'nda terör örgütüne ait  kule, mevzi ve hedefler, çeşitli üslerden havalanan savaş uçaklarınca bombalandı. Tank, fırtına obüs topları, Çok Namlulu Roketatarlar (ÇNRA) da PYD/PKK mevzilerini yerle bir etti.

TSK'dan yapılan açıklamada "Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri ve desteklediği Özgür Suriye Ordusu tarafından, 28 Ocak 2018 tarihinde saat 14.30 sularında Barşah (Burseya) dağı ele geçirilmiştir. Halen bölgenin teröristlerden temizlenmesi faaliyetleri sürdürülmektedir" ifadesi kullanıldı.

SİHA'lar vurdu

Burseya Dağı'nda TSK ve ÖSO ileri güvenlik ve tahkimat çalışmalarına  başladı. 

Sabah saatlerinde başlayan operasyonda öncü görev alan TSK seçkin  komando birlikleri ile ÖSO bünyesindeki 3. Kolordu, ele geçirilen zirveyi terör  örgütünün yeniden geri alma amaçlı olası saldırılarına karşı tahkim çalışmalarını da icra ediyor. İleri güvenlik hatları kuruluyor.

Afrin'i işgal eden terör örgütünün hendek ve tünel ağlarındaki EYP ve  mayınlı tuzaklara karşı arama imha faaliyeti ile ÖSO'nun çevre güvenlik  çalışmaları sürüyor. Terör örgütünün yer üstü hedefleri ile tünel mevzilerinin giriş alanları TSK envanterindeki Bayraktar Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA) başarılı atışları ile vuruldu.

Yorumlar (2)
Fırtına obüsü 4 yıl önce
Ordumuz özgür suriye ordusuyla birlikte destan yazıyor. Aynen devam
Ahmet 4 yıl önce
Şu anda Kilis te Burseya (Kilis te Parsa dağı) nın karşısında çay içiyorum

Gelişmelerden Haberdar Olun

@