Bülent Arınç ve Melih Gökçek kavgası Tüm ayrıntıları bu haberde

Haber61 – Türkiye Gündem – Ülke Gündeminde Gökçek ve Arınç arasında başlayan kavga var. Peki bu kavga nasıl başladı ve son durum ne? Hepsini siz değerli okurlar için toparladık.ARINÇ-GÖKÇEK TARTIŞMASINDA BUGÜNE NASIL GELİNDİ?Ankara Büyükşehir Belediyesi B

Gündem 24.03.2015, 14:41
Bülent Arınç ve Melih Gökçek kavgası Tüm ayrıntıları bu haberde

Haber61 – Türkiye Gündem – Ülke Gündeminde Gökçek ve Arınç arasında başlayan kavga var. Peki bu kavga nasıl başladı ve son durum ne? Hepsini siz değerli okurlar için toparladık.

ARINÇ-GÖKÇEK TARTIŞMASINDA BUGÜNE NASIL GELİNDİ?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek'in, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'a "Derhal istifa et" çağrısına Arınç'ın yanıtı "Gökçek görevden alınmamı isteyecek kadar haysiyetli bir insan değildir" oldu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, çözüm sürecinde İzleme Heyeti oluşturulmasına karşı olduğunu söyleyen ve Dolmabahçe açıklamasını eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Unutulmasın bu ülkede hükümet var" demişti.

Arınç'ın bu sözlerini resmi Twitter hesabından eleştiren Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek ise şunları yazmıştı:

"Arınç'ın çıkışı paralel yapının talimatıyla olmuştur. Bülent Arınç gibi dava adamı olduğunu söyleyen bir kişinin fitne ateşini yakacak böyle bir söylemi söylemesi başka türlü izah edilemez. Bülent Arınç'a şu andan itibaren düşen görev, önce hükümet sözcülüğünden sonra da başbakan yardımcılığından derhal istifa etmesidir."

Dün Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bülent Arınç, Gökçek'in istifa çağrısına "Terbiyesizce bir açıklama" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Benim görevden alınmamı istenilen kadar benim haysiyetli bir insan değildir. Zamkla yapışmış koltuğa bir insan değilimdir. Benim bir sevdam vardır ama makam sevdası değildir. Adama kandırma değil, çıkar ilişkisi değil birilerini yaptığı gibi."

'Oğlunun milletvekili adaylığını netleştirmek istiyor'

İstifa çağrısına yönelik Gökçek'e "Senin hakkın değil, haddin değil. Okkalı cevap vermemi aklıma getirdim ama yapamayacağım" diyen Arınç, şu ifadeleri kullandı:

"Gökçek oğlunun milletvekili adaylığını netleştirmek istiyor. Birilerine yaranmak istiyor. Ahmet Hakan denen kişi ailemle ilgili bir yazı yazmış. Onu kendine delil olarak kabul ediyor. Ahmet Hakan beyi Gökçek'ten çok önce tanırım. Kendisini çok eleştirmiş bir insanım ama Sayın Hakan Gökçek'ten çok daha namusludur, şereflidir. Ahmet Hakan gazetecilik yapıyor, bu (Gökçek) ise tetikçilik."

'Ankara'yı parsel parsel sattı'

Arınç ayrıca Gökçek'i "Ankara'yı parsel parsel satmakla" suçladı ve ekledi:

"Ben sayın Cumhurbaşkanımızın yanındayım. Ben buyum. Her şeyimle karşınızdayım. Amerika'ya giden benim, ben bunları gizlemedim ki. Ama Gökçek bunlardan daha fazlasını yapmıştır. Bu yapının kucağında oturmuş, bu yapıya Ankara'ya parsel parsel satmıştır. Zengin işadamlarına okul yaptırmıştır. Biz o zaman devletin imkanlarını bu yapı için onların kucağına bırakmadık. Gökçek'in adaylığına o zaman itiraz ettim."

"2009 seçimlerinde de, 2014 seçimlerinde de Gökçek'in adaylığına itiraz ettim, artık yeter dedim, Ankara'ya yakışmıyor dedim. Yeni bir başkana ihtiyacımız vardır dedim. O günden kalan bir hıncını bir şekilde çalışıyor. 8 Haziran'a kadar müsaade. Hesabını sorarım Gökçek'ten. Birileri de kuklacılık yapıp bunu kullanırsa benim kulaklarım iyi duyar teşhir ederim."

ATİLLA KART: BU ÇIKAR YAPILANMASI DOĞRUDAN HÜKÜMET TARAFINDAN HİMAYE EDİLMİŞTİR

[PAGE]

Atilla Kart, Melih Gökçek hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e yönelik suçlamaları hakkında "10-12 yıl içinde onlarca, yüzlerce Melih Gökçek'leri yaratanlar ve himaye edenler hakkında" diyerek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

"BU ÇIKAR YAPILANMASI DOĞRUDAN HÜKÜMET TARAFINDAN HİMAYE EDİLMİŞTİR"

Arınç'ın açıklamaları üzerinden hükümeti eleştiren Kart, "Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek hakkında, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından, ağır ifadelerle ve somut suçlamalar getirilmiştir. "Kucağa oturmak, parsel parsel satmak….imar planlarında değişiklik yapmak….Devletin imkanlarını bu yapı için onların eline , kucağına bırakmak…." gibi ifadelerle; Melih Gökçek'in nüfuz suiistimali yoluyla suç ve çıkar ilişkileri içinde haksız kazanç sağladığı ifade ve iddia edilmiştir. Esasen, bu haksız çıkar ilişkilerinin varlığı, uzun bir zamandan bu yana kamuoyunda ve TBMM'nde dile getirilmektedir. Ancak, yargı mekanizmasının Hükümet eliyle çalışmasının engellenmesi, bu yöndeki iddiaların bihakkın tahkikini bu güne kadar engellemiştir. Zira, bu çıkar yapılanması doğrudan Hükümet tarafından himaye edilmiştir" ifadelerini kullandı.

"BÜLENT ARINÇ ŞİMDİYE KADAR BU SUÇ İLİŞKİLERİ HAKKINDA İDARİ VE ADLİ GEREĞİNİ BAŞLATMALIYDI"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın konuya ilişkin idari ve adli görevini yerine getirmediğini savunan Kart, "Adı geçenlerin; siyaseten çekişme içinde olmaları ya da Melih Gökçek'in stratejik olarak safını belli etmesi; buna karşılık Bülent Arınç'ın göstermiş olduğu tepki karşısında, Biz'ler "Taraf" olmak konumunda değiliz. Doğmuş olan çatışma, bu yönüyle Bizi ilgilendirmemektedir. Ancak, bu çatışma "kişisel ve özel nitelikte" bir çatışma sınırları içinde kalan herhangi bir olay niteliğinde değildir. Bu çatışmanın kamusal boyutlarıyla ve suç ilişkileriyle çok önemli sonuçları vardır. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın konumu ve görevi sebebiyle , Melih Gökçek'in suç ilişkileri ve suiistimalleri hakkında bilgi sahibi olduğu anlaşılmaktadır. Bir kamu görevlisi ve siyaset adamı, bu bilgi ve delilleri Kendi uhdesinde muhafaza edemez. Şimdiye kadar bu suç ilişkileri hakkında idari ve adli gereğini başlatmalıydı. Görev sebebiyle bu suç ilişkileri hakkında bilgi sahibi olduğu takdirde, idari ve yasal gereğini yapmak zorundadır. Aksi halde adı geçen de, en hafif deyimiyle görevini kötüye kullanmış demektir" açıklamasında bulundu.

"HÜKÜMETİN BU SUÇ VE ÇIKAR İLİŞKİLERİ HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAMASI SÖZ KONUSU OLAMAZ İHTİLAF BAŞLAMIŞTIR"

Hükümetin suç ve çıkar ilişkilerinden haberinin olduğunu ileri süren Kart, "Adı geçenin, daha doğrusu Hükümetin bu suç ve çıkar ilişkileri hakkında bilgi sahibi olmaması söz konusu olamaz. Bu çıkar ilişkileri öteden beri Hükümet tarafından himaye edilmiştir, işbirliğiyle gerçekleştirilmiştir. Şimdiye kadar çıkar işbirliği ve paylaşımda bir ihtilaf yoktu. Artık ihtilaf başlamıştır" dedi.

"HÜKÜMET MERKEZİ YÖNETİM ARACILIĞIYLA "ONLARCA - YÜZLERCE MELİH GÖKÇEK" YARATMIŞTIR"

Yargı makamlarının hükümet tarafından engellendiğini ileri süren Kart, "Arz olunan ve re'sen görülecek sebeplerle; Hükümet, 10-12 yıl içinde gerek hem yerel yönetimlerde ve hem de merkezi yönetim aracılığıyla "onlarca - yüzlerce Melih Gökçek" yaratmıştır. Bunun bulguları mevcuttur. Bu bulgulara rağmen, AKP döneminde idari ve adli süreçler bihakkın çalışmamıştır, çalıştırılmamıştır" dedi.

"BÜLENT ARINÇ TARAFINDAN KABUL VE İTİRAF EDİLMİŞTİR"

Arınç'ın açıklamalarının itiraf niteliğinde olduğunu vurgulayan Kart, "Sözü edilen bu olgu, en üst düzeyde yetkili konumda olan Bülent Arınç tarafından kabul ve itiraf edilmiştir. Artık bu aşamadan sonra tarafların ittifak ya da sulh olmasıyla , suç ilişkilerinin sonuçları ortadan kaldırılamaz. Dile getirilen iddia ve bulgulara göre; görevi kötüye kullanmanın ötesinde, haksız çıkar ilişkileri ve örgütlenmesi söz konusudur. Bu iddialar en başta, 3628 sayılı "Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu" çerçevesinde ve re'sen tahkik edilmesi gereken niteliktedir" dedi.

"TAHKİKATI RE'SEN BAŞLATMASI GEREKEN CUMHURİYETİN SAVCILIK MAKAMLARI ARTIK DAHA FAZLA SUSKUN KALAMAZ"

Cumhuriyetin savcılık makamlarını artık daha fazla suskun kalamayacağını ileri süren Kart, "Bu tahkikatı re'sen başlatması gereken Cumhuriyetin Savcılık makamları, artık daha fazla suskun kalamaz. Bülent Arınç'ın "nev'i şahsına münhasır kişiliği" ve hakkaniyet gereği ifade ediyoruz; "Kozmik Oda" ve benzeri olaylardaki yasal ve anayasal sorumlulukları konusundaki duyuru ve şikayet sorumluluklarımızı muhafaza ederek ifade ediyoruz; adı geçenin haksız çıkar ilişkileri içinde olduğunu şimdiki hal iddia etmiyoruz. Ancak, adı geçenin sıfatı ve konumu sebebiyle; Türk Ceza Kanununun 257, 278, 279, 283 ve re'sen tavsif edilecek ilgili maddelerine muhalefet yoluyla; görevi kötüye kullanıp-kullanmadığı, suçu bildirmeme, Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi, suçluyu kayırma ve sair maddelere muhalefet teşkil eden eylemlerinin varlığı yönünden fezleke düzenlenmesi gerektiği kanısındayız" ifadelerine yer verdi.

"MELİH GÖKÇEK'LERİ HİMAYE EDEN İLGİLİLER YÖNÜNDEN FEZLEKE DÜZENLEMESİ ZORUNLULUĞU"

Kart, "Esasen, görevini bihakkın yapacak bir Cumhuriyet Başsavcılığı Makamının bu aşamada, İ.Melih Gökçek'e yönelik olarak yapacağı tahkikatın sonucuna ve ortaya çıkacak bulgulara göre; en üst düzeyde dönemin Başbakanı, İçişleri Bakanı başta olmak üzere İ.Melih Gökçek'leri himaye eden ilgililer yönünden fezleke düzenlemesi zorunluluğunun bulunduğunu yeri gelmişken ayrıca ifade ediyoruz. Şimdiye kadar re'sen görev yapmak durumunda olan Cumhuriyet Başsavcılığı makamını, göreve davet niteliğinde olan iş bu suç duyurusunu yapmak gereği doğmuştur" dedi.

MUHALEFET SAVCILARI GÖREVE DAVET ETTİ!

[PAGE]

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nde milli eğitim kadrolarına 47 bin öğretmen atanmasını da içeren Torba Kanun teklifinin Genel Kurul'daki görüşmeleri sırasında milletvekilleri, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasındaki tartışmaya değindi.

MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz, tartışmalar hakkında İçişleri Bakanlığı'nın görevden uzaklaştırma maddesini hatırlatarak "Türk Ceza Kanunu'nun devleti zarara uğratmaktan tutun kamu arazilerini usulsüzce birilerine peşkeş çekmek, imar ve ihale yolsuzlukları yapmak gibi birçok maddesini ilgilendiren ve bu konuda cumhuriyet savcılarını göreve çağıran sözler. İçişleri Bakanlığı'nı Anayasa'nın görevden uzaklaştırma maddesi üzerinden işleme davet eden sözler" dedi.

"İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NI ANAYASA'NIN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA MADDESİ ÜZERİNDEN İŞLEME DAVET EDEN SÖZLER"

Meclis kürsüsünden konuşan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz, Bülent Arınç'ın açıklamalarının cumhuriyet savcılarını göreve çağıran sözler olduğunu belirterek "Bugün başkent Ankara Gökçek ve Arınç savaşlarına sahne oldu. Ama ne savaş. Bu sözler sadece nezaket dışı sözler hatta öfke ile söylenmiş hakaretler deyip geçemezsiniz. Türk Ceza Kanunu'nun devleti zarara uğratmaktan tutun kamu arazilerini usulsüzce birilerine peşkeş çekmek, imar ve ihale yolsuzlukları yapmak gibi birçok maddesini ilgilendiren ve bu konuda cumhuriyet savcılarını göreve çağıran sözler. İçişleri Bakanlığı'nı Anayasa'nın görevden uzaklaştırma maddesi üzerinden işleme davet eden sözler" diye konuştu.

"828 MİLYON LİRAYI METROYA AYIRDI DA GERİYE KALAN 44 MİLYAR LİRAYI KİM GÖTÜRDÜ?"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, Meclis Genel Kurulu'ndaki kanun teklifi görüşmelerinde söz alarak Meclis kürsüsünden Arınç ve Gökçek arasındaki tartışma ile ilgili "Bütçesinin ellide birini metro hattına ayıramayan, 10 yılda metro açamayan ve bunun için Ulaştırma Bakanlığı'ndan 3 milyar lira ilave para almak zorunda kalan bir büyükşehirden bahsediyoruz. Peki soralım, 828 milyon lirayı metroya ayırdı da geriye kalan 44 milyar lirayı kim götürdü? İşte bunun cevabını başlaması gereken soruşturmalar elbette bize verecektir"

GÖKÇEK’TEN ARINÇ’A CEVAP

[PAGE]

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, Bakanlar Kurulu sonrası sert sözlerle yüklendiği Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, resmi Twitter adresinden açıklamalarda bulundu. Arınç'ın açıklamalarının hakaret niteliği taşıdığını belirten Gökçek, bu sözlerin hesabını mahkemede soracağını ifade etti.

1-264.jpg

2-087.jpg

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI, ARINÇ VE GÖKÇEK İÇİN HAREKETE GEÇTİ

[PAGE]

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, yapılan suç duyurularının ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek hakkında soruşturma başlattı.

Kaynak: BBC, DHA, İHA, CİHAN  

 Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@