Bugün Hicri Yılbaşı

Bugün 1 Muharrem 1431. Hicri Takvime göre yeni yılın birinci günü. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa S.A.V'in Mekke'den Medine'ye hicret ettiği günü milad kabul eden Hicri takvimde bugün Muharrem ayının ilk günü. Yani müslümanlar için yılbaşı. Muha

Bugün Hicri Yılbaşı
Bugün 1 Muharrem 1431. Hicri Takvime göre yeni yılın birinci günü.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa S.A.V'in Mekke'den Medine'ye hicret ettiği günü milad kabul eden Hicri takvimde bugün Muharrem ayının ilk günü. Yani müslümanlar için yılbaşı.

Muharrem ayının birinci gecesi Müslümanların yılbaşı gecesi olarak kutlandığı gibi bu ay Kuran'da adı geçen mübarek aylardan olarak kabul edilip, özellikle Şii ve Alevi müminler için de büyük önem arz eden Aşura orucunu içinde barındırmaktadır.

Muharrem ayının en önemli özelliği pekçok önemli olayın bu ayda yaşanmış olması.

Peygamber efendimizin bu ayda oruç tutmanın faziletlerine ilişkin önemli sözleri var. Ramazandan sonra oruç tutulan en faziletli ayın muharrem olduğu bildiriliyor. Hz. Musa Aleyhisselam'ın da bugünlerde oruç tuttuğu İsrailoğulları tarafından rivayet ediliyor.

Ramazan orucunun müslümanlara farz kılınmasının ardından Peygaberimiz Muharrem orucu için "Dileyen tutsun dileyen de tutmasın" buyurarak bu ayda oruç tutmanın sünnet olduğu bildiriliyor.

Muharrem ayı Kerbela Hadisesi'nin de vuku bulduğu ay. Dolayısıyla müslümanlar açısından sadece güzel olaylarla hatırlanmıyor. Kerbela'da Hz. Hüseyin Efendimiz'in şehit edilmesi de bu aya denkgeliyor.

Bu yüzden son derece büyük bir üzüntü sebebi İahiyatçılar, muharrem ayını mü'minlerin sevinç ve üzüntülerini paylabaşileceği bir zaman dilimi olarak görüyor.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler