Bu Yunanlılar adam olmaz...

Yunan hükümetinin Atina'da her türlü Kardak gösterisini yasaklamasına rağmen toplanan ırkçılar, meşaleler ve bayraklar taşıyıp milliyetçi sloganlar atarken, Altın Şafak lideri Nikos Mihaloliakos yürüyüşçüleri Nazi selamıyla selamladı. Türkiye ile Yunanist

Gündem 01.02.2016, 12:27
Bu Yunanlılar adam olmaz...

Yunan hükümetinin Atina'da her türlü Kardak gösterisini yasaklamasına rağmen toplanan ırkçılar, meşaleler ve bayraklar taşıyıp milliyetçi sloganlar atarken, Altın Şafak lideri Nikos Mihaloliakos yürüyüşçüleri Nazi selamıyla selamladı.

Türkiye ile Yunanistan’ı 1996’da savaşın eşiğine getiren Ege’deki Kardak Kayalıkları’nda geçen 28 Ocak’ta, Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos’un, burada düşen helikopterde ölen Yunan subaylar Kristodulos Karathanasi, Panagiotis Vlachakou ve Hector Gialopso için çelenk bırakması ile yaşanan hareketlilik, olayların yıldönümünde de devam etti.

Üç Yunan subayı için, Kardak’ta yaşanan gerginliğin 20’inci yılında Kilimli ve İstanköy Adaları’nda anma töreni düzenlendi. Her iki adadaki meydanlarda, ölen subaylar anısına dikilen anıt etrafında düzenlenen törenlere Yunan subaylar, yerel yöneticiler de katıldı. Yunan internet sitelerindeki haberlerde, törenlerin yapıldığı sırada 2’si Türk, 1’i Yunan sahil güvenlik botunun Kardak Kayalıkları’na geldikleri ve burada bekledikleri belirtildi.

1996 yılındaki Kardak Kayalıkları’ndaki kriz sırasında düşen helikopterdeki 3 Yunan subayı yaşamını yitirmişti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@