7m

uzungöl yayla otel

Bu ilde yerel seçimler iptal edildi

Ağrı İl Seçim Kurulu'nun, Ağrı'da Merkez İlçe Seçim Kurulu'nun aldığı "yerel seçimlerin iptali" kararını kabul ettiği bildirildi.Ağrı İl Seçim Kurulu'nun, Ağrı'da 1 Haziran'da yeniden yerel seçim yapılmasını kararlaştırdığı öğrenildi. AĞRI VALİSİNDEN AÇIK

Gündem 06.04.2014, 08:03
Bu ilde yerel seçimler iptal edildi

Ağrı İl Seçim Kurulu'nun, Ağrı'da Merkez İlçe Seçim Kurulu'nun aldığı "yerel seçimlerin iptali" kararını kabul ettiği bildirildi.

Ağrı İl Seçim Kurulu'nun, Ağrı'da 1 Haziran'da yeniden yerel seçim yapılmasını kararlaştırdığı öğrenildi.
 
AĞRI VALİSİNDEN AÇIKLAMA
 
Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan, "İl Seçim Kurulu kararıyla ortaya çıkan sonucun Ağrı halkı tarafından sabır, hoşgörü, saygı ve olgunlukla karşılanacağına inancımız tamdır" dedi.

İl Seçim Güvenlik Kurulu'nda basın toplantısı düzenleyen Vali Tekinarslan, burada yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarına olgunlukla büyük bir saygı gösterilmesinin kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Ağrı'daki seçimlerin iptaliyle ilgili kurulların kararını verdiğini belirten Tekinarslan, "İlin valisi olarak bu şehirdeki bütün insanların her türlü mesuliyetini kendi üzerinde hisseden bir insan olarak kazanan her zaman huzur olsun barış olsun, kazanan her zaman Ağrı halkı olsun arzusundayım. Biz halkla Hak davası içerisinde vazifemizi yapmaya çalışıyoruz. İki aylık bu dönem içerisinde güzel bir yarış oldu" diye konuştu.

Tekinarslan, 30 Mart'ta yaşanan yoğun tipi ve kar yağışına rağmen alınan tedbirlerle ilde oy verme işlemlerinin sükunetle tamamlandığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Seçim sonuçları merkez ilçe dışında diğer ilçe ve beldelerimizde netleşmiştir. Bu vesile ile seçim takvimi boyunca asayiş ve güvenlik faaliyetlerine her türlü desteği veren ve seçim sonuçlarını büyük saygı ve olgunlukla karşılayan tüm Ağrı halkına teşekkür ediyor, seçim sonuçlarının ülkemize, ilimize, halkımıza ve tüm adaylara hayırlı olmasını temenni ediyorum."

Anayasa'nın 79. maddesi uyarınca seçimlerin yargı organlarının genel yönetimi ve denetimi altında yapıldığını anımsatan Tekinarslan, "İlimiz merkezinde seçime katılan adayların ve siyasi partilerin yasal başvuruları neticesinde İl Seçim Kurulu tarafından oyların yeniden sayılmasına karar verilmiştir ancak 4 Nisan günü yeniden başlanan oy sayımı neticesinde tarafların seçimin iptali yönündeki dilekçeleri üzerine 6 Nisan'da İl Seçim Kurulu tarafından (yerel seçimler) iptal edilmiştir" ifadelerini kullandı.

Seçimlerin genel yönetiminden sorumlu seçim kurullarından ve adli makamlardan gelen talepler uyarınca il merkezinde, kolluk birimleri tarafından adliye binası ve çevresinde gerekli güvenlik önlemlerinin alındığını vurgulayan Tekinarslan, seçim dönemi süresince kentteki huzurlu ortamını olumsuz yönde etkileyebilecek hiçbir hadisenin meydana gelmediğini söyledi.

Tekinarslan, oy verme gününden sonra ilde huzur ve güven ortamını bozmak isteyen bazı kişiler tarafından kamuoyunu yanlış yönlendirmeye ve taşkın saldırgan eğilimler kazandırmaya yönelik birtakım girişimlerde bulunulduğunun bilindiğini belirtti.

"İl Seçim Kurulu kararıyla ortaya çıkan sonucun Ağrı halkı tarafından sabır, hoşgörü, saygı ve olgunlukla karşılanacağına inancımız tamdır" diyen Vali Tekinarslan, şöyle devam etti:

"Güvenliğini ve huzurunu sağlamak amacıyla aldığımız her türlü önleyici güvenlik tedbirini sabırla ve sükunetle karşılayan çok değerli Ağrı halkının vakur ve saygın tutumu her türlü övgüyü hakketmektedir. Ayrıca mahalli idareler seçimlerinde yüksek bir saygı ve rekabetle yarışan tüm siyasi partilere, tüm adaylara, özelde de il belediye başkanlığı seçiminde yarışan adaylara ve onlara gönül verenlere şimdiye kadar hukuk dışı hiçbir eyleme fırsat vermedikleri için teşekkür ediyor ve yinelenecek seçimde adaylara başarılar diliyorum."

 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@